Fotografuoti – tik apsiginklavus tinkama fototechnika. Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbiausia – pažinti gamtą
Pašnekovo aistra – gamtos, gyvūnų ir paukščių fotografija. Vyras puikiai išmano gyvūnų elgseną. „Svarbiausia yra kantrybė ir šiek tiek sėkmės“, – šypsojosi laukinių gyvūnų nevengiantis fotografuoti V. Stumbrys. Laukiniai gyvūnai – viena sudėtingiausių fotografijos rūšių. „Neužtenka vien tik geros fototechnikos. Neturint intuicijos, nepažįstant aplinkos gerai nufotografuoti gamtą yra sudėtinga. Ilgiausiai trunka gyvūnų elgsenos pažinimas ir aplinkos tyrinėjimas. Privalu susitapatinti su gamta, tapti jos dalimi ir gerbti gyvūną“, – teigė V. Stumbrys.
Galbūt gyvenimas kaime arčiau gamtos – viena iš priežasčių, dėl ko V. Stumbriui pavyko pažinti gamtą, su ja susidraugauti ir sulaukti gamtos unikalumą ir grožį atspindinčių kadrų. „Dėl išskirtinių fotografijų tenka tūnoti įvairiose slėptuvėse, maskuotis, apsišarvuoti kantrybe ir pergudrauti gyvūnus. Geriausių kadrų prireikia laukti net keletą valandų“, – dėstė V. Stumbrys. Jo žmona Jūratė papildė: „Tas vienintelis pavykęs kadras atperka sugaištą laiką ir nuovargį. Turime ūkį, tad mūsų diena prasideda anksti ryte ir baigiasi vėlai vakare. Taip ir Virginijus pradeda fotografuoti vos prabudęs ir darbus baigia saulei besileidžiant“, – šypsojosi J. Stumbrienė.
Pasak ūkininko, gyvūnai dieną nėra aktyvūs, tad rytas – palankiausias metas juos fotografuoti. „Kaip jau minėjau, gyvūnai yra baikštūs, tad prieiti arti sudėtinga. Paradoksalu, tačiau traktoriaus jie bijo mažiausiai, todėl su savimi visuomet turiu fotoaparatą. Ariant ar šienaujant iš arti gali nufotografuoti peliaujančią lapę ar kitus gyvūnus. Lapė – dažnas svečias. Būna, kad prie šios gudruolės pavyksta prisiartinti per porą metrų“, – įspūdžiais dalijosi V. Stumbrys.

Fotografijose – ir labai reti paukščiai
Stumbrių kieme nevengia apsilankyti įvairūs paukščiai. „Yra pavykę nufotografuoti retų sparnuočių – kukutį, žvirblinę pelėdą, mažąjį erelį rėksnį ir daugelį kitų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. Dažnai kieme pastebime ir zylę. Tačiau tik priartinęs vaizdą suvoki, kokia yra šių paukščių įvairovė. Iš toli visos zylės atrodo panašios. Tai skatina smalsumą, plečia akiratį. Gyvenime vyksta daug paprastų, nuoširdžių dalykų. Reikia tik pasistengti juos pastebėti – ar tai rytais bundanti žemė, apsigaubusi rūko šydu, ar krištolo skaidrumo rasos lašeliai, susidarę voratinklyje, pūpsantys ant žolės lapelio. Jie švelniai atskiria naktį nuo dienos. Ankstų rytą, kai sutemos jau traukiasi, rasos lašeliai žėri nuostabia gaiva. Kartais pamirštame, kiek daug magiškų dalykų nutinka ryte“, – gamtos unikalumą pabrėžė fotografas.

Akimirkoms gaudyti – įspūdinga fototechnikos kolekcija
Degenių kaime (Kazliškio sen.) ūkininkaujantis fotografas savęs profesionalu nevadina. „Jei iš to gyvenčiau, tuomet… Tai yra brangiausias mano hobis“, – kalbėjo pašnekovas, rikiuodamas ant stalo fotoaparato objektyvus tarsi amuniciją besiruošiant mūšiui. O čia jau yra į ką pažiūrėti. Nuo didžiulių, per du kilogramus sveriančių objektyvų, su kuriais lengvai nepabėgiosi, iki mobiliesiems telefonams skirtų praplatinančių lęšių. „Šiais laikais ir telefonu jau galima „pagauti“ gražių kadrų. Ypač telefonas praverčia tais momentais, kai šalia nėra fotoaparato, o vaizdai patys prašosi įamžinami“, – sparčius technologijų tempus ir telefono galimybes demonstravo fotografas.
Ne veltui V. Stumbrys fotografiją pavadino brangiausiu hobiu – tiek paties fotoaparato, tiek objektyvų bei kitų būtinų priedų kainos siekia kelis tūkstančius eurų. Fotografija, kaip ir sportas, – aistra, kuri užburia, o rezultatas – sustabdytos akimirkos, kurios vargu ar kada pasikartos, nuplauna sąžinę ir atperka valandas, praleistas belaukiant slėptuvėje…

Nuo gamtos iki vestuvių ir asmenukių
„Niekada nelankiau jokių specialių kursų. Fotografuoju nuo 12 metų – tai didžiausia mano aistra ir hobis. Kadrų toli ieškoti nereikia. Viskas yra čia pat – kieme, ariamame lauke, miškelyje… Artėjant šventėms, sukti galvos dėl dovanų taip pat netenka – mano fotografijų kalendorius pradžiugina visus artimuosius“, – pasakojo ūkininkas-fotografas. Pasak žmonos, vyras fotografuoja absoliučiai viską. Ne tik gyvūnai tampa jo darbų herojais, bet ir kaimų bei miestelių bažnyčios, įdomūs žmonės ir viskas, kas traukia akį arba kartais atrodo net nereikšminga.
Kaip ir visas pasaulis, V. Stumbrys neatsispyrė asmenukių manijai, tad įvairių švenčių, renginių metu nepraleidžia progos įsiamžinti su žinomais žmonėmis, kolegomis ir taip praskaidrinti nuotaiką bei papildyti fotografijų galeriją.
V. Stumbrys prisipažino, kad, be pamėgtos gamtos ir gyvūnų fotografijos, šiuo metu jis fotografuoja šventes. „Fotografuoti vestuvėse – sudėtingas darbas. Daugybė kilometrų, kuriuos tenka įveikti per dieną, yra niekis, palyginti su didžiule atsakomybe, krintančia ant fotografo pečių. Vestuvių diena – viena reikšmingiausių jaunavedžių gyvenime. Tad ne tik planuotojai iš kailio neriasi, kad šventė būtų įsimintina ir ypatinga, bet ir fotografai suka galvą, kaip geriau įamžinti šventines akimirkas ir pakilią nuotaiką. Neseniai teko būti rokiškėno fotografo Sigito Daščioro asistentu vestuvėse. Tai įdomi patirtis. Be to, šventės – puiki proga sutikti įdomių žmonių, pabendrauti“, – pokalbį užbaigė kuklus fotografas, kurio darbai yra iškalbingi.

Projektą iš dalies remia

Projekto rėmėjo logotipas.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Igoris Popovas
Igoris Popovas
2017 3 rugpjūčio 13:45

As visada stebiuos Virginijaus nuotraukomis, super fotografas