Laimutė Sadauskienė į edukacines programas įtraukia ir savo anūkus. R. Keliuotytės nuotr.

Šakočiams kepti – nauja edukacinė erdvė
Apie tai, kad L. Sadauskienės įmonėje, įsikūrusioje Juodupėje, vyksta edukacinės kulinarinės programos, yra girdėję ne tik rokiškėnai. Jose mielai dalyvauja Rokiškio rajone besisvečiuojantys užsieniečiai, jos ypač populiarios tarp kaimynų latvių.
Šakočių ir baravykų kepimo edukacinės programos užsisakomos įvairiomis progomis: švenčiant gimtadienius, jubiliejus, mergvakarius, net bernvakarius. Ypač šias programas mėgsta vaikai ir mokiniai. Taip ne tik kartu linksmai praleidžiamas laikas, bet sužinoma bei išmokstama daug naujo, nes patys dalyviai kepa šakočius, minko tešlą grybukams, formuoja jų kepurėles ir kotelius.
Edukacines programas, skirtas vaikams, L. Sadauskienė išbando ir su savo anūkais: Ąžuolu, Vėju, Tauru, Kristupu ir mažąja Rugile. Vaikų akys net švyti iš džiaugsmo baravykų kepurėles merkiant į šokoladą. Nesvarbu, kad kartais per apsirikimą nurudinamos ne kepurėlės, o kotai ar rudasis skanėstas patenka tiesiai į burną – geros nuotaikos tai nesudrumsčia, atvirkščiai, matant šokoladu išsitepliojusį broliuką juoko būna daug. Todėl prieš šias skaniąsias pramogas vaikai apjuosiami specialiomis prijuostėmis ir papuošiami kepurėmis.
Pasak L. Sadauskienės, šiuo metu įmonė įsirenginėja naują erdvę edukacinėms šakočių kepimo programoms. „Naujoji erdvė bus šalia įmonės, lauke. Kad programos galėtų vykti bet kokiu oru, vasarą ir žiemą, ją uždengsime stogu. Svarbiausias jos akcentas – speciali šakočių kepimo krosnis iš ketaus, kūrenama tikromis malkomis. Ją visai neseniai įsigijome. Iki šiol neturėjome vietos, kur galėtume kūrenti šią krosnį. Šį rudenį planuojame viską galutinai įsirengti ir pradėti joje rengti programas“, – ateities planais dalinasi verslininkė.
Kaip pastebi L. Sadauskienė, šakočiai, iškepti šioje krosnyje, kažkodėl tikrai skanesni, nors jiems naudojama ta pati tešla kaip ir kepamiems elektrinėse krosnyse. Turbūt tiesa, kad ant tikros ugnies gaminamas valgis yra kitoks, skanesnis, ši taisyklė galioja ir kepant šakočius. „Tik ant tikros ugnies šakotis kepa du kartus ilgiau nei elektrinėje krosnyje“, – pastebi L. Sadauskienė, pridurdama, kad įsirengus šią erdvę ir pradėjus šakočius kepti ant tikros ugnies, įmonė vietoj turėtos B, gaus tautinio paveldo A kategoriją.

Rokiškį garsina ir užsienyje
Rokiškėnų pamėgti L. Sadauskienės skanėstai pažįstami jau daugelyje šalių. Įmonė kasmet dalyvauja ne tik mūsų šalies parodose bei mugėse, bet ir tarptautinėse maisto parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje.
Be abejo, parodose demonstruoja ir edukacines šakočių kepimo programas.
Neseniai įmonė savo gaminius pristatė Paryžiuje, dabar planuoja važiuoti į Marselį. Kaip pasakojo L. Sadauskienė, prancūzams mūsų tautiniam paveldui priskiriami šakočiai ar baravykai šiek tiek per švelnūs, jiems reikia išraiškingesnio skonio. „Pavyzdžiui, Prancūzijoje taip pat kepami šakočiai, tačiau jų skonis kitoks – labai jaučiasi romas, kuriuo mūsų tautinio paveldo gaminys neskaninamas. Prancūzai mėgsta saldumynus su įvairiais įdarais, marcipanais, vien sviestinės tešlos kepiniai – ne jų skoniui, todėl ten vežamės pyragaičių su marcipanais, karamele“, – pastebėjimais dalinasi L. Sadauskienė.
Kad būtų išraiškingesnio skonio, įmonė šakočius bandė kepti ne su cukrumi, bet su medumi. „Tik nepasiteisino, tikrai netapo skanesni, o ir kaitinamas medus praranda savo vertę“, – pastebi L. Sadauskienė, kuri pati yra profesionali kulinarė.
Tuo tarpu kitose šalyse, ypač Vokietijoje, L. Sadauskienės įmonės kepami tautinio paveldo gaminiai labai patinka.

Į tautinį paveldą bus įtraukta daugiau kepinių
L. Sadauskienė sako, kad netrukus, rugsėjo 13 d., vyks pristatyti keleto savo gaminių planuojamai išleisti Lietuvos tautinio kulinarinio paveldo knygai. „Sulaukėm pageidavimo į šią knygą įtraukti mūsų įmonėje kepamą aguonų vyniotinį, meduolį, plikytos tešlos riestainius bei grybukus. Kiek žinau, bus išleista ne tik knyga, bet ir sukurtas filmas“, – artimiausiais planais dalinasi verslininkė.
Planuojama, kad šie gaminiai bus oficialiai įtraukti ir į tautinį kulinarinį paveldą. Taigi jau penki L. Sadauskienės įmonės gaminiai galės didžiuotis tautinio kulinarinio paveldo sertifikatais.

Nominacijos
L. Sadauskienė džiaugiasi, kad du įmonės parengti projektai buvo nominuoti: edukacinė programa ir 2007–2013 m. verslo plėtros planas. „2015 m. šis mūsų projektas buvo įvertintas kaip geriausias verslo plėtros projektas Lietuvoje. Mums, mažo miestelio įmonei, tai didelis pasiekimas“, – džiaugiasi verslininkė, dar ir dabar neskaičiuojanti savo darbo valandų, nors įmonė sėkmingai veikia jau 22-ejus metus.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: