Šiandien pradedame projekto “Rokiškio krašto portretai: nuo meno iki verslo” rašinių ciklą. Jis – apie mūsų rajono žmones, ryškius veidus, įdomias, talentingas, daug pasiekusias, tikslą turinčias asmenybes, suteikiančias spalvų ir kitiems, šalia esantiems…
Dvidešimtmetė obelietė Kristina Sačkovaitė studijuoja Kaune, rašo poeziją bei fotografuoja. Prieš ketverius metus kartu su obeliečiu menininku Rimvydu Pupeliu ji „įsivėlė į fotografijos syvus“ ir nebeištrūko. Parodose jos fotografijos skina laurus, o visas laisvas laikas leidžiamas su fotoaparatu rankose. Nors menininke, juo labiau poete, rašinio herojė savęs nevadina, tačiau neslepia, kad kada nors vis tiek parašys knygą…
Jausmų išsiveržimas
“Sunku neprisiliesti prie meno, kai gyveni Obeliuose: čia gausu įvairiausių su menu susijusių netradicinių švenčių “, – sako pašnekovė. Tačiau pirmasis meniškos sielos merginos darbelis, panašu, buvo inspiruotas ne švenčių. “Pirmąjį savo darbą parašiau dar būdama labai jaunutė ir patyrusi sunkų sukrėtimą. Tai buvo tarsi susikaupusių jausmų išsiveržimas, paremtas atsiminimais ir išgyvenimais, tarsi praregėjimas”, – prisimena Kristina. Tą eilėraštį ji parašė prieš dešimt metų: prabėgus metams po prosenelės mirties. Eilėse atsispindėjo šilčiausios ir gražiausios su prosenele kartu praleistos akimirkos.
Artimieji, išgirdę paauglės eiles, skatino rašyti toliau. “Dažniausia eilėraščiai būdavo neišbaigti, nenuglūdintu, savotišku apvalkalu”, – apie pirmuosius, dar į stalčių rašytus bandymus pasakoja Kristina. Jos nuomone, norint parašyti kažką gero, reikia ne tik gebėjimo kurti, bet ir “įdėti visą save”.
Įvertinta už eilėraščius
Savo eiles Kristina publikuoja Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakultete per rudens literatūrines-filosofines skaitymų popietes, kurios, anot rašinio herojės, yra jau įsišaknijusi fakulteto šventė. Praėjusį rudenį ji buvo įvertinta už eilėraščius “Gyvenimo siūlas” ir “Refleksija”.
Tačiau tokia mergina, kokia ji yra šiandien, iš niekur neatsirado. Kristina atvira: jai formuojantis labai didelės įtakos turėjo bendravimas su ryškiomis, Obelių sienas peržengusiomis asmenybėmis – dailininkais Rimvydu Pupeliu, Sigita Klemkaite. Šie žmonės, anot Kristinos, atvėrė platesnį požiūrį į meno pasaulį: mergina ne tik rašė, bet ir pradėjo piešti, nors šie genai, mano, paveldėti iš tėvo.
Pradėjo ekstravagantiškai
Kristina prisimena, jog dalyvauti R.Pupelio organizuojamuose, visoje Lietuvoje žinomuose ir garsias asmenybes, tarkim Joną Meką, pritraukusiuose Obelių poezijos skaitymuose (deja, jie jau nebevyksta) pradėjo gana ekstravagantiškai: apsivilko baltą chalatą, kurį buvo dekoravusi savo poezija. Tuomet pirmą kartą ekscentriškoje katilinės aplinkoje garsiai skaitė savo kūrybą. Vėliau chalatą pakeitė į raudoną draugės švarkelį, dekoruotą eglutėmis, ir priderino raudonus batukus, kuriuos išpaišė baltais rutuliukais…
Ugnis, poezija, teatras
Pasakojimą apie Kristinos veiklą Obeliuose būtų galima tęsti ir tęsti. Pavyzdžiui, ji parašė Obelių gimnazijos himną, kuris, merginos žiniomis, dar nepakeistas. Ji vaidino teatro grupėje “Šakės”. Per Obelines, kada tradiciškai deginamos šiaudinės skulptūros, Kristina su drauge kūrė 3 metrų skulptūrą, o “per poeziją buvo įsipaišiusi” į ugnies fiestas. Mergina yra gavusi gausybę įvairiausių padėkos raštų už renginių organizavimą, dalyvavimą meninio skaitymo ar kitokiuose konkursuose. Viename jų, poeto Sigito Parulskio remiamame, ji užėmė trečią vietą už eilėraščių ciklą “Liūdesio šerkšnas” .
Siūlė fotografuoti viską
Prieš trejus metus Kristina gavo diplomą už sėkmingą dalyvavimą respublikinėje moksleivių plastikos darbų parodoje “Lietuvą kuria vaikai”. Ten pirmą kartą siuntė savo fotografijas, kurios buvo įvertintos. “Fotografuoju nuo tada, kai dailininkas R.Pupelis padavė į rankas fotoaparatą ir pasakė: “Fotografuok viską, ką tik pamatysi”, – sakė mergina. Prieš penkerius metus taip ir buvo: fiksavo viską, kas tuo metu buvo artima. Pavasarį, vasarą su sese pasiimdavo dviračius ir lėkdavo įamžinti to, kas sena, pamiršta. Pašnekovė mano, taip jos nuotraukose norom nenorom ėmė atsispindėti praeities likučiai (ir tikrai: jos primena amžinatilsį Gintauto Dainio fotografijas – aut.). Tuo pačiu metu, Kristina pastebi, ryškėjo ir eilėraščių rašymo ypatumai: jie tapo brandesni. “Taip sugebėjau susieti fotografiją ir poeziją – gyvenime du man svarbius dalykus”, – sako pašnekovė. Fotografijoje ji neieško idealų, o jeigu ir turi, tai šie tikrai nėra “žmonės iš knygų ar žurnalų”. Jauna kūrėja visada mėgo Jurgą Ivanauskaitę: jos knygą “Miegančių drugelių tvirtovė” per 12 klasės egzaminą iliustravo net 5 nuotraukom.
Tarp realybės ir iliuzijų
Šiandien fotografė dirba “Nikon” fotoaparatu, kurį vadina geriausiu draugu. Tačiau dar prisimena, kaip Kaune, sendaikčių turguje, pirko “Zenitą ET”: tuomet jis gelbėjo, kai norėjo fiksuoti akimirkas ir pabėgti nuo rutinos. Gruodžio 19 d. Kaune atidarytoje parodoje “Kaunas kitaip. Retro stilius” Kristinos nuotraukos “Tarp realybės ir iliuzijų” užėmė trečią vietą.
Nežinomybių šalis
Kai turi laisvo laiko ir kai negrįžta į Obelius, Kaune Kristina rengia fotosesijas. Ji neabejoja, kad iki profesionalumo dar labai daug trūksta. “Bet mes juk ir esam gimę tobulėti. Tam ribų nėra, reikia tik noro”, – sako rašinio herojė.
Kaune ji studijuoja želdinius ir jų dizainą, apie ateitį sako, jog tai – “nežinomybių šalis”. Būtų gerai, jeigu galėtų dirbti pagal savo specialybę, bet kol Lietuvoje ne patys geriausi laikai, norėtų save išmėginti užsienyje, kur tokių specialistų reikia labiau nei gimtinėje.
Apie antrą pasaulį
“Menininkai – tai žmonės, kurie gyvena tarp mūsų ir kuria antrą pasaulį. Truputėlį kitokį, šiek tiek gražesnį. Mene kiekvienas galime atrasti dalelę savęs: atpažinti save poezijoje, prozoje, apsakyme, romane, fotografijoje. Tik reikia žiūrėti atmerkus akis”, – sako poetė ir fotografė. Savęs ji menininke nevadina – mano esanti tiesiog meniškos sielos žmogus. Anot Kristinos, ir be poezijos galima išgyventi, tačiau kartais ji – neišvengiama: eilės liejasi trečią valandą nakties, kai visi sapnuoja gražiausius nakties sapnus…
Gyvenimo siūlas
Akių tuštuma išdavikė,
veidas it mimo.
Po trijų minučių:
supjaustytų stygų
išnarinti kauleliai
buvo paleisti
į širdies atmosferą.
Bet tik stipri jėga
pajėgė tai sustabdyti.
Žilų plaukų aksomas
ūkanotoje pievoje
susivijo su smilgų koteliais.
Miltų takas,
nubiręs iš kremzlėtų ausų,
nesurinktas dar guli
pelkėtam patvory,
nes trys
Mėnulio žmonos
dar žaidžia
gyvenimo siūlu…
Refleksija
Periferiniais laiptais dar girdis bėgimas.
Lelijų akyse – tik atspindžiai
ir jų šešėlis ant turėklų…
O alegorinių pabūklų skambesy
tesisuka pirmapradė materija,
dviprasmybių pilna.
Magnolijų žiedai ir kinrožės
šalia mauzoliejaus
kvepia haremu ir kardamono arbata.
(Jaučiu, kaip į kūnus susigeria jazminų aliejus.)
Ties krištolo varvekliu atgimę kūdikiai
šaukias balsu numirt iš naujo…
Šuliniuos tik kniaukimas belikęs,
tik nyki tuštuma,
o padangės nutyla kaskart,
kai nubudę suvokiam tikrovę.
Ant stalo puodelis
prognozės su kavos nuosėdų likučiais
ir nuvytusios rožės…
Katė ir vėl išliejo pieną.
Tai kasdienybė…
Mano rytojus
užslėptas po kaldra.
Pasilikti čia ir dabar,
turėti tai, ko neturim.
Gyventi esybėj, kuri svetima:
– pasiskolinkim kūnus
– užsidėkim perukus ir karnavalines kaukes
– būkim, kuo nesam
– ir būsime niekas…
Paliktas pėdsakas ant smėlio
tik laikinumo atspaudas šiandien –
ir ties riba išnykusi dar viena siela…
Reda Milaknienė