Didžiausios šalyje kraujo donorystės įstaigos duomenimis, Vilniuje išdalinta 700, Klaipėdos ir Panevėžio regionuose – po 300 geležies maisto papildų pakuočių.
Tęsti šią iniciatyvą NKC paskatino tai, kad nemaža dalis kraują dovanoti norinčių gyventojų to negali padaryti dėl prastų jo rodiklių. Štai praėjusiais metais beveik 10 proc. donorų, iš daugiau nei 40 tūkst. atvykusių, trūko geležies kraujyje.
NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, siekiame užtikrinti, kad visi gyventojai, atėję dovanoti kraują, galėtų tai sėkmingai padaryti, kad ir sugrįžę vėliau, jei nepavyksta atlikti kilnios misijos iškart dėl per žemo hemoglobino ar feritino kiekio.
„Džiaugiamės, kad ši naujovė pasiteisino – pavasarį dalies gyventojų kraujo rodikliams pagerėjus, jie sugrįžo padėti gydymo įstaigose gydomiems pacientams, dovanodami savo kraują. Neatlygintina kraujo donorystė turi būti prieinama kuo didesniam gyventojų ratui. Ypač tai svarbu vasarą, kuomet tradiciškai atvyksta mažiau donorų, nors jų skaičiai didėja, bet gydymo įstaigų poreikiai yra išaugę ir nemažėja. Tad atnaujiname maisto papildų su geležimi dalijimą, kuris buvo nutrūkęs pasibaigus mūsų atsargoms“, – sako D. Gutauskas.
Pasak jo, NKC svarbi ir recipiento, ir kraujo donoro sveikatos būklė, todėl nuolat ieškoma galimybių jiems padėti, atsidėkoti už kilnius darbus.
Dovanojamų papildų su geležimi vartojimo kursas – 3 mėnesiai, bet gyventojai pakartotiniam tyrimui ar donacijai viename iš NKC padalinių laukiami jau po mėnesio.
NKC darbuotojai papildus išduos tą pačią dieną po tyrimo atlikimo, konsultuojantis su donorystės vietoje dirbančiu NKC gydytoju. Jei donorui sugrįžus po mėnesio paaiškės, kad dėl netinkamų rodiklių jis vis dar negali dovanoti kraujo, bus skatinama tęsti papildų vartojimą ir vėl sugrįžti.
NKC duomenimis, 2023 m. kraujo dovanojusių donorų sulaukta daugiau nei 40 000, atliktų donacijų – 72 300, o surinkta daugiau nei 32 500 litrų kraujo. Per pirmąjį 2024 m. pusmetį kraują dovanojo jau 28341 donorų, atlikta 37438 donacijų, surinkta 16 847 litrų kraujo, kuris gelbsti mūsų šalies gydymo įstaigose gydomų pacientų gyvybes.
NKC inform.