Ričardo Čerbulėno nuotr.

Nuosmukiai ir pakilimai

Ministerija pateikė naujausią savivaldybių Gyvenimo kokybės indeksą (GKI), papildytą 2023 metų duomenimis. GKI, kaip skelbiama, sudarytas iš gyvenimo kokybę atspindinčių rodiklių šešiose srityse. Tai materialinės gyvenimo sąlygos, gyventojų verslumas ir verslo konkurencingumas, sveikatos paslaugos, švietimo paslaugos, demografija, pilietinis ir visuomeninis aktyvumas, viešoji infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybė ir saugumas.

Nagrinėjant atskiras sritis, vienur Rokiškio rajono savivaldybė lyderiauja, kitur – linksta prie autsaiderių. Kaip ir pernai, aukščiausiai savivaldybė pozicionuoja sveikatos paslaugų srityje (iš 8 vietos pakilo į 6-ąją). Žemiausiai – demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo srityje – ketvirta „nuo galo“ (iš 55 vietos nukrito į 56-ąją).

Pagal materialines gyvenimo sąlygas, skelbiama, Rokiškio rajonas yra 47 vietoje (pernai buvo 29-ojoje). Pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą – 35 vietoje (buvo 31). Ryškus teigiamas pakilimas nuo praėjusių metų reitingų savivaldybes lyginant pagal švietimo paslaugas – Rokiškio savivaldybė yra 22 vietoje (buvo 31-a), tačiau dar matomesnis pokytis lyginant pagal viešąją infrastruktūrą, gyvenamosios aplinkos kokybę ir saugumą – savivaldybė iš 42 vietos pakilusi į 23-iąją.

Kaimynines savivaldybes lenkia

Lyginant su kaimyninių rajonų savivaldybėmis, bendrajame savivaldybių reitinge Rokiškio rajono savivaldybė lenkia Anykščių rajono (45 vieta), Pasvalio rajono (42 vieta), Biržų rajono (49 vieta), Kupiškio rajono (50 vieta) savivaldybes, nusileisdama tik Utenos rajono savivaldybei (14 vieta) ir Panevėžio miesto savivaldybei (15 vieta).

Aukščiausiai savivaldybių top penketuke rikiuojasi Vilniaus miesto, Kauno miesto, Klaipėdos miesto savivaldybės, taip pat Neringos savivaldybė ir Kauno rajono savivaldybė.

„Nuo galo“ rikiuojasi Zarasų rajono, Ignalinos rajono, Kalvarijos, Skuodo rajono, Vilkaviškio rajono ir Lazdijų rajono savivaldybės.

Kas tas GKI?

Pasak Finansų ministerijos atstovų, GKI kasmet sudaromas turint tikslą įvertinti skirtumus tarp Lietuvos savivaldybių nuo 2013 metų. Teigiama, kad gyvenimo kokybės rodikliais galima statistiškai įvertinti ir parodyti įvairius vienas kitą papildančius gyvenimo kokybės aspektus, taip papildant bendro vidaus produkto rodiklį, kuris tradiciškai naudojamas kaip šalies ekonominio ir socialinio vystymosi matas. Savivaldybių GKI pagrindu pasirinktas gyvenimo kokybės modelis ir indeksas, kuris buvo taikytas atliekant Europos Sąjungos struktūrinės paramos poveikio vertinimą gyvenimo kokybei, socialinės atskirties ir skurdo mažinimui Lietuvoje.

Savivaldybių GKI, rašoma, buvo sudarytas atlikus gyvenimo kokybės matavimui skirtos mokslinės ir empirinės literatūros, taip pat tarptautinių organizacijų skaičiuojamų gyvenimo kokybės indeksų apžvalgą.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: