Ilgasis savaitgalis bėgte prabėgo, visai neblogi orai leido atlikti kelis darbus sode bei pasidžiaugti pavasariu. Nors ką ten pavasariu, temperatūra nedžiugina, nors artėjame prie vasaros sezono. Šį kartą ne apie orą ir darbus sode. Šį kartą apie lietuvių mentalitetą, kuris Lietuvos glūdumoje vis dar nesikeičia.
Lietuviškos televizijos kanaluose galima rasti ne vieną dainų, šokių projektą, kuriame išrenkami geriausieji. Praėjusį sekmadienį lietuviai buvo pakviesti išrinkti „Lietuvos balso“ nugalėtoją. Prisipažinsiu, nesu didelis tokių laidų gerbėjas, minėto projekto nė vienos visos laidos nesu matęs. Tiesa, „YouTube“ platformoje internete ne kartą teko žiūrėti įvairių „aklųjų pasirodymų“ ištraukas, kai laidos mokytojus nustebina atrankose skambantis balsas. Taip jau nutiko, kad netyčia įjungtas kanalas leido pamatyti finalines laidos minutes, kai buvo išrinktas projekto nugalėtojas. Čia turbūt reikėtų paminėti svarbiausią šios laidos aspektą (kaip ir kelių kitų): „Lietuvos balsas“ nebuvo sugalvotas ir sukurtas Lietuvoje. Tai viena iš „The Voice“ frančizės atmainų, kuri buvo sukurta Olandijoje, o visame pasaulyje ši laida transliuojama daugiau nei 60-yje šalių, tarp kurių Tailandas, Nigerija, Kinija ir kitos. Tikriausiai nustebsite, bet kitų šalių projektuose taip pat gali dalyvauti kitataučiai, tarp jų ir lietuviai.
Taigi, finale susitiko keturi geriausieji laidos dalyviai, o geriausiuoju lietuviai balsuodami išrinko iš Nigerijos kilusį, prieš karą Ukrainoje apsigyvenusį Anyanya Udogwo. Beje, iškart po pergalės labai teisingus žodžius pasakė A. Udogwo mokytojas Benas Aleksandravičius. Jis priminė, kad ši laida ne apie tai, kas yra dainuojantis dalyvis, bet apie tai, kuris balsas papirko Lietuvos širdis. Ir iš tikrųjų, laidos pradinis konceptas, kai laidos teisėjai nusisukę pradeda klausyti dalyvių ir supratę, kad šis balsas turi potencialo, gali paspausti mygtuką ir tik tada pamatyti, kas „slepiasi“ už to balso, visa tai ir yra pagrindinis šios laidos „varikliukas“. Ne išvaizda, ar kas tu esi, bet tavo balsas. Visgi, mes esame lietuviai ir turime žmonių, kurie vis dar gyvena sovietinio paveldo „panetkėmis“ (sukurtomis taisyklėmis). Vos tik buvo paskelbtas nugalėtojas, kurį išrinko lietuviai, jau laukiau komentarų krušos socialinėse erdvėse. Kaip galėjo juodaodis, kitatautis laimėti mūsų „Lietuvos balsą“?! Kaip ir tikėjausi, komentatoriai nenuvylė: „Lietuvis, tik perdažytas?“, „Taip nusivažiavo, kad „Lietuvos balsą“ laimi kitatautis“, „Lietuvos balsas“? Per kurią vietą JIS LIETUVOS BALSAS?“, „Jau tikresnio lietuvio net būti negali“, „Dar vienas akivaizdus pasityčiojimas iš pačios Lietuvos!“, „Lietuvos balsas“ iš Nigerijos, stebina liaudis konkrečiai“, „Jei norėjot pinigus perduoti Ukrainai, taip ir reikėjo sakyt“. Tai tik dalis gražesnių komentarų ištraukų, net nekalbu apie įvairius įžeidimus ir laimėtojo palyginimus su gyvūnais. Štai tokių žmonių mes turime savo šalyje. Aišku, turbūt nereikėtų labai stebėtis, nes dauguma komentatorių socialiniuose tinkluose pasipuošė savo profilio nuotraukas įvairiais gėlyčių fonais ir iš tų laikų, kai „visi buvo lygūs“, „žmonės buvo kaip žmonės“ ir „gyventi buvo geriau“, o kiti komentatoriai su „greičio akiniais“ nuo saulės pasidabinę gražuoliai, kurių rankose alaus „bambalys“, arba „šeimos žmogus“, kurio profilį vis dar puošia užrašas apie pasipriešinimą vakcinai nuo koronaviruso. Žinau, kad ne vienas toks skaitys ir šį tekstą. Smagu tai žinoti, nes jiems užvirs kraujas, pradės raudonuoti galva, tinti rankos, jei jis neparašys kokio komentaro po šiuo tekstu internete. Bet žinote, kas dar smagiau? Kad tokie žmonės po truputį vienaip ar kitaip išnyks. Sovietinis požiūris likęs tik dalyje vyresniųjų kartos, o „bambaliniai“ mentalitetai patys nusiris į dugną. Džiaugiuosi, kad nemaža dalis nekreipė dėmesio, kad šios laidos nugalėtojas ne lietuvis. Džiugu matyti ir komentarus, palaikančius nugalėtoją, ne tik jaunesnės kartos žmonių, bet ir vyresniųjų. Matyt, kad einame tinkama linkme ir vakarėjame, o ne bandome sugrįžti prie „geresnių laikų“. O tiems, kurie vis dar galvoja, kad Lietuvoje negali gyventi kitataučiai, projekto negali laimėti juodaodis, „anksčiau visi buvo lygūs“ ir homoseksualumas yra išgalvotas dalykas – nebūkite rakštimis subinėje. Geros dienos!
Antraštė su sovietizmo nostalgija. Teksto nieks neskaito, o be to jis apie nieką. Ar Rokiškyje problemų nėra?