Kalbiname ambulatorinių slaugos paslaugų teikimo namuose komandą.
Visapusiškas požiūris
Slaugytoja Rasa Mažeikienė
Slaugos poreikiai – tai pagrindiniai fiziologiniai, psichikos sveikatos ir socialiniai paciento poreikiai, kuriems patenkinti reikia kitų pagalbos. Mūsų komandos specialistai teikia slaugos paslaugas paciento namuose, siekia patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis. Mes bendradarbiaujame su seniūnijų socialiniais darbuotojais, Rokiškio socialinės paramos centru, siekdami įvertinti kiekvieno paciento ne tik sveikatos, bet ir socialinius poreikius. Tai komandinis darbas, pagrįstas bendradarbiavimu bei holistiniu (visapusišku) požiūriu į žmogaus poreikių užtikrinimą. Komandoje dirbančios bendrosios praktikos slaugytojos kartu su padėjėjomis teikia slaugos paslaugas, įvertina paciento būklę, konsultuojasi su šeimos gydytoju, informuoja gydytoją apie paciento būklės pasikeitimus, atlieka visas procedūras, skirtas šeimos gydytojo.
Slaugos poreikis didžiulis
Slaugytoja Daiva Andriūnaitė
Kiekvienas mūsų komandos narys turi tam tikras funkcijas pagal savo kompetencijas. Darbus privalome pasiskirstyti, nes slaugos namuose poreikis didžiulis, turime visur suspėti. Slaugytoja pagal gydytojo paskyrimą atlieka injekcijas, daro ir prižiūri lašines ir infuziją kateterio pagalba, paima kraują, šlapimą ir kt., atlieka elektrokardiogramą, žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, matuoja arterinį kraujo spaudimą, pulsą ir pan. Slaugytojos padėjėja atlieka pragulų profilaktiką, užtikrina higienines asmens reikmes (išmaudo ar padeda išsimaudyti pacientui, prižiūri nagus, keičia sauskelnes, lašina lašus, prižiūri burnos ertmę ir pan.), pagal slaugytojo paskyrimą tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualetine kėde ir pan.) ir pan. Mūsų darbinės veiklos patirtis dar nėra labai didžiulė, tačiau jau dabar aišku, kad gulintiems pacientams ypač reikia maudymo paslaugų, kineziterapijos priemonių ir, žinoma, bendravimo.
Paslauga labai reikalinga bei paklausi
Kineziterapeutė Miglė Kepenė
Tai nauja paslauga, teikiama paciento namuose. Ji labai reikalinga bei paklausi. Namuose atlieku mankštą, masažą. Atsižvelgdama į paciento sveikatos būklę, įvertinu raumenų, sąnarių ir nervų funkcijos sutrikimus, pagal tai sprendžiu, kokią kineziterapinę procedūrą reikia teikti. Mano paslaugos specifiškai gali padėti palengvinti sąnarių judesius ir funkciją, sumažinti skausmą, padidinti judėjo potencialą. Taip pat mokau ir padedu prisitaikyti bei kompensuoti funkcijas, prarastas dėl ligos ar traumos. Šia paslauga pacientai labai patenkinti, ją vertina teigiamai ir labai laukia savo eilės. Mano pacientų sąrašas procedūroms atlikti tikrai ilgas. Tikiuosi, kad ateityje įstaiga galės įdarbinti daugiau kineziterapeutų, nes darbo su pacientais namuose nemažai.
Visais atvejais privalomas gydytojo siuntimas
Slaugytoja Regina Lukošiūnienė
Mūsų komanda teikia paslaugas šiems pacientams:
- vaikams, turintiems negalią;
- suaugusiems asmenims, turintiems negalią ir kuriems yra nustatytas nesavarankiškumo lygis, nuolatinės slaugos poreikis arba nuolatinės priežiūros I lygio poreikis, didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių lygis;
- senyvo amžiaus žmonėms, t. y. senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims, dėl amžiaus iš dalies ar visiškai netekusiems gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu gyvenimu, sergantiems lėtinėmis ligomis, kai jiems nustatytas Bartelio indeksas yra iki 61 balo;
- pacientams, kuriems po gydymo ligoninėje nustatytas bendras funkcinis sutrikimas, kai Bartelio indeksas yra iki 61 balo ir kurie yra visiškai priklausomi nuo kitų žmonių pagalbos.
Visais atvejais pacientai, norėdami sulaukti šių paslaugų, turi gauti šeimos gydytojo siuntimą.
Paliatyvioji pagalba – lyg apsiaustas
Socialinė darbuotoja Danguolė Kirlienė
Įstaiga šalia ambulatorinių slaugos paslaugų namuose paraleliai teikia ir paliatyviosios pagalbos paslaugas. Daugelio mūsų šeimose ir aplinkoje yra sunkiai sergančiųjų. Neretai tenka rūpintis mirštančiaisiais paskutinėmis jų gyvenimo dienomis ir valandomis.
Tai kas gi yra ta paliatyvioji pagalba? Žodis „paliatyvus“ kilęs iš lotynų kalbos žodžio „palliare“, reiškiančio „apglėbti“, „apsiausti“, t. y. apglėbti meile ir rūpesčiu. Paliatyvioji pagalba yra lyg apsiaustas, saugantis išeinantįjį anapilin žmogų nuo kančios, kai gydomoji arba gyvenimą prailginančioji medicina nebegali padėti. Kai reikia rūpintis sunkiai sergančiu žmogumi, jo šeima ir artimaisiais ir, be abejo, – vienam kitu. Rūpestis neapsiriboja vien ligos simptomų gydymu, tai ir dvasinė, psichologinė bei socialinė parama.
Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos tikslas:
- mažinti pacientų fizines kančias, jei įmanoma, jų išvengti:
- nustatyti pacientus varginančius simptomus, juos kontroliuoti ir mažinti;
- nustatyti psichologines ir socialines paciento ir jo artimųjų problemas, padėti jas spręsti, stiprinti paciento norą gyventi ir suformuoti nuostatą, kad mirtis yra natūralus procesas;
- pagerinti paciento ir jo artimųjų gyvenimo kokybę;
- padėti paciento artimiesiems netekties laikotarpiu.
Paliatyviosios pagalbos komandą sudaro gydytoja, slaugytoja, slaugytojos padėjėja, socialinė darbuotoja ir medicinos psichologė. Specialistų komandos darbą koordinuoja gydytoja, sudaromas paslaugos teikimo planas. Bet kokiu atveju pacientas pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Jau dabar matome, kad šios paslaugos labai reikalingos mūsų rajono gyventojams.
Užs. 631
Nuotrauka tai superinė! Suskaičiavau nuotraukoje 5 darbuotojas,tačiau po nuotrauka išvardintos net..8! Ir dar dviem eilėmis pozuojančios,reikia suprasti.Čia COVID ar skiepų pasekmė,kad žmonės tampa nematomais? :-))
Paliatyviam ligoniui taip pat reikalinga kineziterapijos paslauga, tai dar nereiskia, kad jis yra iseities fazeje.