Okuličiūtės dvarelis saugo praeities paslaptis

Pačiame Anykščių miesto centre, ant Šventosios upės kranto, stovi nedideli, XIX a. pirmojoje pusėje pastatyti neoklasicistiniai rūmai. Jų pirmosios savininkės dvarininkės Okuličiūtės gyvenimas vertas rašytojo plunksnos. Remdamasis žmonių pasakojamais rašytojas Antanas Vienuolis teigė, jog viename dvarelio gale Okuličiūtė įrengė salę, kur apylinkės dvarininkai reformatai suvažiuodavo „pasimelsti ir pakonferuoti“. Lenkmečiu dvarininkė čia įsteigė sukilėlių štabą, o tarp grindų įrengė slaptą ginklų sandėlį (jis išliko ir šiandien). Tačiau paslaptį išdavė vienas katalikas dvarininkėlis, sukilėlių malšintojo rusų generolo Amados sekretorius. Okuličiūtė buvo suimta ir ištremta, o jos rūmai konfiskuoti ir padovanoti tam pačiam generolui Amadai.

Aplink buvusį parką su retų rūšių medžiais šiandien primena tik menki likučiai ir prie pat rūmų pamatų augantis didžiulis klevas. Tačiau nedideli, santūrių formų rūmai išliko, o pro elegantiškas jonėnines kolonas anykštėnai ir miesto svečiai skuba į čia įsikūrusį Anykščių savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos padalinį, pasivadinusį Istorijų dvareliu. Kaip teigia bibliotekos direktorius Romas Kutka, senosios architektūros paveldas dėl praūžusių karų, gaisrų ir kitų negandų mieste skurdokas, todėl šis pastatas, liudijantis XIX a. Lietuvos bajoriškąją kultūrą, jiems yra labai brangus. Jo atnaujinimui finansavimas skirtas iš 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės „Aktualizuoti savivaldybių kultūros paveldo objektus“ lėšų.

Okuličiūtės dvarelį anykštėnai dabar vadina Istorijų dvareliu. Užkopę į jo palėpę, sutiksite žymiausius šio krašto klasikus – A. Baranauską, A. Vienuolį, J. Biliūną ir kitus. Sienos dekoruotos žaismingais rašytojų portretais, kuriuose jie merkia akį, rodo liežuvį, šypsosi ir stebisi. Dvarelio rūsys – paslapčių ir šiurpo vieta. Ar gali būti, kad senoji dvarininkė vis dar blaškosi tarp savo mūro sienų? Pro skylutę sunkiose rūsio duryse galima išvysti „tikrą“ dvarelio šeimininkės vaiduoklį – audiovizualinę instaliaciją.

Edukacinis centras visai šeimai

„Istorijų dvarelis – edukacinis centras vaikams, šeimoms ir kiekvienam, ieškančiam turiningo laisvalaikio“, – teigia bibliotekos direktorius R. Kutka ir priduria, kad edukacinių programų čia net keliolika, dauguma patvirtintos Kultūros paso programos. Jų metu patraukliai perteikiama Anykščių istorija, legendos, pasakojimai apie įdomiausias pasaulio knygas (didžiausia, mažiausia, brangiausia ir t. t.). Lankytojai kviečiami susipažinti su antspaudų mokslu, pamatyti 1863 m. sukilėlių antspaudą ir pasigaminti savąjį. Gamtos mylėtojus sužavės edukacija apie Anykščių šilelio paslaptis su tikrais garsais, įdomiais pasakojimais apie gyvūnus ir vaistažoles besivaišinant jų arbata. Dvarelyje galima sužaisti ir orientacinį galvosūkių žaidimą.

Negalite atvykti? Ne bėda. Istorijų dvarelis siūlo nemažai nuotolinių edukacinių programų. „Ar žinojote, kad seniausias žinomas laiškas – tai jaunuolio laiškas mylimajai ant akmens plytos, kuris sveria net 16 kilogramų?!“ – kviečiama į nuotolinę edukaciją, kurios pabaigoje iliustruotoja Vilija Kvieskaitė dalyvius supažindina netgi su atvirukų gamyba naudojant ,,graffiti“ techniką. Tiek šioje, tiek kitose nuotolinėse edukacijose su dalyviais bendrauja savo sričių specialistai – Vilniaus universiteto komunikacijos ir informacijos mokslų docentas Tomas Petreikis, dr. Mindaugas Nefas, miško mokytojas Raimundas Ereminas, Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Miglė Petrošiūtė.

Anykščių savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus viešųjų ryšių specialistė Silvija Sakevičiūtė džiaugiasi, kad Istorijų dvarelis garsėja išskirtinėmis vaikų stovyklomis ir renginiais: „Pavyzdžiui, pernai keramikė Ramūnė Pranckevičiūtė vaikus supažindino su molio kūryba, gamtos mylėtojas Rolandas Lančickas vedė į žygį, „Teatro P“ aktoriai Balys Ivanauskas ir Artūras Duba skaitė Sigito Gedos, Mariaus Marcinkevičiaus, Daivos Čepauskaitės bei Vainiaus Bako poeziją. Tradicinis festivalis „Vaikų knygų fiesta“ kaip ir kasmet sutiko geriausius vaikų knygų rašytojus bei iliustruotojus ir išbandė šimtmečius skaičiuojantį pasakojimo (angl. Storytelling) meną, kuris gajus užsienyje, bet pamirštas Lietuvoje. Tai tik dalis pernai vykusių renginių.“

Istorijų dvarelis atviras absoliučiai visiems, jis kviečia ir pedagogus, kurie ieško originalių idėjų, kaip pristatyti savo mokomuosius dalykus, švęsti vaikų gimtadienius, kartu leisti popietes. Daugiau sužinoti galima feisbuko paskyroje „Istorijų dvarelis“, instagrame – istoriju.dvarelis, internetinėje svetainėje www.istorijudvarelis.lt.

Užs. 129

Subscribe
Informuoti apie
guest


0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: