Vytautas Landsbergis „M. K. Čiurlionis. Laiškai Sofijai“, 2011 m.

1907 metų rudenį Vilniuje susitiko du žmonės, susipažino ir patiko vienas kitam. Taip gimė meilė ir prasidėjo  treji su puse jų gyvenimo metų laiškuose.

Knyga parengta kaip dokumentinė, iš dalies memuarinė, M. K. Čiurlionio paskutinių metų biografija. Knygos puslapiuose atsiskleidžia svarbiausi unikalaus menininko – kūrėjo ir žmogaus – gyvenimo įvykiai. Dailininko ir kompozitoriaus laiškus sužadėtinei, vėliau žmonai Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei, papildo atsiminimai bei laiškai. Jie liudija, kiek daug gali nuveikti žmonės, padėdami vienas kitam, ranka rankon žengdami keliu, kurį M. K. Čiurlionis nusakė paprastais vilties žodžiais: „Dirbsime, tikėdami geresne žmonijos ateitimi, tikėdami savimi, kad pridėsime nors po vieną plytelę prie rūmo, šimtais amžių statomo.“

Vytautas Landsbergis „Visas Čiurlionis“, 2008 m.

Nepaprasto kūrėjo gyvenimas aprašytas remiantis gausia dokumentine bei amžininkų atsiminimų medžiaga, kurią maždaug nuo 1960-ųjų nuosekliai rinko ir kaupė knygos autorius. Knygoje pateikta išsami M. K. Čiurlionio kūrybos analizė, kurią įrėmina to meto visuomeninis estetinis fonas. Rašant apie tapybą, remiamasi moderniųjų krypčių aspektais, paties tyrinėtojo siūlomomis įžvalgomis, atskleidžiami ypatingi aspektai, kuriems reikėjo muzikos meno išmanymo.
M. K. Čiurlionio muzikos analizei remiamasi ir savo, kaip knygos autoriaus – muzikos atlikėjo, patirtimi, teorinėmis žiniomis ir interpretacijomis.

Jurij Šeniavskij „M. K. Čiurlionis ir Sankt Peterburgas“, 2019 m.

Sankt Peterburge iki šiol yra išlikusios vietos, susijusios su M. K. Čiurlioniu.
Čia jis gyveno trijų kelionių į Sankt Peterburgą metu, lankė muziejus, dalyvavo koncertuose, čia su jo paveikslais susipažino šio miesto žmonės. Genijaus kūryba čia buvo vertinama, Peterburgo dailininkai, muzikantai, rašytojai ir žurnalistai tapo jo draugais ir kūrybos gerbėjais.
Knygoje pristatomos vietos, padariusios poveikį M. K. Čiurlioniui.

Pasikeitė Peterburgas, tačiau  miesto gyventojų meilė genialaus lietuvių dailininko, kompozitoriaus ir poeto kūrybai tebėra gyva. Prisiminkime to laikotarpio įvykius ir pasivaikščiokime po šiuolaikinį Sankt Peterburgą, Čiurlionio Sankt Peterburgą.

Jonas Rūtenis „Čiurlionis“, 1994 m.

JAV lietuvių emigranto istorinė biografinė apysaka. Knygoje beletristikos forma vaizduojamas menininko gyvenimas nuo mokslo Leipcigo konservatorijoje, Varšuvos dailės akademijoje. Kultūrinės veiklos Vilniuje ir Peterburge iki paskutinių jo dienų Pustelninkų ligoninėje. Apysakoje gausu lietuvių kultūros istorijos faktų.

 

 

Vygintas Pšibilskis „Atsiminimai apie M. K. Čiurlionį“ , 2007 m.

Knygoje sudėti įvairiuose, paprastam skaitytojui sunkiau prieinamuose leidiniuose Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose per praėjusį dvidešimtąjį amžių lietuvių kalba paskelbti reikšmingesni atsiminimai, dienoraščių fragmentai apie M. K. Čiurlionį. Atsiminimai subjektyvūs, prieštaringi, nes kiekvienas kitame žmoguje regi tiek, kiek sugeba pats pamatyti.

Atsiminimai pateikiami chronologine tvarka. Knygą sudaro dvi dalys. Pirmojoje dalyje skaitytojas ras lietuvių ir kitų tautų menininkų, draugų, pažįstamų atsiminimų, iš artimųjų ir kitų žmonių sužinotų faktų apie menininko gyvenimą, jo šeimą. Antrojoje dalyje pateikiami M. K. Čiurlionio šeimos narių – seserų, brolių, žmonos – atsiminimai.

Vaikams ir jaunimui siūlome „skambančias“ knygas.

Martynas Vainilaitis „Geltona muzikėlė“, 2003 m.  

Į tolimą kelionę

Paukšteliai pasikėlė.

Suvirpo medžių lapai –

Geltona muzikėlė.

 

Sugrįšiu iš mokyklos,

Priglusiu prie kaštono,

Sudėsiu dainužėlę

Iš ilgesio geltono.

Eilėraščių knygelė jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams. Jos autorius 2005 m. buvo paskelbtas vaikų literatūros premijos laureatu. Knygą iliustravo Sofija Vainilaitienė.

Violeta Palčinskaitė Muzika Troliui“, 2011 m.

Žinomos vaikų rašytojos Violetos Palčinskaitės apysaka, įkvėpta kelionės po trolių šalį Norvegiją. Drauge su autore skaitytojai ieškos paslaptingai dingusios mergaitės, išgyvens namų ilgesį, įmins keistas mįsles, kurioms nelengva surasti atsakymus…

 

Anna Czerwińska-Rydel „Muzika smaližiams“, 2020 m.

Ar mėgstate saldumynus? O gal žinote, kas yra muzikinės formos, kuo skiriasi fuga nuo sonatos ir kuo tortas primena muzikinį rondo? Nustebsite sužinoję, kad pyragai ir muzikiniai kūriniai yra labai panašūs! Kviečiame į nepaprastą cukrainę! Čia galėsite paragauti įvairiausių gardumynų: sausainių, keksiukų, pralinių, spurgų ir tortų. Visų šių skanėstų jums bus pasiūlyta skambant tam tikrai muzikai. Atsiversite šią knygą ir sužinosite, kad skanusis trupininis pyragas turi daug ką bendro su muzikiniu sonatos ciklu, plakta grietinėle pagardintas saldusis morengas – su ARBA forma, o mielinis pyragas – su fuga.

Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: