Obelių muziejuje eksponuojamame Kriaunų varpo liemenyje ryškėja dėmės, kurių nebuvo, kol varpas kabojo varpinėje.

Varpo dūžiai, kviečiantys žmones sukalbėti maldų, ataidintys iš bažnyčios bokštų, – lyg Dievo balsas tikintiesiems, žemės ir dangaus, gyvybės ir mirties jungties simbolis. Etnologai tikina, jog bažnytiniai varpai kviečia žmones burtis, bendrauti, švęsti, dalintis džiugiomis parapijos naujienomis. Varpo dūžiai praneša ir apie gaisrus, nelaimes, parapijiečių mirtis. Palydint velionį į paskutinę kelionę varpo gaudesys monotoniškas, graudus…

Bažnyčia be varpo – lyg žmogus be balso, praradęs galimybę bendrauti su aplinkiniais. Nedidelių kaimų žmonės didžiuojasi savosios bažnyčios varpų skambėjimu, nors retas kuris yra tuos varpus matęs, čiupinėjęs. Mat jie įkelti aukštai varpinėse, smalsuoliams sunkiai pasiekiamose vietose.

Tik dalis Lietuvos bažnyčių varpų yra ištyrinėti, moksliškai aprašyti, įvertintos jų ypatybės, išskirtinumas, istorinė vertė, žinoma išliejimo data, meistrai, liejykla, fundatoriai. Entuziastai, susibūrę į iniciatyvinę varpų tyrimo grupę, pernai rudenį važinėjo po mūsų rajono bažnyčias, domėjosi senaisiais varpais ne tik Rokiškio, bet ir Panemunėlio, Kriaunų apylinkėse. Jie ieškojo garsiausių Vilniaus varpų ir patrankų liejikų Jono Delamarso ir Boleslovo Venerio išlietų varpų.

Išsamiau apie tai GR

Senojo varpo apsauga rūpinasi: (iš kairės) Obelių muziejininkai Loreta Urbonienė, Valius Kazlauskas, kunigas Laimonas Nedveckas ir muziejaus Obeliuose įkūrėjas Andrius Dručkus. Obelių muziejaus archyvo nuotr.
Senojo varpo apsauga rūpinasi: (iš kairės) Obelių muziejininkai Loreta Urbonienė, Valius Kazlauskas, kunigas Laimonas Nedveckas ir muziejaus Obeliuose įkūrėjas Andrius Dručkus. Obelių muziejaus archyvo nuotr.
Subscribe
Informuoti apie
guest
8 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kryžius
Kryžius
2016 26 gruodžio 10:02

Ot vagys, ot vagys, už šitą šventvagystę obeliniai atsiimsit!!!!

Meška
Meška
2016 23 gruodžio 11:09

Geriausią taikyti rusišką nusavinimo modelį: Ukrainos Krymas – Rusijai, o Kriaunų bažnyčios varpas – Obeliams. Visiems gerų švenčių. Amen.

Selis
Selis
2016 23 gruodžio 3:35

Jei varpas butų naudojamas pagal paskirti tai jo vieta Kriaunose, bet jei bus muziejuje tai gal geriau Obeliuose.

nickupriene
nickupriene
2016 22 gruodžio 18:15

Skaitau, kad varpas turi skambėti per parapijos klebono gimtadienius. Prisiminkime maldoje šlovingą varpų skambėjimą Daujėnuose.

Daiva
Daiva
2016 22 gruodžio 16:47

Ka jus sakot Kriaunu bendruomeneje?Jeigu jis cia bus jo niekas nematys nes niekas nebeuzsuka i muzieju kai nebera ikurejos Raugienes.Palikit ramybej ta varpa Obeliuose kur jis turi saugia vieta ir saunu muziejaus vadova

susirūpinęs
susirūpinęs
2016 22 gruodžio 14:57

Varpas Kriaunų bendruomenei Šventas reliktas ne tik kaip reliktas, bet kaip vertinga istorija visiems, manau reikia palikti jį bendruomenei.

Nuomonė
Nuomonė
2016 22 gruodžio 13:55

Kriaunų bendruomenė tik kelią problemą, šaukia, kad varpas jų, o ką jie padarė dėl varpo saugumo? Šaukti negana, reikia darbų. Obelių muziejus labai įdomus, muziejininkai suvokiantys daiktų vertę. Varpui Obeliuose tikrai labai gera vieta.

Daiva
Daiva
2016 22 gruodžio 13:18

Reikejo palikti varpa varpineje ir pries misias skambinti kaip kazkada budavo.O dabar visiems blogai kad jis saugus ir muziejuje saugomas kur atvaziave ekskursijos gali grozetis.Negalima pyktis ir vezioti is vienos vietos i kita sventu daiktu

Rekomenduojami video: