15min.lt nuotr.

Pasak tarnybos specialistų, tai žymi naujo epidemijos sezono pradžią, todėl naminių paukščių laikytojams derėtų dar labiau saugoti savo ūkius nuo laukinių paukščių pernešamo užkrato, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„Pernai spalį prasidėjusi epidemija tęsėsi ir šiais metais bei palietė laukinius, naminius ar nelaisvėje laikomus paukščius 25 ES valstybėse narėse. Apskritai 2021–2022 metais epidemija buvo didžiausia iki šiol stebėta ES. Daugiausia buvo aptiktas LPPG viruso H5N1 potipis. Tik keliuose protrūkiuose, tik tam tikrose ES šiaurinėse vietovėse, buvo aptikti kiti viruso potipiai, pvz., H5N8 ir H5N5. Kalbant apie naminius paukščius, buvo sunku greitai sustabdyti viruso plitimą, kai jis pateko į zonas, kuriose yra didelė paukštininkystės įmonių koncentracija. Tam tikrose Prancūzijos, Italijos ir Vengrijos vietovėse susidarė gausios protrūkių grupės“, – sako VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

Pasak patarėjos, didžiausią nerimą Lietuvai kėlią kaimyninėje Lenkijoje nuolat nustatomi LPPG protrūkiai. Paskutiniais duomenimis vyriausiasis Lenkijos veterinarijos gydytojas informavo Europos komisiją, kad septyni ligos protrūkiai naminiuose paukščių ūkiuose patvirtinti praeinančiųjų metų gruodžio 23 – 25 dienomis, remiantis tyrimų rezultatais, gautais iš Nacionalinės etaloninės paukščių gripo laboratorijos Pulave. Minėtuose protrūkiuose buvo aptiktas H5N1 potipis. Užkrėstuose ūkiuose buvo laikoma nuo 2000 iki 33 500 naminių paukščių, daugiausia tai antys, žąsys bei vištos dedeklės.

Nuo šių metų sausio Lenkijoje iš viso patvirtinti 56 LPPG protrūkiai tarp naminių paukščių, 35 protrūkiai tarp laukinių paukščių ir 1 protrūkis nustatytas tarp nelaisvėje laikomų paukščių. Iš viso per šiuos metus šalyje sunaikinta beveik 2 mln. naminių paukščių: ančių, žąsų, kalakutų bei vištų dedeklių.

Tuo tarpu Danijos veterinarijos specialistai paskutinėmis gruodžio dienomis patvirtino H5N1 potipio paukščių gripo užkrato kalakutų ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 36 tūkst. paukščių. Iš viso šiais metais Danijoje LPPG viruso atvejai laukinių paukščių tarpe nustatyti 164 kartus, dėl to naminių paukščių ūkiuose kilo 7 protrūkiai, ten sunaikinta apie 267 tūkst. naminių paukščių.

VMVT atkreipia dėmesį, kad naminių paukščių augintojai laikytųsi šių biologinio saugumo priemonių, siekiant išvengti viruso patekimo į paukščių laikymo vietas:

  • užkirsti bet kokį kelią naminių ir laukinių paukščių kontaktui (vengti išleisti paukščius į atviras erdves, atvirus vandens telkinius);
  • sumažinti laukinių paukščių judėjimą aplink naminių paukščių aptvarus (lesalus ir vandenį paukščiams tiekti tik uždarose patalpose);
  • griežtai kontroliuoti transporto priemonių, žmonių ir įrangos patekimą į paukščių laikymo patalpas;
  • nuolatos valyti ir dezinfekuoti gyvūnų laikymo vietas ir naudojamą priežiūros įrangą, laikytis higienos reikalavimų, dažnai keisti darbo rūbus ir batus;
  • nepirkti paukščių iš nepatvirtintų paukščių laikytojų ir neįsileisti į paukščių laikymo patalpas paukščių su ligos požymiais;
  • pranešti veterinarijos institucijoms apie bet kokį įtartiną atvejį;
  • užtikrinti tinkamą mėšlo, kraiko ir nugaišusių gyvūnų šalinimą.

Pastebėjus paukščių gripui būdingų požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui, visą parą veikiančia telefono linija tel. 1879 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

Tik tokiu būdų paukščių gripo virusui bus užkirstas kelias plisti į naminių paukščių laikymo vietas.

Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Geros ar piktos valios pasireiškimai, stichinės nelaimės ir nekalti gamtos pokštai, pasaulio ir mūsų krašto politinio, ekonominio bei kultūrinio gyvenimo naujienos, naujų žvaigždžių atradimai ar įmintos mikropasaulio mįslės, sporto varžybos ir daug kitokių svarbių bei įdomių dalykų.
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: