Liepos 3 d. Rokiškio krašto muziejuje baigiasi tapytojų pleneras, skirtas AB „Rokiškio sūris“ 20 metų jubiliejui paminėti. Jame tapė vilniečiai Arvydas Baltrūnas, Valdas Gurskis ir Algimantas Kliauga, rokiškėnas Ligitas Keraitis ir dusetiškis Eugenijus Raugas. Po plenero Krašto muziejaus fondai pasipildys naujais profesionalių menininkų darbais. Jie parodoje bus eksponuojami rugsėjo mėnesį – miesto gimtadienio proga. Be paveikslo neliks ir „Rokiškio sūrio“ bendrovė.
Tapė pieninę
Mūsų krašte šaknų turintys ar iš čia kilę tapytojai panašiame plenere yra dalyvavę prieš 14 metų: muziejininkai jį surengė Rokiškio 500 metų jubiliejui paminėti. Net ir prabėgus geram dešimtmečiui menininkai mielai sutiko atvykti į Rokiškį padirbėti ir pabendrauti.
Praėjusį penktadienį „Gimtasis Rokiškis“ aplankė dailininkus. Ne visi paveikslai buvo baigti, kai kuriems trūko paskutinių potėpių ar detalių, menininkai planavo šį tą perdaryti ar pakeisti. Tokias detales pastebi tik profesionalo akis…
Daugiau nei savaitę dvare kūrę tapytojai – išskirtinės individualybės. Visi plenero dalyviai dešimtimis skaičiuoja personalines ar grupines parodas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Praėjusią savaitę šiuos menininkus, tapiusius mieste ar parke, ne kartą išbaidė lietus, tačiau kūrybai, panašu, tai nesutrukdė.
Nors plenero dalyviai – įvairių stilių atstovai, šį kartą jie tapė peizažus. Juose menininkai įamžino Rokiškio dvaro aplinką – pastatus, gamtą, kitokias erdves. Kadangi šių metų pleneras skirtas „Rokiškio sūrio“ gimtadieniui, beveik visų tapytojų paveiksluose atsirado vietos ir senajai prie dvaro išlikusiai pieninei. Joje prasidėjo „Rokiškio sūrio“ istorija.
Geriausi peizažistai
Dailininkai buvo apgyvendinti naujai restauruotame kumetyne, šalia tvenkinių. Tapytojai E.Raugas ir A.Baltrūnas, kurio abu tėvai kilę iš mūsų rajono, kūrė antrajame kumetyno aukšte. Ateityje čia veiks ekspozicijos, o dabar – daug erdvės ir tylos mūzai prisivilioti.
Kai lankėme dailininkus, A.Baltrūnas jau buvo nutapęs pieninę, o eskize ryškėjo dar vieno kūrinio kontūrai. E.Raugas buvo bebaigiąs paveikslus, atliktus jam būdinga „geriausio Aukštaitijos peizažisto“ maniera. Vietoj kalbų apie meną, jis pagrojo armonika. Be šio instrumento neapsieina nė vienas pleneras, kuriame dailininkas dalyvauja. Tai – dar viena šio kūrėjo saviraiškos priemonė.
V.Gurskis ir A.Kliauga dirbo šiaurinėje oficinoje: vienas – pirmame, kitas – antrame aukštuose. Įdomiausiu Lietuvos peizažistu vadinamo V.Gurskio kūriniuose įamžinta ir Šv. Mato bažnyčia bei prie jos besigananti karvė (pasirodo, Rokiškyje ne taip lengva rasti karvę, jei nori ją tapyti iš natūros), kitos vietos, Krošinskių pilaitė. Prie šios tapytojas sakė planavęs nupiešti ir juodąsias gulbes, tačiau vėliau šios minties atsisakė.
Dailininko V.Gurskio seneliai gyveno Duokiškyje. Miestelio Kultūros centras papuoštas šio menininko freska.
Rengs parodą
Tradicinės lietuviško ekspresionizmo mokyklos atstovu tituluojamas A.Kliauga – tikrų tikriausias kraštietis. Jis baigė dabartinę Rokiškio Juozo Tumo–Vaižganto vidurinę mokyklą, todėl mūsų mieste – dažnas svečias: jis lankosi įvairiuose renginiuose, kolegų parodose, kūrė ir Skemų socialinės globos namų plenere.
Kraštietis A.Kliauga Rokiškio krašto muziejininkams pažadėjo kitais metais organizuoti asmeninę parodą. Tuomet menininkas švęs 70 metų jubiliejų.
Tapytojas savo kūrybą yra eksponavęs ne tik Lietuvoje, bet ir Kanadoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, JAV, dalyvavo parodose, šiuolaikinę Lietuvos dailę reprezentavusiose Vokietijoje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje, Rusijoje, Lenkijoje. Dalyvauta per 150 bendrų parodų Lietuvoje.
Rokiškio plenere dailininkas įamžino Krošinskių pilaitę, pieninę, koplyčią, svirną, dvarą. Du menininko paveikslai liks muziejuje.
Knygos ir tango
„Rodos“ klubo atstovus plenerui rekomendavo jo vadovas Arūnas Augutis. Buvo pasiūlytas rokiškėnas L.Keraitis, ir šis sutiko. Dailininkas ateidavo į dvarą pabendrauti su kolegomis, tačiau tapė namuose. Praėjusį penktadienį L.Keraitis jau demonstravo dažais kvepiantį paveikslą. Jame pavaizduoti centriniai dvaro rūmai. Iki plenero pabaigos kūrėjas planavo nutapyti sūrio ir vyno taurės natiurmortą.
Beje, Rokiškyje dailininkai ne tik tapė: jie, ieškodami įdomių minčių, aplankė Dusetas, Vasaknų dvarą, E.Raugo namus prie Zalvės, važiavo pas Vincą ir Aldoną Vienožinskius, apžiūrėjo jų įkurtą memorialinį muziejėlį, skirtą mūsų kraštiečiui dailininkui Justinui Vienožinskiui.
Tačiau plenero dalyviai buvo sotūs ne tik išvažiuojamąja kultūra: laisvalaikiu A.Kliauga skaitė knygą, V.Gurskis meditavo, o A.Baltrūnas, aštuonerius metus šokantis tango, kartu su rokiškiete Kristiana Kemundryte praėjusį savaitgalį kumetyne „pasėjo tango bacilą“ – surengė dvi šio šokio pamokas moterims, svajojančioms jį išmokti.
Reda MILAKNIENĖ