„Kiekviena iš jūsų turi kažką gražaus, tik viena tą gėrį paslepia giliai, o kitos – spinduliuoja aplinkui“, – pasakė mokytoja vienai iš savo auklėtinių. Ir štai klasėje, kurioje mokėsi vien merginos, gimė idėja atsikratyti šia mokytoja.

Tolerancija. Kartų dialogas. Kompromisų ieškojimas. Tai temos, kurios mus jaudina – rašoma premjeros KLIFA anotacijoje.

Tad apie tai ir šnekinu šio teatro aktorę Afroditę Tuskaitę, kurios įsikūnijimas į personažą jau repeticijų metu mane sužavėjo…

Dabartinėje visuomenėje žodis tolerancija linksniuojamas vis dažniau. Kiekvienas turime savąjį tolerancijos apibrėžimą. Kai kuriais atvejais tolerancija suprantama kaip nereagavimas, tarsi savos nuomonės „pristabdymas“. Man tolerancija – kito žmogaus orumo pripažinimas, net jeigu ir nesutinki su juo. Kas tolerancija Tau?

Gyvename pasaulyje, kuriame yra žmonių, jaučiančių nepatogumą dėl aplinkinių, o tiksliau – pastarųjų kitoniškumo. Kitoks požiūris ar įsitikinimai, įvaizdis, išvaizda ar pomėgiai, mano nuomone, turėtų būti vertinami pozityviai. Nejaugi blogai, kad kiekvienas esame vis kitoks? Juk tik dėl to patiriame nuotykius ir kartais atrandame kažką naujo! Tolerancija – tai išskirtinumų gerbimas. Visada svarbiau ne susitaikyti, o tik priimti.

Faktas – viena karta keičia kitą. Ar skirtingos kartos gali rasti bendrą kalbą ir ar jauno žmogaus maištas neišvengiamas, ar tas maištas – įvaizdžio dalis?

„Skirtingos kartos“ jau pasako, kad čia vyraus skirtingų laikotarpių formuotos vertybės, dažnai sukeliančios nepasitenkinimus. Manau, kad bendra kalba randama tik tuomet, kai tai ne tik suprantama, bet ir suvokiama. Na o argumentuotų įsitikinimų nevertinimas, empatijos stygius, nepagarba veda į tuos legendinius maišto persmelktus kelius. Kartais žmogui tai pramoga ar įdomus ribų laužymo nuotykis, tačiau dažnai – gilus gerų santykių išlaikymo trikdis. Manau, kad kartų dialogą reikėtų priimti it galimybę išmokti vertinti skirtumus, it pamoką, skirtą išminčiai įgyti.

Konfliktai dažniausiai išsprendžiami radus kompromisą abiem pusėms, bet ar tai ne trumpalaikė taika priešingų nuomonių stovyklose? Ką manai apie kompromisų ieškojimą?

Toks konfliktų sprendimas man kartais primena loteriją – kompromisų ieškojimas turi tik dvi pabaigas. Pirmoji – laimėjimas. Visos pusės lieka pilnai patenkintos – atrastas aukso viduriukas atspindi dabar jau bendrą grupės narių-kompromisų ieškotojų nuomonę. Antroji –  neišpildyti norai. Maksimalistams aukso viduriu dalytis sunkoka. Aišku, visada verta bandyti, tačiau tik kai rate sėdi ištikimi savosios nuomonės fanai.

Ar kvieti savo šeimą, mokytojus, klasiokus į premjerą, kaip intriguoji?

Žinoma, kviečiu! O intriguoju labai paprastai – nieko neužsimenu apie siužetą. Sakau tik tiek, kad spektaklis „KLIFA“ paremtas ir šių dienų aktualijomis, todėl tikėtina, kad ne tik sudomins ar pralinksmins, bet ir leis stebėti veikėjų pokytį, vers susimąstyti.

Tad susitikime premjeroje!

Audronė Vainauskaitė

Rokiškio kultūros centro Komunikacijos ir kultūrinės veiklos organizatorė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: