Smogė skausmingiausiai
Skausmingiausiai elektros kainų šuolis smogė „Rokiškio vandenų“ įmonei. „Iki šiol „Rokiškio vandenų“ sąskaitos už elektrą siekė 30 000 Eur per mėn., dabar išaugo iki 100 000 Eur. Prognozuojame, kad kitą mėnesį jos sieks iki 120 000 Eur. „Rokiškio vandenų“ įmonės įrenginiai ir daugybė procesų valdoma elektra: siurbliai, nuotekų valymo įrenginiai, gręžiniai – viskas veikia elektros pagrindu. Didžiausias smūgis yra būtent šiai įmonei“, – „Gimtajam…“ komentavo rajono meras Ramūnas Godeliauskas.
Anot jo, blogiausia tai, kad elektros energijos sąnaudos įskaičiuojamos į kainą vartotojams, taigi, nustatant naujas kainas, vanduo vartotojams brangs. „Vandens kaina nuo savivaldybės nepriklauso. Tai Valstybinės kainų reguliavimo tarnybos kompetencija. Tarnyba kasmet pasiima įmonės sąnaudų duomenis ir pagal tai vienašališkai nustato vandens kainą“, – akcentavo rajono meras.
Daugiausiai tarp elektros suvartojančiųjų yra ir rajono ligoninė. „Paskutinė ligoninės sąskaita išaugusi penkis kartus ir siekia 13 000 Eur. Iki tol per mėnesį mokėta apie 2 500 Eur“, – liūdnai įspūdingus skaičius minėjo R. Godeliauskas.
Kūno kultūros ir sporto centro (KKSC) elektros energijos sąnaudų sąskaitos taip pat didelės, ypač tuo sezonu, kai eksploatuojama ledo aikštelė, itin mėgstama sportininkų ir kitų rokiškėnų. Žinoma, šiltuoju metu aikštelė neveikia, tačiau kas laukia rudenį – nežinia. „Dar vasario mėn. KKSC sąskaitos už elektrą siekė 12 000 Eur ir jau buvo išaugusios dvigubai. Kas bus prieš žiemą, kai aikštelė pradės veikti, ar būsime pajėgūs apskritai ją eksploatuoti – dar klausimas“, – dėstė rajono meras.
Kitos rajono biudžetinės įstaigos yra mažiau priklausomos nuo elektros, tarkim, „Rokiškio komunalininkas“ patiria daugiau kuro sąnaudų.
Rokiškio baseinas šiuo metų laiku tradiciškai neveikia, taigi ir vanduo nėra šildomas, tačiau jau netrukus ir jo dabas įsibėgės.
Vienintelis kelias – taupyti
Kokios tokio drastiško šuolio priežastys ir ar savivalda turi galių kaip nors amortizuoti kainų šuolį? „Nesu energetikas, bet viskas prasidėjo su tuo liberalizavimo procesu, kai visos prieš tai galiojusios sutartys buvo nutrauktos“, – sako rajono meras ir priduria, kad savivalda neturi įrankių tų kainų pakeisti. Telieka vienintelis kelias – taupyti. Kokiais būdais?
„Jau aptarėme, kad Rokiškio miesto gatvių apšvietimas bus trumpinamas valanda. Miesto žibintai iki šiol švietė iki pirmos valandos nakties, dabar tešvies iki 12 val. Esame priversti imtis taupymo priemonių. Tai darysime po truputį, negalime drastiškai taupyti gyventojų sąskaita, gyvenimas negali sustot, nors biudžeto išlaidos labai padidės“, – sakė R. Godeliauskas, tačiau drastiškų taupymo būdų kol kas neminėjo.
Rajono vadovas su nerimu žvelgia į naująjį šildymo sezoną: „Visų įstaigų išlaidos smarkiai išaugs, tačiau turime numatę rezervą ir esame pasirengę užtikrinti, kad šildymas ir elektros tiekimas nenutrūktų.“
Beje, rugsėjo mėnesį laukia svarbūs sprendimai, kai bus tikslinamas rajono biudžetas. „Žiūrėsim, kiek gavome įplaukų, kiek papildomai lėšų surinkta į biudžetą“, – sakė meras ir džiaugėsi, kad bent jau pirmojo pusmečio mokesčių surinkimas yra labai geras – surinkta kur kas daugiau nei planuota. „Tai leidžia į ateitį žvelgti optimistiškai ir tikėtis, kad išgyvensim. Lašinių dar turime“, – šmaikštavo meras.
Išsamiau skaitykite “Gimtajame…”
Gal ir nepopuliarus sprendimas, bet ledo aikštelės šiemet reikia nejungti. Nebent susimesti ja besinaudojantys. Vaikams leda išlieti galima ant ežero ar pondvario, o suaugę neturi komandos čempionate, jei noro bus galės velykalnį nusikalsti.
Ledo aikštelė buvo didelė prabanga ir nepabrangus elektrai, o dabar…..a ja jai.
Didysis rajono ūkvedys kalba iš peties. Viskas bus gerai, lašinų užteks… Ar tik lašiniais žmonės gyvi? Viską žinančio rinkimuose žmonės pasakys kas ir kaip.