Kalnai buities rakandų, senų baldų ir kitokių stambiųjų šiukšlių prie konteinerių papiktino miestelėnus, o šiukšles tvarkančią AB „Rokiškio komunalininkas“ paskatino pasinaudoti pilietinėmis iniciatyvomis. Bendrovė savo feisbuko profilyje ėmė skelbti žmonių ir automobilių, prie konteinerių atgabenančių maišus atliekų, baldų, nuotraukas. Dėl tokio viešinimo komunalininkai jau sulaukė nepasitenkinimo, bet viešumo akcijos nutraukti neplanuoja.
Už šiukšlių maišelį viešumu nebaus
AB „Rokiškio komunalininkas“ direktorius Gintautas Rekerta sakė, jog planuose yra pirkti vaizdo kameras ir jas įrengti jautriausiose konteinerių zonose, į kurias dažniausiai automobiliais iš užmiesčio ar privačių namų kvartalų atgabenami maišai atliekų. „Kol kas naudojame pilietiškų gyventojų atsiųstas nuotraukas ir vaizdus. Žinoma, būtų galima tartis su miestą filmuojančių kamerų operatoriumi. Be to, bendrovės automobiliai turi vaizdo registratorius. Taigi šaltinių gauti vaizdinę informaciją yra“, – apie komunalininkų pradėtą akciją prieš netvarkingus atliekų tvarkytojus dėstė direktorius.
Jo teigimu, už prekybos centro dydžio maišelį su šiukšlėmis tikrai niekas viešumu nebaus. Betgi neretai tenka pastebėti, kad prie konteinerių aikštelių sustoja lengvieji automobiliai, autobusiukai ir iš jų iškraunami maišai atliekų ir baldų, rakandų, patalų… „Yra civilizuotas būdas atsikratyti stambiosiomis atliekomis – jas iš gyventojų nemokamai priima aikštelė K. Donelaičio gatvėje. Argi taip sunku kelis šimtus metrų nuvažiuoti? Du kartus per metus pagal iš anksto suderintus grafikus apvažiavimo būdu tokias atliekas surenkame, bet po dienos kitos prie konteinerių ir vėl jų kalnai“, – neišsprendžiamą miesto problemą dėstė G. Rekerta.
“Šaltinių gauti vaizdinę informaciją yra”
Anot jo, daugiabučių gyventojai savo šiukšles neša į artimiausius konteinerius, nesiblaško per kvartalus, o jeigu kuris ir nuneša tokį „turtą“ prie kitų daugiabučių konteinerių, dėl to niekas nieko nepersekioja ir nepersekios. Svarbu, kad šiukšlės patektų ten, kur joms ir vieta.
Prie konteinerio – tik pėstute?
Diskusijų dėl apšiukšlinto miesto sukėlęs „Gimtojo…“ rašinys (D. Zibolienė, „Rokiškis skęsta šiukšlėse“, 2016 05 03), direktoriaus galva, turėtų paskatinti gyventojus elgtis atsakingai. Jis įspėja, jog nevalyvas pilietis gali tapti feisbuko „žvaigžde“.
„Miestas filmuojamas vaizdo kameromis, apie tai visuomenė informuota. Jeigu viešoje vietoje elgsitės negarbingai, teks paraudonuoti“, – dėstė G. Rekerta, paklaustas, ar nekils problemų dėl bendrovės feisbuke publikuojamų žmonių ir automobilių nuotraukų (vaizdų). Juk gali būti, kad kai kurie iš jų akcijos objektais taps nepagrįstai… Pavyzdžiui, artimąjį lankantis žmogus iš jo namų gali prie konteinerio atnešti atliekų maišą. O akylas kaimynas, pastebėjęs šiukšles išmetantį nepažįstamąjį, gali šį nufotografuoti ir „pažeidėjo“ nuotrauką pateikti komunalininkui.
Redakcija sulaukė skambučių žmonių, kuriuos apibarė kaimynai, kam šie iš automobilių į konteinerius krauna atliekų maišelius, nors jie gyvena daugiabučiuose, prie kurių tie konteineriai ir pastatyti.
„Negi tik pėsčias gali šiukšles į konteinerį nešti? Jei jau iš kiemo atvykai automobiliu, tai atliekų išmesti nebegali?“ – piktinosi Taikos gatvės daugiabučio gyventoja, neseniai pastabios moteriškės paauklėta, kad „mašinomis savo šiukšlių“ į konteinerį negabentų. Vieno vyriškio, atvežusio atliekas automobiliu, nuotrauka buvo paskelbta komunalininkų bendrovės feisbuke. Paaiškėjo, kad jis – ne pažeidėjas: atliekas atvežė iš sodo, kuriame šventė su tame daugiabutyje gyvenančiais giminaičiais.
Dovanos prizų
G. Rekerta sako, jog gali pasitaikyti nesklandumų, bet viešinimo akcijos dėl to atsisakyti neketinama. Jeigu feisbuke pasirodžiusi nuotrauka iš konteinerių zonos kurį gyventoją papiktins, jis prašo paskambinti komunalininkams pasiaiškinti situacijos. „Nuotrauka žmogaus prašymu gali būti iš feisbuko pašalinta. Mes nieko nekaltiname ir nebaudžiame, neturime teisės bausti baudomis. O viešumas – tik auklėjamoji priemonė ir drausminimas. Net vertingų prizų pažadėjome skirti tiems, kurie labai taupo ir atliekas meta į bendrus konteinerius: dovanosime jiems oranžinių maišų, kokių galima pas mus įsigyti važiuojant į gamtą. Svarbu, kad žmonės įprastų savo atliekas tvarkyti civilizuotai, o ne mėtytų pakelėse ar slapta gabentų kelis kilometrus į konteinerių aikšteles“, – komentavo G. Rekerta.
Nebespėja
Pastarosiomis dienomis konteinerių aikštelėse sukaupti atliekų kalnai senka: dalį jų komunalininkai jau išgabeno, bet viso šlamšto vienu metu išvežti nespėjama. „Kiek miesto seniūnija duoda užsakymų, tiek ir dirbame. Baldų, buities įrangos, rakandų, padangų krūvas iš konteinerių aikštelių išvežame kartą per mėnesį, nors tokį turtą gyventojai patys turėtų išvežti į K. Donelaičio gatvės stambiųjų atliekų aikštelę, kur jas nemokamai priima“, – komentavo G. Rekerta.
Perspektyva?
Netolimoje ateityje pradės veikti nauja atliekų surinkimo ir apmokestinimo tvarka. Atliekų turėtojai turės mokėti už priduotas atliekas. Kaip šią tvarką įgyvendinti realybėje, kol kas nežino niekas: ar konteineriai bus rakinami, ar, kaip svarstyta, išmanieji – nuskaitantys atliekų svorį ir jas pridavusiojo kodą?
„Kroatijoje už ES lėšas įsigyti konteineriai su dozatoriais: atnešei maišiuką šiukšlių, jį pasvėrė ir užfiksavo, kad tai – tavo atliekos. Pagal svorį – ir mokestis. Tokia sistema – labai brangus dalykas, kainavęs ne vieną milijoną“, – svetimos valstybės patirtį pateikė G. Rekerta. Pasak jo, reikia būti labai turtingiems, kad galėtume mokėti ne tik už atliekų išvežimą, bet ir jų modernią bei brangiai kainuojančią apskaitą. Jis kviečia visuomenę eiti kitu keliu: kiekvienam atliekas tvarkyti taip, kad ir miestas būtų švarus, ir gamta švari, ir pilietiškiems kaimynams bei atliekų tvarkytojams nereikėtų imtis pažeidėjų viešinimo akcijų.