“Gamtai gali padėti daug kas, tačiau ją išgelbės tik žmonių sąžinė“, – beveik prieš du šimtus metų rašė vokiečių rašytojas Johanas Volfgangas Gėtė. Garsiojo humanisto žodžiai ypač aktualūs šiandien, nes vis dažniau matome ir girdime apie gamtos praradimus. Šie metai paskelbti tarptautiniais biologinės įvairovės metais. Kodėl žmogus turi saugoti biologinę įvairovę? Todėl, kad būtent jis kasdien sunaikina nežinomą gyvybės formų, rūšių skaičių, savo veiksmais skatina klimato kaitą ir didina aplinkos teršimą. Kasmet žmogaus veikla išnaikina 30 000 organizmų rūšių.
Kokios augmenijos ir gyvūnijos vertybės glūdi rajono miškuose, vandenyje, žemėje? Apie tai pasakojo rajono ekologas Darutis Krivas ir Rokiškio miškų urėdas Rimantas Kapušinskas.
Buveinės išsaugo įvairovę
Pasak Rokiškio miškų urėdo Rimanto Kapušinsko, vykdant tarptautinį gamtosauginį projektą su Švedija “Kertinės miško buveinės” valstybiniuose ir privačiuose rajono miškuose aptiktos ir inventorizuotos 208 ketrinės miško buveinės, užimančios 505 ha. Tai žmogaus ūkine veikla nepaliesti ar beveik nepaliesti miško plotai ar išsaugoti pavieniai medžiai, kuriuose gyvena ne vienas šimtas šalyje ir Europoje retų, nykstančių organizmų. Valstybiniuose miškuose rastos 123 tokios buveinės, kurių plotas 348 ha. Jos visos griežtai saugomos bei prižiūrimos.
Vykdant tarptautinį projektą “NATŪRA 2000” buvo rasta ne tik Lietuvai, bet ir Europos bendrijai retų, vertingų gyvūnų ir augalų rūšių bei unikalių, išlikusių natūralių ar mažai žmogaus ūkinės veiklos pažeistų jų veisimosi vietų. Dauguma jų pripažintos Europos bendrijos svarbos saugomomis teritorijomis. Mūsų rajone tokių buveinių priskaičiuojama beveik 1,5 tūkst. ha. Didžiausios jų – Dusetų girios miškai, Gaidžiabalės, Samanynės, Petriošiškio, Konstantinavos pelkės.
Rajono valstybinės reikšmės miškuose inventorizuota ir saugoma per 50 stambiųjų paukščių lizdaviečių: juodųjų gandrų, mažųjų erelių rėksnių, jūrinių erelių, vištvanagių, vapsvaėdžių, gervių perimviečių, kurtinių tuokviečių. Aplink jų lizdus 50-200 m spinduliu nekertami brandūs miškai, o kiti miško ūkio darbai tokiose teritorijose nevykdomi paukščių perėjimo ir veisimosi metu.
Gyvoji gamtos mokykla
“Visko turime labai daug: itin retų paukščių, pelių, varlių, gėlių, grybų, kurių nesu net akyse regėjęs”, – juokėsi rajono ekologas Darutis Krivas, paprašytas išvardinti mūsų krašto gamtos vertybes.
Ragelių miškas – vienintelė Lietuvoje spindulinio dvisienio radimvietė. Tiesa, šis grybas buvo aptiktas 1976 m. ir nežinia, ar tokia rūšis čia tebeauga. Tose pačiose apylinkėse prieš keletą metų rastas ir ypač retas trapusis didinis bei dryžuotasis šerpis. Meldučių miške aptikta gintarinė vaškapintėlė. Šis grybas rastas tik dviejose šalies vietose. Beje, Meldučių miške aptikta ir itin retos putliosios odapintės, piestinio pirštūno, tikrosios raudonpintės radimvietės. Visi šie grybai įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą. “Radus tokius grybus, geriau jų neragauti, nes jie gali būti valgomi vienintelį kartą”, – šmaikštavo ekologas Darutis.
Žuvėdros ir ereliai
Esame turtingi paukščių: rajone priskaičiuota 212 rūšių. Tačiau peri tik 153. Žiemoti lieka arba atskrenda 66 rūšių sparnuočiai. Kazliškėlio kaime aptikta Lietuvoje labai reto paukščio – liepsnotosios pelėdos radimvietė. Čedaso ežero apylinkes išgarsino didelė retenybė – juodoji žuvėdra, kurios perimvietės čia aptiktos. Ežeras 2005 m. paskelbtas ornitologiniu draustiniu.
Beje, šiame ežere gyvena ir vienintelė rajono vandenų žuvis, įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą, vijūnas. Čia aptinkamos retosios ūdros.
Juodieji gandrai gyvena Bradesių, Suvainiškio, Viršilų kaimų apylinkėse. Tetervinų daugiausia aptikta Plunksnočių, Vingerynės, Paduobio, Čelkių ir Sacharos miškuose. Suvainiškio miškas gali didžiuotis itin retu paukščiu – kurtiniu. Tiesa, šių paukščių perimviečių neaptikta, todėl spėjama, jog miškų gražuoliai galėjo atklysti iš kaimyninės Latvijos girių.
Ežeringas mūsų rajonas palankus ir paukščių įžymybei – jūriniam ereliui. Šie saugomi paukščiai aptikti keliose vietose, bet geriausios jiems sąlygos – Čivylių kaimo žuvininkystės tvenkiniai. Šioje teritorijoje ereliai lankosi beveik ištisus metus. Tvenkinių apylinkėse aptiktos dvi perinčios jūrinių erelių poros. Viena šių paukščių pora yra įsikūrusi Dusetų girioje, kurioje pirmasis jūrinių erelių lizdas rastas 1995 m. įsteigus Sartų regioninį parką ir vykdant biologinės įvairovės tyrimus. Girioje jūriniai ereliai peri iki šiol. Tai viena seniausių mūsų šalyje erelių lizdaviečių.
Ropojančios vertybės
Rajone priskaičiuojama 10 rūšių varliagyvių. Grybaudami Plunksnočių, Paduobio, Kukių miškuose bei Sacharos ir Rumpiškių durpynuose galima išvysti į gyvatę panašų roplį – gluodeną. Jis, kaip ir dar keturių rūšių ropliai, yra saugomi. Geltonskruostį žaltį nuo baimę keliančios paprastosios angies nesunkiai galima atskirti pagal kūno raštą bei gelsvą spalvą ant roplio galvos. “Visai be reikalo gyvatėmis vadiname nedorus žmones. Paprastoji angis tikrai nėra pavojinga ir kerštinga, tačiau gali įgelti, jeigu užminsime ant uodegos”, – pasakojo ekologas. Angys labiausia pamėgusios Vingerynės mišką, Čelkių, Minkūnų ir Sacharos durpynus. Pastarasis žmonių pramintas gyvatynu.
Rajone, be minėtų roplių, aptiktos gana retų vikriojo ir gyvavedžio driežo radimvietės.
Visiems puikiai pažįstamos varlės, kurių prisilietimas kelia ne pačius maloniausius jausmus. Bet ekologui Daručiui šių šaltakraujų padarų stebėjimas teikia daugiausia emocijų. Rajone ekologas suskaičiavo 10 varliagyvių rūšių. Įspūdinga raudonpilvė kūmutė, kurios 26 radimvietės registruotos Degučių, Meldučių, Čivylių kaimuose ir Aleksandravėlės kaimo apylinkėse. Žalioji rupūžė aptikta 29 vietose (Čivylių, Lukštų, Buivėnų, Tumakaimio kaimuose).
Dažniausia randama nendrinė rupūžė. “Šias rupūžes esu matęs ir mieste, savo kieme”, – juokėsi gamtos žinovas.
Dvarų valdovai
Prieš porą metų didelį triukšmą sukėlė vieną miesto daugiabutį okupavę šikšnosparniai. Pasak p. Daručio, rajone yra 8 rūšys šių skraidančių žinduolių. Sparnuotas peles primenantys gyviai turi apsaugą – jie įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą. Kūdrinis pelėausis veisiasi Salų, Rokiškio dvaruose, jų aptinkama Juodupės ir Kamajų apylinkėse. Rudasis nakviša pamėgo Rokiškio, Panemunio, Salų dvarus ir jų parkus. Vėlyvasis šikšnys gyvena Rokiškio dvaro parke, Kamajuose. Pasak p. Krivo, šikšnosparniai migruoja ir nežinia, dėl kokių aplinkybių, kartais apsigyvena jiems nebūdingose vietose.
“Apie mūsų rajone gyvenusias meškas neklauskit. Niekas negali pasakyti, ar tikrai buvo aptikti jų pėdsakai, ar tai tik legendos. Jeigu kada meška ir buvo, tai tik trumpam atklydusi iš Baltarusijos”, – sakė ekologas. Kas kita – į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktas baltasis kiškis. Prieš dešimtmetį rajone šių gyvūnų priskaičiuota iki pusantro šimto. Jų radimvietės – Kamajų, Jūžintų, Taručių miškai.
Karūną gali užsikariauti net ir neišvaizdžios pelės. Taip jau nutiko, kad tarp žinduolių labiausia susireikšminti galėtų daržinė secista. Mat šios rūšies pelė – Lietuvoje vienintelis šoklių šeimos atstovas. Be to, šalyje ji pastebėta tik vienintelį kartą. Jos radimvietė – mūsų rajonas, Liesiškių kaimo apylinkės. “Gal tos pelės ten ir nebegyvena, bet faktas patvirtintas, kad jos buvo rastos”, – retenybe didžiavosi ekologas p. Darutis.
Augalijos pažiba
Įspūdingas atradimas užfiksuotas 1997 m.: Čedasų apylinkėse, vienintelėje Lietuvos vietoje, buvo rasta nauja augalo rūšis – kalnarūtė.
Itin retas meškinis česnakas auga Dusetų girioje. Gausiausios retų vėjalandės šilagėlės ir rudeninio vėlyvio radimvietės yra taip pat mūsų rajone. Medžių kategorijoje karūnuoti Bradesių ir Žiukeliškių ąžuolai bei Mataučiznos guoba.
Gamta – žmogaus rankose
Pasak D.Krivo, biologinė įvairovės likimas labai priklauso nuo žmogaus. Žemėje liko nedaug vietų, kur ji nebūtų vienaip ar kitaip paveikta ar veikiama. Tūkstančiai jos formų yra ties išnykimo riba, kitos priverstos prisitaikyti prie kintančių joms įprastų gyvenimo sąlygų.
Aldona Minkevičienė