Įvairiausių lengvatų prikurta tiek, kad tarp jų gali velnias koją nusilaužti. Tačiau lengvatų portfelis gali pratuštėti: Vyriausybė užsibrėžė iki birželio peržiūrėti visą lengvatų spektrą ir dalį jų panaikinti, tarp jų – ir gausybę taikomų ūkininkams.
Viena pirmųjų – šildymo
Viena pirmųjų lengvatų, naršyta Vyriausybės, – šildymo ir karšto vandens. Iki šiol taikomas 9 proc. lengvatinis tarifas skaičiuoja paskutines dienas: šimtus tūkstančių daugiabučiuose gyvenančių žmonių paliečianti lengvata dabartinės Vyriausybės pripažinta kaip socialiai neteisinga ir žadama ją panaikinti nuo birželio.
Akiratyje – ūkininkai
Finansų ministerija užsimojo peržiūrėti ir ūkininkams taikomų lengvatų portfelį. Ministerija suskaičiavo, kad įvairių lengvatų ūkininkai gauna per dvidešimt, jos šalies biudžetui kasmet kainuoja 121 mln. eurų, iš jų – 87 mln. eurų skiriama degalams (žymėtam dyzelinui).
Kol nėra prievolės registruotis PVM mokėtoju, ūkininkai nemoka jokio pajamų mokesčio, o „Sodros“ lubos yra žemos. Ūkininkams taikomos nekilnojamojo turto, aplinkos taršos ir kitų mokesčių lengvatos.
Jiems nustatytos ir žemesnės „Sodros“ įmokos, kurios prieš kelerius metus buvo apskritai neprivalomos. Į valstybės mokesčių sistemą ūkininkai buvo įtraukti tiktai 2009 m. – iki tol jie nemokėdavo jokių mokesčių nei „Sodrai“, nei Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).
Dabar ūkininkų, kurie yra gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mokėtojai ir kurių ūkis yra ne mažesnis kaip keturių ekonominio dydžio vienetų (EDV), įmokos skaičiuojamos nuo ne didesnės kaip praėjusių metų septynių vidutinių darbo užmokesčių sumos (5188,40 eurų). Jeigu ūkininkas neteikia GPM deklaracijos ir nedeklaruoja žemės ūkio veiklos pajamų, įmokos skaičiuojamos nuo 12 minimalių mėnesio atlyginimų (MMA) per metus. Jeigu ūkininko ūkis yra mažesnis negu 4 EDV, valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėti ir dabar nereikalaujama (palyginimui: keturi EDV – maždaug 10 ha ūkis, turintis penkias karves).
Plačiau skaitykite šeštadienio „Gimtajame…“
Tai tik stambesniems ūkininkams po 0,13centų, o smulkiems tik po 0,10ct
tai parašykit kad ūkininkui už litrą pieno moka 0,14 euro