Iškilmingo rajono tarybos posėdžio akimirka. Rajono vadovai pagerbė nusipelniusius rajonui žmones.
Iškilmingo rajono tarybos posėdžio akimirka. Rajono vadovai pagerbė nusipelniusius rajonui žmones.

Nepriklausomybės atkūrimo jubiliejus miestui tapo ne tik pakilia švente, bet ir proga darsyk atsigręžti į savo istoriją, nužvelgti nueitą kelią į laisvę, prisiminti, kokias viltis 1990-aisiais siejome su atgimstančia Lietuvos valstybe, įvertinti ir pagerbti tuos, kurie darbavosi rajono ir jo žmonių labui. 

Pritrūko vėliavų

At­kur­tos vals­tybės ju­bi­liejų mūsų mies­tas pa­si­ti­ko šven­tiškai pa­si­da­binęs: nuo pat anks­ty­vo ry­to prie vals­ty­bi­nių įstaigų ir pri­vačių įmo­nių, dau­gia­bučių ir in­di­vi­du­a­lių namų plazdėjo tri­spalvės. Net mies­tiečių rimtį sau­gan­tys po­li­ci­jos eki­pažai sa­vo au­to­mo­bi­lius pa­puošė mažytėmis vėlia­vo­mis. Mies­to se­niūnas Vik­to­ras Gruo­dys pa­sa­ko­jo, kad ne­ri­mo dėl tri­spal­vių būta: ar ne­pa­mirš ro­kiškėnai jų iškel­ti? Se­niūnas jau­di­no­si ne vel­tui: ke­lios žino­mos ra­jo­no įmonės vėliavų neiškėlė… Kaip ke­ti­na­ma draus­min­ti to­kius užuo­maršas? “Baus­ti”, – griežtas ra­jo­no me­ro Al­man­to Blažio ver­dik­tas.Pa­sak mies­to se­niūno, neiškėlę tri­spal­vių namų sa­vi­nin­kai, įstaigų ir įmo­nių va­do­vai ne­turės kuo pa­si­tei­sin­ti. Mat vi­so­se ra­jo­no se­niūni­jo­se prieš vals­ty­binę šventę bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti vals­ty­binę vėliavą vos už 20 Lt ir dar gau­ti kotą do­vanų. Tri­spal­vių pa­no­ro tiek ro­kiškėnų, kad šventės išva­karėse se­niūni­ja pritrūko ir vėliavų, ir jų kotų. “Pas mus tri­spal­ves įsi­gi­jo dau­giau nei pusšim­tis gy­ven­tojų. No­rinčiųjų būta dau­giau, bet vėliavų pritrūko… Nie­ko bai­saus, po švenčių užsa­ky­si­me naują jų siuntą”, – kalbėjo se­niūnas V.Gruo­dys. Vėliavų pritrūko ir ra­jo­no po­li­tinės par­ti­jos. Ko­vo 11-osios minėji­mo sce­na­ri­ju­je bu­vo nu­ma­ty­ta, kad prieš iškil­min­gas šv. Mišias į Ro­kiškio šv. Ma­to bažnyčią įžengs iškil­min­ga ra­jo­no po­li­ti­nių par­tijų vėliavų ei­se­na. Tačiau da­ly­vau­ti jo­je išsi­ri­kia­vo tik bažny­ti­nių or­ga­ni­za­cijų – Gy­vo­jo Rožinio drau­gi­jos, Mal­tos or­di­no bei Tėvynės sąjun­gos (Lie­tu­vos kon­ser­va­to­rių), Po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių sąjun­gos – vėliav­nešiai.

Apie tri­spalvę, laisvę ir… ly­gin­tuvą

Pri­si­min­ti, ko­kie bu­vo­me ir kaip gy­ve­no­me pas­ku­ti­niai­siais so­viet­mečio me­tais, ko­kias vil­tis ir lūkesčius sie­jo­me su at­gims­tančia Lie­tu­vos vals­ty­be, kaip laisvės dešimt­mečiai keitė mies­to veidą bei žmo­nių li­ki­mus, pa­kvietė mu­zie­ji­ninkų Va­liaus Kaz­laus­ko ir Da­riaus Bal­ta­kio fil­mo prem­je­ra bei “Gim­to­jo Ro­kiškio” fo­to­pa­ro­da “Laisvės 20-me­tis: ar Ro­kiškis jau ki­toks?” (au­torė Da­lia Zi­bo­lienė). Pa­ro­dos ar­chy­vi­niuo­se kad­ruo­se – tūkstan­ti­niai Sąjūdžio mi­tin­gai, iškil­min­gos sto­ji­mo į NATO, Eu­ro­pos Sąjungą aki­mir­kos, Ro­kišky­je viešėję šalies va­do­vai, pa­pras­ti ro­kiškėnai, sa­vo dar­bais ku­rian­tys krašto is­to­riją. Mu­zie­ji­ninkų su­kur­ta­me pus­va­landžio trukmės fil­me – ra­jo­no Sąjūdžio kūrėjų, pirmųjų po­li­tikų at­si­mi­ni­mai ir nie­kur iki tol ne­skelb­ti At­gi­mi­mo is­to­ri­jos ra­jo­ne fak­tai ir vei­dai. Vie­na gražiau­sių fil­mo aki­mirkų – pa­sa­ko­ji­mas apie 1988 m. va­sa­rio 16-ąją Jūžin­tuo­se ant kolūkio van­dens bokšto su­plevėsa­vu­sią tri­spalvę. Ją pa­slapčio­mis pa­siu­vo ir iškėlė jau­nas jūžin­tiškis Gin­ta­ras Ka­ti­naus­kas. Virš mies­te­lio vėlia­va plazdėjo gerą pus­dienį, kol so­vie­tinės valdžios at­sto­vai su­gal­vo­jo būdą, kaip įsi­ka­ba­ro­ti į van­dens bokštą ir ją nu­ka­bin­ti. So­vie­ti­nio sau­gu­mo agen­tai ke­lias sa­vai­tes krėtė Jūžin­tus, tačiau išsiaiškin­ti, kas iškėlė uždraustąją tri­spalvę, jiems ne­pa­vy­ko.Po fil­mo peržiūros vie­nas jo au­to­rių, mu­zie­ji­nin­kas V.Kaz­laus­kas pa­kvietė su­si­rin­ku­siuo­sius pa­si­da­lin­ti pri­si­mi­ni­mais. Ak­ty­vus Sąjūdžio narys Le­o­nas Jan­kaus­kas pa­sa­ko­jo apie pir­muo­sius lais­vus rin­ki­mus į tuo­me­tinę Lie­tu­vos TSR Aukščiau­siąją ta­rybą. “At­si­me­nu, klau­sinėjo­me ra­jo­no žmo­nių, ko jie ti­ki­si iš tų rin­kimų, iš būsi­mos ne­pri­klau­so­mos mūsų vals­tybės. Tarp ap­klaustųjų bu­vo ir to­kių, ku­rie tikėjo­si pa­ga­liau nu­si­pirk­ti… ly­gin­tuvą”, – kalbėjo p. Jan­kaus­kas. Šviesūs laisvės lūkesčiai ir vie­nybė ne­tru­ko virs­ti ko­va dėl valdžios ir po­li­ti­niais ne­su­ta­ri­mais. Tačiau lai­kas su­tai­ko net pikčiau­sius po­li­ti­nius opo­nen­tus: po 20 metų L.Jan­kaus­kas ir jo ne­su­tai­ko­mas priešinin­kas Vy­tau­tas Šli­kas viešai pa­spaudė vie­nas ki­tam ranką.

Me­ro padėkos

Iškil­min­ga­me ra­jo­no ta­ry­bos posėdy­je pa­gerb­ti nu­si­pelnę žmonės. Ro­kiškio krašto garbės pi­liečio var­das su­teik­tas is­to­ri­kui, mu­zie­ji­nin­kui obe­liečiui An­drie­jui Dručkui, ra­jo­nui do­va­no­ju­siam gau­sią ir ver­tingą, visą gy­ve­nimą kauptą is­to­ri­nių eks­po­natų ko­lek­ciją.Me­ro padėkos raštais ir spe­cia­liais Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­mos vals­tybės atkūri­mo 20-mečio žen­klais ap­do­va­no­ti 23 ra­jo­no žmonės: Ro­kiškio priešgais­rinės gelbėji­mo tar­ny­bos sky­ri­nin­kas Re­gi­man­tas Dumb­rys, mo­ky­to­jos Ju­li­ja Da­nutė Gaškaitė ir Bi­rutė Vėtienė, sąjūdie­tis L.Jan­kaus­kas, kraštie­tis bok­si­nin­kas, Bar­se­lo­nos olim­pia­do­je gynęs Lie­tu­vos garbę Gi­tas Juške­vičius, ūki­nin­kai Ka­zi­mie­ras Kri­siūnas ir Pet­ras Mar­ke­vičius, ver­sli­nin­kai Ro­lan­das Kriaučiūnas ir Ir­man­tas Tar­vy­dis, teisėsau­gos at­sto­vai Sta­sys Me­liūnas ir Mo­des­tas Pečiūra, urėdas Ri­man­tas Ka­pušins­kas, laisvės kovų da­ly­vis Fe­lik­sas Mažei­kis, Ro­kiškio kultūros cen­tro dar­buo­to­ja Al­vy­ra Kra­saus­kienė, moks­leivė Vai­ga Kešytė, sa­va­no­rių ka­rių kapų paieška ir priežiūra be­sirūpi­nan­ti ro­kiškėnė Ri­mantė Ire­na Nor­vaišienė, sąjūdie­tis, po­li­ci­jos rėmėjas Ig­nas Vai­toška, sa­va­no­ris Al­gis Veikšys, šau­lių kuo­pos va­das Si­gi­tas Ti­tas Zo­kas, sąjūdie­tis po­etas An­ta­nas Žilins­kas, Kamajų seniūnas Vytautas Vilys, “Gim­to­jo Ro­kiškio” ko­res­pon­dentė D.Zi­bo­lienė bei jūžin­tiškis G.Ka­ti­naus­kas.Kar­tu su ro­kiškėnais pa­sidžiaug­ti Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­mybės 20-mečiu at­vy­ko ir ar­ti­miau­sių kai­mynų, Lat­vi­jos miestų: Jėkab­pi­lio, Lūdzos, Vie­sitės bei Daug­pi­lio krašto de­le­ga­ci­jos. Il­ga­metė mūsų ra­jo­no drau­gystė su Jėkab­pi­liu iškil­min­gai įtei­sin­ta drau­gystės ir ben­dra­dar­bia­vi­mo su­tar­ti­mi. Ją pa­si­rašė ra­jo­no me­ras A.Blažys ir Jėkab­pi­lio mies­to sa­vi­val­dybės ta­ry­bos pir­mi­nin­kas Le­o­ni­das Sal­ce­vičius.

Išsau­go­jo tra­di­ci­jas

Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­mybės ju­bi­liejų ro­kiškėnai minėjo ir spor­to aikštelėje. Fi­nišavo 18-asis Ne­pri­klau­so­mybės taurės salės fut­bo­lo tur­ny­ras, vie­nas il­ga­amžiškiau­sių spor­to ren­gi­nių ra­jo­ne. Šie­me­ti­nia­me tur­ny­re varžėsi 6 ko­man­dos, netrūko spor­tinės ko­vos, įspūdingų įvarčių. Fi­na­linėse rung­tynėse su­si­ti­ko per­nykščiai nu­galėto­jai “Pi­pi­ri­ni” fut­bo­li­nin­kai bei jau­na ir stip­ri “Vie­nybės” ko­man­da. “Pi­pi­ri­ni” pa­vy­ko ap­gin­ti ti­tulą: jie varžovus įveikė 5:1. “Vie­nybės” fut­bo­li­nin­kams te­li­ko guos­tis tuo, kad El­vi­no Mal­ciaus įvar­tis bu­vo pri­pažin­tas gražiau­siu. Rung­ty­nes dėl trečios vie­tos laimėjo “Ro­mu­vos” kom­pa­ni­ja”. Ji 10:7 įveikė “Sen­jo­rus”. Re­zul­ta­ty­viau­siu tur­ny­ro žaidėju ta­po Žil­vi­nas Drėgva (“Sen­jo­rai”), mažiau­sia įvarčių pra­lei­do Vi­ta­li­jus Kar­po­vas (“Pi­pi­ri­ni”), ge­riau­siu tur­ny­ro žaidėju pri­pažin­tas An­drius Pruns­kus (“Ro­mu­vos” kom­pa­ni­ja”). Il­ga­mečio tur­ny­ro is­to­ri­ja, įdo­miau­si fak­tai įamžin­ti spe­cia­liai jam išleis­ta­me lanks­ti­nu­ke.  

 

 

Lina Dūdaitė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: