Rita Čižiūnienė patenkinta, kad išparduoda daug augalų daigelių – žmonės mėgsta auginti. V. Bičiūnaitės nuotr.

Ridikėliai ir svogūnai

Sėjant daržoves ar prieskoninius augalus, kuriuos auginsite ant palangės, būtina paisyti geležinės taisyklės – neužberti žeme storiau nei trigubas sėklos skersmuo. O ką auginti, priklauso nuo skonio, poreikių ir galimybių. Pavyzdžiui, lapiniai ridikėliai užauga maždaug per savaitę. Maistui naudojami skilčialapiai, tačiau galima naudoti ir su šaknelėmis. Svogūnų laiškams galima pabandyti pasisėti iš sėklų. Tankiai suželdintus juos patogu naudoti maistui. Jei į vandenį merkiamos ar į žemę sodinamos svogūno roputės, jas reikėtų sodinti vieną šalia kitos platesniame inde – šitaip ant palangės sutaupoma vietos.

Prieskonių mėgėjams

Gražgarstė sėjama ir auginama kaip pipirnė ar lapiniai ridikėliai. Lapelių skonis šiek tiek aitrokas. Jaunais gardinamos salotos, padažai, sūrių patiekalai.

Pipirnė – mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai išauginamas augalas namų sąlygomis. Pakanka ant lėkštelės patiesti popierinę servetėlę, ją sušlapinti ir vienos sėklos storio sluoksniu paberti pipirnės sėklas. Svarbu periodiškai drėkinti servetėlę ir jau po kelių dienų matysis augimo rezultatas. Dar po kelių dienų galima „imti derlių“. Aštroko skonio pipirnės naudojamos sumuštiniams paskaninti, padažams. Maistui vartojami stiebeliai su lapeliais.

Prieskoniams ir arbatoms vartojamos čiobrelių šakelės su lapeliais.

Atidesnės priežiūros reikia ant palangės auginamam bazilikui, kuris turi būti dažnai laistomas, nes per plačius lapus išgarina daug drėgmės. Jis puikiai tinka salotoms, dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Jie gali būti išauginami iš sėklų arba iš vandenin pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis. Dažnai laistomi ir krapai. Bet žiemą ar ankstyvą pavasarį juos sudėtinga auginti, mat negaudami daug saulės šviesos jie ištįsta, tampa beverčiai maistiniu požiūriu. Nuskinti jie neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų ant palangės turėsite jų nuolat pasėti.

Patyrusios šeimininkės ant palangės pasisodina ir rudenį iš daržo parsineštą petražolę. Jos priežiūra paprasta, nes augalas nėra lepus, tačiau jam reikia pakankamai šviesos. Norėdami gausaus derliaus, turime tręšti, tačiau jokiu būdu ne trąšomis iš parduotuvės. Tam gerai tinka čiobrelių ir jonažolių arbata.

Nevertėtų sėti ant palangės vaistažolių, nes, trūkstant natūralios šviesos, jos nesukaupia tiek naudingų medžiagų, be papildų sunku jas išauginti. Jas sveikiau naudoti džiovintas.

Plačiau skaitykite antradienio  „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ieva
Ieva
2017 8 lapkričio 15:41

Gaila. kad neina ant palangės auginti morkų. Labai jas mėgstu ir į salotas dėti ir troškintas ar garintas. morkų sėklos nėra labai brangios, o daržovė tikrai labai vertinga.

Toma
2017 18 liepos 15:18

Super patarimai, nes kai kurios žolelės ir daržovės išties labai lepios yra ir reikia žinoti kaip sėti ir prižiūrėti. Bet kai išmoksti, viskas tampa labai paprasta. Pradžioje ir man ne viskas augo, bet dabar ir agurkai, pomidorai, salotos, braškės, ridikai, kopūstai ir kitos daržovės, prieskoninės žolelės užauga ir savo reikmėms mums užtenka.

Rekomenduojami video: