Vasarą benamiai prieglaudai ir svaiginimuisi išnaudoja miesto erdves ir gamtos prieglobstį. L. Dūdaitės nuotr.
Vasarą benamiai prieglaudai ir svaiginimuisi išnaudoja miesto erdves ir gamtos prieglobstį. L. Dūdaitės nuotr.

Rokiškėnai piktinasi, kad, įtariama, atvira tuberkuliozės forma sergantis asocialus asmuo lankosi parduotuvėse, bankuose, piktybiškai kimba prie praeivių. Išties šiemet tuberkuliozė parodė savo nagus: jos atvira forma sirgusi, tačiau gydymo vengusi pedagogė Skuode užkrėtė 77 moksleivius, ligos protrūkiai užfiksuoti Dusetų (Zarasų r.) mokykloje, netgi Lietuvos kariuomenėje. Nors gydymas nuo tuberkuliozės yra nemokamas, tačiau kaip priversti sergančiuosius kreiptis į medikus? Dilemą ėmėsi spręsti Seimas – jis dar tik svarstys priverstinio gydymo įstatymą.

Komentatoriai įžvelgė grėsmę
Pasirodžius „Gimtojo…“ straipsniui apie benamį, internautai komentaruose rašė apie tai, kad jis galimai serga atvira tuberkulioze, ir piktinosi, kodėl rajono savivaldybės institucijos leidžia jam valkatauti, elgetauti prie prekybos centrų ir taip galimai platinti užkratą. Šiuo metu įprastinėse „darbo vietose“ to benamio nebematyti. Koks jo likimas?
Rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Čaplikienė teigė, kad šiuo metu benamio buvimo vieta nežinoma. Paskutinį sykį jis matytas viename Taikos gatvės bendrabučių. Pasipiktinę gyventojai iškvietė policiją.
Prieš trejetą metų šis benamis buvo apgyvendintas Obelių savarankiško gyvenimo namuose, tačiau iš jų pabėgo. Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus specialistų dėka jam buvo išduota asmens tapatybės kortelė, jis buvo patikrintas ir dėl tuberkuliozės. Ar jis dabar turi bent kokius dokumentus, nežinoma. O be jų joks gydytojas nepriims paciento. Be to, jis galimai socialiai nedraustas: nėra pensinio amžiaus, nenustatytas neįgalumas, neregistruotas Darbo biržoje. Vadinasi, ir gydymas nedraustam asmeniui yra mokamas. Z. Čaplikienė neslėpė: jei tik toks žmogus parodytų bent menkutį norą, būtų sutvarkyti dokumentai ir dėl privalomojo asmens sveikatos draudimo.
„Priverstinis gydymas padėtų išspręsti daugelį problemų. Deja, jo jau senokai nėra. O kol jo nėra, mes negalime žmogaus prieš jo valią net pas gydytoją nuvežti“, – teigė Z. Čaplikienė. Tokių benamių rajone gali būti ne vienas.
Ji neslėpė: sužinoti realų sergančiųjų atvira tuberkulioze skaičių galima, o štai pačių sergančiųjų duomenų – ne. „Įstatymai saugo jų teises“, – sakė pašnekovė.

Daugiau ketvirtadienio “Gimtajame…”

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: