Kokie susirgimai dažniausi?
Inovatyvios dermatologijos centro dermatovenerologai tvirtina, kad dažniausi šiandienos vaikų odos susirgimai – tai egzema, dermatitas, alerginiai bėrimai, įvairios virusinės odos infekcijos, tokios kaip karpos ar užkrečiamasis moliuskas. Pastarosios bėdos dažniau pasireiškia ikimokyklinio amžiaus vaikams, tuo tarpu paauglius paprastai vargina spuogai (aknė). Beje, pastebima, tendencija, kad spuogai ties brendimo pabaiga nebepasibaigia kaip anksčiau, jais skundžiasi vis daugiau suaugusiųjų. Dar labai dažna ir gana rimta odos bėda, būdinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems – tai odos sausumas.Sausą odą turi absoliuti dauguma lietuvių.
Kas kaltas?
Dalis išvardintų ligų, dermatitų, yra laikomos lėtinėmis, pasireiškia bėrimais, paraudimu ir niežuliu. Vieni žmonės kai kuriuos iš šių negalavimų, pavyzdžiui, atopinį dermatitą „išauga“ paauglystėje, kiti su jais taikstosi visą gyvenimą. Kodėl taip nutinka ir kas sukelia minėtas odos bėdas vieno tikslaus atsakymo nėra.
Spėjama, kad didžiausią įtaką vienu ir kitu atveju turi individualus žmogaus imunitetas, taip pat reikšminga genetika ir aplinkos faktoriai – užterštas oras, mitybos įpročiai, nuolatinis stresas, antibiotikų ir kitokių vaistų vartojimas, intensyvus įvairių prausiklių, chemikalų, sintetikos naudojimas, pernelyg sterili aplinka, taip pat (ne)tinkama higiena bei kasdienė odos priežiūra.
Ką reikėtų žinoti apie problematiškos odos priežiūrą?
Pirmiausiai verta pasikonsultuoti su gydytoju specialistu, jis padės pasirinkti specialias odai prižiūrėti skirtas priemones.
Jei vaiko oda sausa, o devynių iš dešimties mažylių oda bus būtent tokia, tuomet ją labai svarbu drėkinti specialiais drėkinamaisiais kremais ar losjonais. Šiomis priemonėmis visą vaikučio odą reikėtų spėti ištepti per tris minutes po maudynių. Maudyti kūdikį ar mažą vaiką geriausiai kas antrą ar trečią dieną, vandenį reikėtų rinktis šiltą, ne karštą, mat šis dar labiau sausins odą. Patartina maudynėms rinktis sausai odai skirtus prausiklius, be muilų, dažų ar kvapų, į vonią pilti specialaus aliejaus ar odos minkštiklio. Ypač sausas kūno vietas drėkinamuoju kremu galima patepti ir pakartotinai.
Jei odoje yra pažeidimų, nuokasų, būtina naudoti specialų gydomąjį tepalą, kuris nuslopins uždegimą. Tokį tepalą taip pat turėtų skirti tik gydytojas, tiksliai įvertinęs odos būklę. Kad mažylis nenusikasytų, patartina kuo trumpiau karpyti jo nagučius, guldant nakties miegelio, apvilkti prigludusią pižamą ar net apmauti pirštines. Geriausiai vaiką rengti natūralaus pluošto drabužiais, vengti sintetinio ar vilnonio pluošto.
Į ką kreipti dėmesį, renkantis kosmetikos priemones?
Jei kosmetika reikalinga vaikams iki trejų metų, reikėtų rinktis specialią vadinamąją dermokosmetiką, kuri skirta būtent tokio amžiaus mažyliams. Tokioje kosmetikoje nebus kvapų, dažančių medžiagų, parabenų, su ja paprastai yra atliekami didesnės ar mažesnės apimties klinikiniai tyrimai.
Atsargiai reikėtų žiūrėti ir į vadinamąją natūralią kosmetiką – kai kurie natūralūs, augalinės kilmės produktai gali išprovokuoti stiprias alergines reakcijas, kontaktinį dermatitą. Budresniems reikėtų būti, jei kosmetikos sudėtyje yra propolio, medetkų, jazminų, levandų, mėtų, arbatmedžio ekstraktų, nes klininiuose tyrimuose jie išskiriami kaip medžiagos, galinčios dažniau alergizuoti.
Parengė Vilma Bičiūnaitė