Nuo gegužės vairuotojai turėtų būti itin dėmesingi važiuodami per miškingas šalies vietoves ir ten, kur yra didesnė tikimybė kelyje susidurti su laukiniais žvėrimis ir kitais gyvūnais. Susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius piką pasiekia gegužės mėnesį, o brangiausiai atsieinančios nelaimės įvyksta birželį.
“Lietuvos draudimas” skaičiuoja, kad gegužės mėnesį gyvūnų sukeltų eismo įvykių skaičius, palyginti su metiniu vidurkiu, išauga apie pusantro karto. „Šių metų gegužė patvirtina šią tendenciją. Šį mėnesį „Lietuvos draudimas” jau užregistravo 160 atvejų, kai automobilis susidūrė su gyvūnu. Palyginti su atitinkamomis balandžio mėnesio dienomis, šis skaičius – 14 proc. didesnis. Ypač daug susidūrimų fiksavome gegužės pradžioje – vidutiniškai net po 13 įvykių kasdien. Prognozuojame, kad bendras susidūrimų su gyvūnais skaičius šią gegužę perkops 200 ir taps didžiausias per pastaruosius ketverius metus”, – sako „Lietuvos draudimo” Žalų valdymo skyriaus vadovė Viktorija Katilienė.
Pasak ekspertės, kasmet stebimas tam tikras susidūrimų su gyvūnais keliuose dėsningumas – jų skaičius linkęs pastebimai išaugti vėlyvuoju pavasario laikotarpiu ir rudenį. Šiuos pikus lemia suintensyvėjusi gyvūnų migracija – pavasarį jie grįžta iš žiemaviečių (į kurias vėl migruoja rudenį), ieško naujų vietų maitinimuisi ar jauniklių vedimui, poruojasi. Tuo metu vasaros ir žiemos mėnesiais automobiliai į įvykius su gyvūnais patenka rečiau.
„Lietuvos draudimo” duomenimis, per 2012-2015 metus automobilių susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius padidėjo 25 proc. Išmokų suma už šio tipo žalas pernai siekė daugiau kaip 1,7 mln. eurų.
Per šiuos metus daugiausia susidūrimų su gyvūnais užfiksuota Vilniaus, Utenos, Trakų ir Rokiškio rajonuose.
Brangiausiai automobilių savininkams atsieina susidūrimai su stambiais gyvūnais. Praėjusiais metais didžiausią žalą, kuri vidutiniškai sudarė 3090 eurų, vairuotojai patirdavo susidūrę su briedžiais, antroje vietoje pagal vidutinės žalos dydį buvo susidūrimas su elniu (2140 eurų), trečioje vietoje – su šernu (1751 euras). Tuo metu dažniausiai transporto priemonių susidūrimai įvykdavo su stirnomis – šie gyvūnai po automobiliais papuolė daugiau nei 700 kartų per metus, vadinasi, po 2 per dieną.
Per šiuos metus daugiausia susidūrimų su gyvūnais užfiksuota Vilniaus, Utenos, Trakų ir Rokiškio rajonuose, praėjusiais metais – Vilniaus mieste ir rajone, Kauno bei Klaipėdos rajonuose.
Vairuotojams, siekiantiems sumažinti susidūrimo su gyvūnu kelyje riziką, V. Katilienė pataria itin atidžiai rinktis saugų greitį važiuojant tamsiu paros metu ir miškingose vietovėse, kai reikia būti pasiruošus imtis greitų veiksmų, jei prieš automobilio priekį netikėtai išnirtų laukinis žvėris ar kitas gyvūnas. Vairuotojai taip pat turėtų paisyti apie laukinius gyvūnus įspėjančių kelio ženklų ir šiuose kelio ruožuose pasirinkti atitinkamą greitį.
Tegul laukinių parazitų mylėtojai budi tuose pavojinguose ruožuose ir vaiko tas stipenas nuo kelių.