V.Bičiūnaitės nuotr.

Gegužės 19 d., penktadienį, Rokiškio krašto muziejuje vyko „Muziejų nakties“ renginiai. Vienas jų – folkloro ansamblio „Gastauta“ vaizdo plokštelės „Gastauta Gastautėla“ ir albumo „Rokiškio tapytos langinės 2005 – 2014“ sutiktuvės bei kauniečio, Lietuvos tautodailininkų sąjungos nario Antano Bernatonio kūrybos paroda „Ką pasakoja senosios langinės“.
Į sutiktuves susirinko pilna muziejaus menė „Gastautos“ ansamblio gerbėjų, svečių, rėmėjų, valdžios atstovų, langinių tapymo pleneruose dalyvavusių dailininkų ir kitų rokiškėnų, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie vaizdo plokštelės bei albumo apie tapytas langines išleidimo.
Kaip visada gerą nuotaiką kūrė „Gastautos“ dainos ir šokiai. Sutiktuves vedė vadovė Nida Lungienė. Ji džiaugėsi, kad po garso plokštelės pasaulį išvydo ir vaizdo plokštelė. Joje daug Panemunėlio krašto dainų. Kadangi šis kraštas išskirtinis savo šviesuoliais, tai norėta, kad vaizdo plokštelė skleistų žinią apie šią vietą, kurioje įvyko pirmasis lietuviškas spektaklis. Tad nufilmuota nemažai būtent Panemunėlio krašto vaizdų ir žmonių, taip pat autentiškų senovinių vaizdų iš Nagurkų šeimynos sodybos Jurkupių kaime, Antano ir Joanos Tunaičių etnografijos muziejaus Šetekšnų kaime, Jono Bitino sodybos Tindžiulių kaime. Pastarojoje stovi pirmąjį slaptą vaidinimą menanti klėtelė. Joje išsaugotas ragas, ant kurio šviesuolis Jonas Katelė kabindavo savo skrybėlę. Kuriant filmą prisidėjo ir muziejininkas, panemunėlietis Romualdas Kaminskas. „Nusifilmavo“ medžio drožėjo Vidmanto Zakarkos drožti šaukštai, amatininko, gastautiečio Igorio Kovalevskio žiesti ąsočiai ir bokalai, Jūratės Pūslienės kepta duona.
Plokštelėje skamba ir kitų Rokiškio krašto vietovių – Skemų, Onuškio, Obelių, Žiobiškio – dainos. Žiūrovai turėjo galimybę pamatyti ir išgirsti vaizdo plokštelės epizodus, išklausyti N. Lungienės komentarus.
Gastautietis, dailininkas Arūnas Augutis yra langinių tapymo plenerų idėjos autorius. Jo ir N. Lungienės tandemas idėją pavertė „kūnu“, todėl nenuostabu, kad albumas „Rokiškio tapytos langinės 2005 – 2014“ pristatytas kartu su „Gastautos“ vaizdo plokštele. Renginio svečias – iš Panemunėlio kilęs etnologas Libertas Klimka – retoriškai klausė, kuo mes galime nustebinti pasaulį. „Autentiškumu: sutartinėmis, papročiais… Vienas šių dalykų yra langinės. Langas – tai tarsi akys, o langų puošyba – apsaugos ženklas nuo piktų kėslų, priešiškumo.“ Etnologas džiaugėsi, kad rokiškėnai sugalvojo nuotraukose išsaugoti pleneruose nutapytas langines.
Kaunietis tautodailininkas Antanas Bernatonis pristatė savo kūrybos parodą „Ką pasakoja senosios langinės“, kurią žiūrovai galėjo išvysti eksponuojamą po atviru dangumi.
„Gastauta“ maršais ir padėkomis pagerbė rėmėjus, plenerų dalyvius ir kitus, prisidėjusius prie vaizdo plokštelės ir albumo (jame informacija pateikta lietuvių, anglų ir rusų kalbomis) išleidimo. Juos bus galima įsigyti Rokiškio turizmo ir amatų koordinavimo centre.
Sutiktuvės truko daugiau nei pora valandų, po jų gastautiečiai ir svečiai neskubėjo skirstytis – pasibuvimas restauruotame dvaro kumetyne su dainomis ir pašnekesiais užsitęsė beveik iki paryčių.

Nuotraukas žiūrėkite rubrikoje „Fotogalerija“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: