Birutė Bagdonienė: „Mano manymu
Birutė Bagdonienė: „Mano manymu

Į forumo dalyvių klausimus „Gimtojo…“ redakcijoje atsakinėjo Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo skyriaus  vyr. specialistė, jaunimo reikalų koordinatorė Danutė Kniazytė, Rokiškio jaunimo reikalų tarybos pirmininko pavaduotoja Birutė Bagdonienė ir narys Aleksandras Melnikovas. Forumo tema – „Jaunimo politika Rokiškio rajone“. Pagal „Gimtojo…“ internetinės svetainės www.grokiskis.lt apklausos rezultatus į klausimą „Ar Rokiškio jaunimas turi pakankamai idėjų?“ „Taip“ atsakė 25 proc. skaitytojų, „Ne“ – 45 proc., „Nežinau“ – 30 proc. Forume kalba sukosi ne tik apie idėjas ar jų stygių, bet ir apie verslumą, nedarbą, laisvalaikį, galimybes išvažiuoti, kurti savo organizacijas ir t. t.

– Trumpai apibūdinkite, kokia ta Rokiškio jaunimo politika?

A. M., B. B., D. K.: Mes galime džiaugtis, kad mūsų rajone jaunimo politika įgyvendinama gana sėkmingai: turime visus veikiančius asmenis ar instancijas, kuriuos privalome turėti, norėdami sėkmingai dirbti –  jaunimo reikalų koordinatorę, regioninę jaunimo reikalų tarybą „Apvalus stalas“. Jaunimo politika apima visas sritis ir institucijas, kuriose bendraujama su jaunimu. Tai švietimas, krašto apsauga, žemės ūkis ir t. t.

– Gal kažkas visiškai naujo siūloma jaunimui Rokiškyje?

A. M., B. B.: Naujoviškas šratasvydžio sportas, sukarintos stovyklos – puiki galimybė susipažinti su krašto apsauga. Gegužės 9 d. Jaunųjų lyderių klubas kviečia į orientacinį žaidimą „Nusikaltimas nežinoti“: mindami dviračius galėsite geriau pažinti Rokiškį.

– Manęs niekas niekur nekvietė dalyvauti… Minėta veikla – miestiečiams?

A. M: Mūsų organizacijos veikia ir mieste, ir rajone. Pavyzdžiui, „Sėlos Ramuva“ – Obeliuose, „Baltų ainiai“ turi padalinius keliuose rajono miesteliuose. O šiaip niekas netrukdo pačiam jaunimui kurti savo organizacijų. Be to, kiekvienas rajono jaunuolis gali pasinaudoti kelionių kompensavimu – galės dalyvauti Rokiškio miesto jaunimo organizacijų darbe.

– Ar veiklus Rokiškio jaunimas?

B. B.: Tai priklauso nuo kiekvieno. Jauni žmonės, dalyvaudami organizacijų veikloje, turi galimybę išsakyti savo nuomonę. Per „Apvalaus stalo“ deleguotus atstovus į Jaunimo tarybą tos nuomonės pasiekia aukščiausią rajono valdžią. Taip jauni žmonės tiesiogiai formuoja ir įgyvendina jaunimo politiką.

– Tai reiškia, kad visi sprendimai nuleidžiami iš viršaus?

A. M.: Iš dalies, taip. Visi mes matome, kad jaunimas išvažiuoja iš gimtojo miesto, neturi darbo, tinkamų sąlygų turiningai praleisti laisvalaikį. Yra daug problemų. Todėl aukščiausiu valdžios lygmeniu vyksta tyrimai, kuriamos programos, jomis bandoma spręsti minėtas problemas. Vienas pavyzdžių – Jaunimo garantijų iniciatyvų programa. Vietinis jaunimas irgi turi savų problemų, į jas vienaip ar kitaip atsiliepia jaunimo organizacijos.

– Ar diskusijose, pokalbiuose, programose, projektuose yra vietos klausimui apie jaunimo nedarbą?

D. K.: Jaunimo garantijų iniciatyva startuoja visoje Lietuvoje. Mes skaičiuojam, kiek jaunų žmonių nedirba. Didžiausią dalį atlieka darbo biržos per subsidijas, mokymus. Kitas darbas tenka jaunimo organizacijoms, Jaunimo centrui. Jaunimo organizacijos taip pat teikia savo paslaugas jaunimui. Tokiam, kuris net į Darbo biržą neateina. Rokiškio rajone tokių yra apie 140.

– Ar atlikti jaunimo socialinės atskirties tyrimai Rokiškio rajone?

D. K.: Socialinės atskirties tyrimų mes nesame atlikę, tačiau buvo rinkti specialūs duomenys visose savivaldybėse, taip pat – ir Rokiškyje. Juose tikrai yra kalbama ir apie socialinę atskirtį.

– Ar nereikėtų rokiškėnams, dirbantiems su jaunimu, labiau išnaudoti kraštiečio Manto Zakarkos –  Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidento –  žinių ir patirties?

B. B: Mantas išaugo mūsų Lyderių klube. Su juo iki šių dienų bendraujame ir draugaujame. Kiek gali, tiek dėmesio jis skiria Rokiškiui, atvažiuoja, dalyvauja mūsų renginiuose. Tradicinį „Tėvo gitaros“ muzikos festivalį  birželio pirmąjį savaitgalį, tikiuosi, ves būtent jis.

– Vykdant projektus viso pasaulio jaunimas keliauja po užsienio šalis, semiasi patirties. Gal ir pas mus yra kokių projektų norintiesiems pamatyti daugiau nei Rokiškio kultūros centrą ar bebaigiančius griūti Konstantinavos kultūros namus?

B. B.: Yra. Pernai vien Rokiškio 60 jaunuolių išvažiavo į 15 Europos šalių. Jeigu turi motyvacijos ir noro išvažiuoti į mūsų partnerių vykdomus projektus, Jaunųjų lyderių feisbuko paskyroje tegu seka kvietimus išvykti, pildo anketas. Tikrai yra galimybų.

D. K.: Viešoji įstaiga Rokiškio jaunimo centras irgi turi nemažai jaunimo mainų projektų, pagal kuriuos galima išvažiuoti ir į užsienį.

– Ar vykdant jaunimo politiką skirta dėmesio jaunimo verslumui? Kažkaip neteko nieko girdėti šia tema.

B. B.: Tikrai taip. Rokiškio jaunimo iniciatyvų skatinimo programoje vienas prioritetų ir yra jaunimo verslumo skatinimas. Bėda ta, kad su šia tema susijusių projektų sulaukiame mažai. Rokiškio rajono tarybai mes kaip tik rengsime paketą siūlymų, susijusių su verslumu.

D. K.: Kokią nori rašyk programą, šitas dalykas „nekabina“ mūsų jaunimo…

– O kokia veikla „kabina“ jaunimą?

A. M.: Aktyvi, įdomi ir praktiškai išmėginama veikla.

– Beje, apie laisvalaikį. Kodėl neorganizuojamos jaunimo diskotekos? Ar tai jau atgyvena?

 A. M.: Pirmiausia yra saugumo problemų, antra, pačių žmonių laisvalaikio leidimo kultūra yra labai žema, todėl vis mažiau organizacijų rengia šokius.

D. K.: Šokiuose jaunimas nenori šokti.

B. B.: Jiems reikalinga erdvė pabūti kartu. O tai nebūtinai turi būti šokiai.

– Koks „geltonųjų plytelių“ projekto (prieš kokius dešimt metų Jaunimo lyderių klubas Taikos gatvės parke įgyvendino projektą „Geltonų plytų kelias“ – aut. past.) parke tikslas ir išliekamoji vertė?

B. B.: Šis projektas, vykdytas prieš dešimt metų, – vienas pirmųjų lyderių projektų. Jo tikslas buvo įsteigti jaunimui patrauklią erdvę. Moksleiviai visus metus savo rankomis gamino suolus, kūrė rodyklių projektus, drožė jas. Visa tai yra išlikę iki šių dienų.

– Norėjau pasiteirauti gerb. Danutės. Nemažai metų dirbate rajono savivaldybėje, kuruojate jaunimą. Ar jis per tą laiką pasikeitė?

D. K.: Jaunimas keičiasi. Jis yra aktyvesnis, savarankiškesnis.

B. B.: Tikrai keičiasi. Mano manymu, jis turi vis mažiau originalių idėjų, bet svarbiausia – mažiau norų ir kantrybės jas įgyvendinti. Jaunimas nesugeba globaliai mąstyti, o keičiantis visoms technologijoms – išmokti tas žinias pritaikyti praktiškai.

A. M., B. B, D. K.: Būkite aktyvūs ir turėsite, ką veikti. Daugiau domėkitės jaunimo veikla. Nebūkite abejingi savo dabarčiai…

Komentaras

Gediminas MATIEKUS,

Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorius

–  Kas turi daugiau idėjų – vaikinai ar merginos?

–  Gal merginos ir veiklesnės, bet jos dažnai priekyje stato vaikiną tam, kad garsintų jų mintis. Gal pačios nedrįsta, kuklinasi. Merginos idėjas dažniau pasiūlo ir įgyvendina. Gal ir negaliu to teigti labai kategoriškai, tačiau mokinių savivaldoje visada daugiau merginų nei vaikinų.

Reda Milaknienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: