Trečiąją sausio savaitę sergamumas gripu ir ŪVKTI siekė 103,97 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Iš viso rajone nustatyti 322 susirgimai. Gripu susirgo 33 asmenys, tarp jų – 25 vaikai, o ŪVKTI buvo diagnozuota 289 asmenims, iš jų – 223 vaikams.
Tokius duomenis pateikia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamento Rokiškio skyrius.
Šiais metais cirkuliuoja net trijų tipų gripo virusai: A(H1N1), A(H3N2) ir B (65 proc.). Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Jo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, kalbant. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24–72 val. (vidutiniškai – 48 val.).
Siaučiant ūminėms viršutinių kvėpavimo takų ligoms ir gripui patariama dažnai plauti rankas, sveikinantis nesiglėbesčiuoti, vengti minios, kur galima sutikti sloguojančių ir kosinčių asmenų, dažnai vėdinti patalpas. Labai svarbu, kad čiaudėdamas ar sloguodamas žmogus užsidengtų burną ir nosį vienkartinėmis nosinėmis, panaudotas jas išmestų į šiukšlių dėžę.
Patarimai, kaip elgtis susirgus gripu
- Konsultacija su gydančiu gydytoju.
- Gulimas režimas, ramybė.
- Gerti daug skysčių, geriau rūgščių (pvz., su citrina, spanguolėmis), tinka vaisinės arbatos, žalioji arbata, sultiniai, ypač vištienos (veikia raminamai, skystina gleives, gerina apetitą ir pan.).
- Jei yra galimybė, sergantį asmenį atskirti nuo kitų šeimos narių.
*Temperatūros iki 38 laipsnių mažinti nerekomenduojama. Nebent ligonis labai blogai jaučiasi. Temperatūrą mažina prakaitavimą sukeliančios liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų, ramunėlių ar čiobrelių arbatos.
*Temperatūrą, didesnę nei 38 laipsnių, patartina mažinti paracetamoliu arba ibuprofenu (nerekomenduojama vartoti aspirino). Antibiotikai nei gripo profilaktikai, nei gydymui nėra skiriami. Jais yra gydomos bakterinės gripo komplikacijos. Vaistus turi skirti tik gydytojas.
*Gripui būdingas sausas kosulys. Sausą kosulį slopina medaus čiulpimas, įvairios čiulpiamosios pastilės (ypač su čiobreliu). Padeda virtas pienas su medumi, rugiagėlių žiedų, čiobrelių arbata, įvairios atsikosėjimą gerinančios arbatos.
*Atsiradus šlapiam kosuliui patariama kreiptis į šeimos gydytoją.
Panevėžio departamento Rokiškio skyriaus inform.