„Gimtojo Rokiškio“ internetinėje svetainėje verda diskusija dėl lifto:  kodėl UAB Rokiškio butų ūkis padidino jo mokestį? Ir kodėl mokestis skaičiuojamas nuo buto ploto, o ne nuo jame gyvenančių asmenų skaičiaus?

Nori pigiai ir visą parą

„Mes kreipėmės į Butų ūkį, čia ir gavome atsakymą, kad atostogauja liftininkas. Todėl kitam didesnis darbo krūvis, todėl padidintas lifto mokestis. Tai, mielieji, ar čia ne absurdas? Ir apskritai kaina tokia, kad atrodo, jog mes, gyvenantys Rokiškyje, esame kažkokie turtuoliai, kurie lifto mokestį už pusę paros lifto veikimo mokame didžiausią visoje Lietuvoje. Nes visur veikia ištisą parą, bet jei visi būsime ramūs, tai kodėl nekelti ir neišjungti tada, kada norima“, – piktinosi internautas (kalba netaisyta, – aut. past.).

Kitas internautas jam prieštarauja: „Mokestis didelis, nes nedaug namų yra su liftais, o vis tiek darbuotojai turi būti. Jei dar veiktų ir naktį, tai mokestis dar didesnis būtų, nes naktinis darbas yra. Be to, kas naktį važinėja, kai miegam? Nematau čia problemos: jei norim patogumų, tai reikia ir mokėti už tai. Be to, ne bet kas gali dirbti: turi būti atestuotas darbuotojas, nes liftas yra pavojingas įrenginys. Didmiesčiuose yra daug liftų ir ten yra tarnybos, kurios dirba visą parą, tad neverta lygintis su jais.“

Kitus piktina tai, kad lifto mokestis imamas ne nuo bute gyvenančių žmonių skaičiaus, o nuo buto ploto. Anot internautų, liftu važinėja… kvadratiniai metrai. Tačiau besipiktinantiems reiktų prisiminti tai, kad buto gyventojų skaičius gali būti ir nedeklaruotas. Kitaip sakant, oficialiai bute gyvena viena močiutė, o realiai – 6 asmenų šeima. Nemažai butų yra nuomojami neoficialiai, ir apie juose gyvenančių žmonių skaičių apskritai nėra duomenų. O buto plotas – nekintamas dydis.

Dešimt liftų – trys darbuotojai

UAB Rokiškio butų ūkis direktorius Vladas Janulis „Gimtajam…“ paaiškino, kad liftas yra namo inžinerinis įrenginys. Vadinasi, už jo priežiūrą ir remontą moka visi namo gyventojai. Kasmėnesinis lifto mokestis skaičiuojamas pagal faktines jo naudojimo metu patirtas išlaidas. Rokiškyje yra dešimt liftų. Juos prižiūri trys Rokiškio butų ūkio darbuotojai. Mažiau žmonių prižiūrėti liftus negali, nes ir liftininkams galioja Darbo kodeksas, garantuojantis žmonėms 40-ies darbo valandų savaitę.

Pirmasis liftas Rokiškio daugiabučiuose įjungiamas 6.30 val, o paskutinysis išjungiamas maždaug 22.30 val. V. Janulis aiškino, kad lifto įjungimo ir išjungimo metu dirbti turi du darbuotojai – to reikalauja saugos instrukcijos. Kol liftai veikia, bent vienas liftininkas turi būti darbo vietoje – priimti pranešimus apie gedimus, gelbėti lifte įstrigusius žmones. „Nors teoriškai atrodo, kad kol nėra iškvietimų, liftininkas nieko neveikia, tačiau liftai be priežiūros negali būti palikti nė sekundei“, – sakė jis.

Trys darbuotojai dirba slenkančiuoju grafiku. Dabar – atostogų metas, todėl vienas liftininkas išleistas atostogų, o likę du jį pavaduoja. Išėjusiam poilsio darbuotojui išmokėti atostoginiai, o du dirbantieji gauna užmokestį už jo pavadavimą. Be to, liepą kilo minimali alga. Todėl šį mėnesį faktinės išlaidos už naudojimąsi liftu išaugo, atitinkamai pakilo ir lifto mokestis. Visi liftininkai gauna minimalią algą.

„Suprantu, kad anksčiau, kai dalį naudojimosi liftu išlaidų kompensuodavo savivaldybė, gyventojai džiaugėsi nedideliais mokesčiais. Dabar tenka mokėti už patirtas faktines išlaidas, todėl kaina auga. Suprantu, kad kylantys mokesčiai nedžiugina, bet tokia realybė“, – sakė V. Janulis.

Apie darbą naktimis ir važinėjančius „kvadratus“

V. Janulis prasitarė, jog yra gyventojų, pageidaujančių, kad liftai dirbtų kiaurą parą. Beje, to norėtų ir greitosios pagalbos medikai – taip jiems būtų lengviau ligonį nugabenti iki automobilio. „Klausimas vienas – o kas mokės už tą malonumą? Medikai? Jie pirštais rodo į gyventojus. O kiek gyventojų naktį važinėja liftu – vienas ar du. Ir dėl tų dviejų ženkliai kelti mokestį visiems likusiems kaimynams?“ – retoriškai klausė V. Janulis. Juk liftininkas turėtų dirbti visą parą, o naktinės valandos apmokamos dvigubu tarifu. „Didmiesčiuose, kuriuose liftai skaičiuojami šimtais, dirba avarinės tarnybos. Todėl ir jų išlaidos yra kur kas mažesnės nei mūsų, prižiūrinčių tik dešimt liftų“, – sakė jis.

Pašnekovas mano, kad dabartinė mokesčio skaičiavimo tvarka pagal buto plotą yra optimaliausia ir teisingausia. „Kai kurie rokiškėnai turi po kelis butus, o gyvenamąją vietą deklaravo… sodyboje. Teoriškai, jie lifto mokesčio neturėtų mokėti. Nors visuose butuose apgyvendino nuomininkus. Už nuomininkų vežiojimą liftu turėtų mokėti jų kaimynai. Ar taip būtų teisinga?“ – klausė jis.

Lina Dūdaitė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: