Sulaukė biso ir padėkos
Į festivalį vyko 20 ansambliečių. Jame koncertavo kolektyvai iš Bulgarijos, Lenkijos ir Juodkalnijos. Keturių dienų festivalis, N. Lungienės manymu, nebuvo didelis, kadangi miestas orientuotas į turizmą ir juo siekiama prisivilioti daugiau turistų. Šis Adrijos jūros pakrantėje įsikūręs miestas su beveik 11 tūkst. gyventojų privilioja turtuolius – čia savo vilas turi įvairių Europos šalių milijonieriai. Iš visų kolektyvų „Gastauta“ koncertuodavo paskutinė. Pasirodymams buvo parinktas įvairiapusiškas repertuaras. „Šokome šokius, kuriuose daug figūrų. Tai kadrilis, galiopas… Juose daug bendravimo, kuriamas mini spektaklis. Juos labai gerai priėmė publika, pavyzdžiui, „Meškutės“ šokis visada sulaukdavo biso. Pasirinkome ramų, šiaurietišką dainų variantą, dainavome tas, kurios suskamba, sugaudžia. Žinoma, neapsiėjome be sutartinių“, – pasakojo vadovė.
„Gastauta“ pristatė žiūrovams ir kostiumus, todėl drauge vežėsi vertėjus į rusų ir anglų kalbas, mat vyresni žiūrovai supranta rusiškai, jaunesni – tik angliškai. „Sakė, esame įdomūs ir gražūs. Užsieniečiai daugiausiai įpratę manyti, kad folkloras – tai stilizuoti šokiai. Mes parodėme kitokį variantą“, – pasirodymus apibendrino N. Lungienė.
Pasak jos, rokiškėnų nenustebino nė vienas festivalyje matytas užsienio kolektyvas, nors kituose tokių būta iš Ruandos, Indijos. Ar sulaukta kvietimų į kitus renginius? „Per festivalius jų nesulaukiame, bet jiems pasibaigus kartais mūsų adresu pradeda eiti reklamos, tada suprantame, kad sudominome“, – paaiškino N. Lungienė ir pridūrė, kad rokiškėnai sulaukė neformalios festivalio „Budva fest“ prezidento padėkos.
Budvoje teko sutikti ir poilsiaujančių lietuvių, kurie sveikino ir šūksniais palaikė per festivalio atidarymą eisenoje žingsniuojančią „Gastautą“.
Komercinių festivalių organizatoriai dalyvių nelepina
„Gastautos“ vadovė atskleidė daugiau festivalio subtilumų. Pasirodo, jis yra komercinis, organizatoriai tik kvietė ir sudarė galimybę dalyvauti, todėl kolektyvai turėjo sumokėti keturių dienų dalyvio mokestį – 98 Eur. Visa laimė, kad rajono savivaldybė išvykai skyrė 700 Eur. Jų užteko ansamblio kelionei iš Rokiškio į Vilniaus oro uostą ir atgal. Tokia suma remiami aukščiausios kategorijos rajono kolektyvai. Visos kitos išlaidos gulė ant ansambliečių pečių.
Jautėsi kaip ambasadoriai
Po festivalio likusį laiką „Gastauta“ išnaudojo kelionėms po šalį: apžiūrėjo miniatiūrinį senamiestį, pabuvojo žuvies patiekalų restorane, pakeliavo po įspūdingo grožio vietas. N. Lungienė įsitikinusi – savęs pristatymas vyksta ir neformalioje aplinkoje.
Šalį įmanoma geriau pažinti bendraujant su eiliniais žmonėmis. Taip atsitiko ir rokiškėnams, užsukusiems į žuvies restoraną paskanauti jūros gėrybių. Bendraudami su restorano šeimininku, išsiaiškino, kad Juodkalnijoje restoranuose ir kavinėse padavėjais bei barmenais dirba tik vyrai. Anot juodkalniečių, būdamas prie maisto turi žiūrėti į jį, o ne į moterų kojas ar mini sijonus. Tik šiuolaikiško stiliaus kavinėse galima sutikti padavėjomis ar barmenėmis dirbančių moterų.
Kolektyvo nariai keliaudavo drauge, tad dažnai užtraukdavo dainą ten, kur pasitaikydavo gera akustika, – lauko kavinėse, ant kalno, bažnyčioje. Pavyzdžiui, gidė, sužinojusi, kad tai folkloro kolektyvas, paprašė padainuoti. Sužavėta skambesio, puolė įrašinėti ir įrašu dalijosi socialiniuose tinkluose. Be to, gidai bei vietiniai, pasakodami apie savo šalį, paklausia, kaip tokie patys dalykai vyksta pas mus, Lietuvoje. „Taigi, galima sakyti, buvome šalies ambasadoriai“, – samprotavo vadovė.
Projektą iš dalies remia