Didelių šalčių išbandymus jau pajuto kai kurie šalies miestai. Savaitgalį avarinės tarnybos darbavosi prie užšalusių Klaipėdos, Panevėžio vandens trasų. Šalčių padarinių neišvengė ir mūsų rajonas: be vandens liko Jūžintų Juozo Otto Širvydo vidurinė mokykla. Vandens ir šilumos tiekėjai baiminasi didesnių avarijų, kurių tikimybė smarkiai išaugs prasidėjus atlydžiui.
Po savaitgalio – be vandens
Savaitgalį be vandens liko J.O.Širvydo vidurinė mokykla, katilinė ir buvęs bendrabutis. Apie problemą vakar ryte informuota „Rokiškio vandenų“ bendrovė, seniūnija. „Rokiškio vandenų“ bendrovės direktorius Vytautas Legas sakė, jog Jūžintuose užšalusi vandens trasa – kol kas vienas rimčiausių sutrikimų rajone, įvykusių dėl užsitęsusių šalčių.
„Išsiuntėme darbuotojus, tačiau nustatyti, kurioje vietoje trasa užšalo, bus labai sudėtinga. Įšalas dabar siekia apie metrą ir daugiau. Matyt, teks ieškoti kitų variantų, kaip tiekti mokyklai vandenį“, – komentavo V.Legas.
Jūžintų seniūnės pavaduotojas Vidmantas Gabė sakė, jog vanduo atiteka tik į mokyklos dirbtuves, esančias už 25 m nuo mokyklos. „Nuo dirbtuvių teks laikinai tiesti guminę žarną, kuria vanduo tekės į mokyklą, bendrabutį ir katilinę. Pasinaudojus vandeniu, žarną reikės tuoj pat nuimti, kad vanduo neužšaltų. Kitos išeities kol kas nerandame“, – svarstė V.Gabė. Anot jo, esant dideliam įšalui rasti vietą, kurioje trasa užšalo, beveik neįmanoma: nėra tikslių trasos magistralės planų, todėl kasti tektų daugelyje vietų. Mokyklos direktorius Eimutis Mališauskas, buvusiame bendrabutyje įsirengęs šeimos būstą, nuo sekmadienio 17 val. taip pat liko be vandens. Pasak jo, vakar mokykloje problemos išvengta, nes dėl didelių šalčių nebuvo pamokų. „Neįsivaizduoju, kaip bus toliau, nes vandenį tiekti gumine žarna sudėtinga – reikia, kad ja nuolat tekėtų vanduo. Vakar nutraukus vandens tiekimą, žarna užšalo per pusantros valandos. Nuolat leisti vandenį labai brangu: ir mokykla, ir aš asmeniškai patirtume didelių nuostolių. Neįsivaizduoju, kaip reikės gyventi, jeigu trasa bus ilgai neremontuojama“, – svarstė mokyklos direktorius. Anot jo, gilus įšalas laikysis mažiausia pora mėnesių.
Sulaukia pagalbos skambučių
„Rokiškio vandenų“ bendrovės vadovas V.Legas sakė pastaruoju metu sulaukiantis ir miesto, ir kaimų gyventojų pranešimų apie užšalusį vandenį gyvenamuosiuose namuose, ūkiniuose pastatuose. Laimė, didelių vandentiekio trasų avarijų kol kas išvengta. „Labiausia bijome pavasarinio atlydžio. Kai ims tirpti gilus įšalas, trasų trūkinėjimų tikrai neišvengsime“, – dėl būsimų problemų buvo susirūpinęs V.Legas. Vandens tiekimo problemą sprendžia ir Kamajų seniūnija. Seniūnas Vytautas Vilys sakė, jog sutriko vandens bokšto veikla Kalvių kaime. Dėl didelių šalčių panašios bėdos gresia ir kitoms seniūnijoms. Specialistai gyventojams pataria kuo greičiau apšiltinti vandens įvadus į privačius namus ar ūkinius pastatus, palikti nakčiai kiek prasuktus čiaupus, kad vanduo judėtų.
Prašo pranešti apie sutrikimus
Rokiškio šilumos tinklų rajono viršininko Rimvydo Povilavičiaus teigimu, šilumos tiekėjai dirba įtemptu režimu. Esant per 20 laipsnių šalčiui labiausia bijomasi avarijų trasose. „Laimė, kol kas viskas gerai. Kuro turime pakankamai, vartotojai dėl tiekiamos šilumos nesiskundžia. Gerai, kad per šalčius nėra didelių vėjų, kurie labai išgairintų šildomus būstus. Tačiau pavasarį, kai pradės tirpi gilus įšalas, trasose kils avarijų pavojus. Mūsų, kaip ir vandens tiekėjų, tuomet lauks didžiausi išbandymai“, – sakė R.Povilavičius. Šilumos vartotojus jis prašo informuoti apie šilumos punktuose ar trasų vietose pastebėtus besiveržiančius garus ar kitą, kad ir mažiausią, šilumos tiekimo sutrikimą. Skambinti tel. 51646 bet kuriuo paros metu.
Šilumos nežada
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad atšilimo nesulauksime ir artimiausiomis dienomis. Nuo savaitės vidurio orai turėtų švelnėti, speigas trauksis, tačiau stipriau pasnigs. Prognozuojama, jog vasario pradžia bus panaši į sausio pabaigą. Nors visą Lietuvą buvo sukaustęs stiprus speigas, o termometrai rodė per 20 laipsnių žemiau nulio, tačiau absoliutus šalčio rekordas liko nesumuštas ir tebepriklauso Utenai: 1956 metų vasario 1-ąją šiame Aukštaitijos mieste meteorologai užfiksavo 42,9 laipsnio šalčio. Šįkart Utenoje buvo gerokai šilčiau – 27 laipsniai šalčio. Savaitgalį stipriausias speigas buvo sukaustęs Pietų Lietuvą. Bene šalčiausia buvo Pirčiupiuose, kur termometro stulpelis buvo nusileidęs žemiau 30 laipsnių padalos.
Aldona Minkevičienė