Nepriklausomybės atkūrimo jubiliejus miestui tapo ne tik pakilia švente, bet ir proga darsyk atsigręžti į savo istoriją, nužvelgti nueitą kelią į laisvę, prisiminti, kokias viltis 1990-aisiais siejome su atgimstančia Lietuvos valstybe, įvertinti ir pagerbti tuos, kurie darbavosi rajono ir jo žmonių labui.
Pritrūko vėliavų
Atkurtos valstybės jubiliejų mūsų miestas pasitiko šventiškai pasidabinęs: nuo pat ankstyvo ryto prie valstybinių įstaigų ir privačių įmonių, daugiabučių ir individualių namų plazdėjo trispalvės. Net miestiečių rimtį saugantys policijos ekipažai savo automobilius papuošė mažytėmis vėliavomis. Miesto seniūnas Viktoras Gruodys pasakojo, kad nerimo dėl trispalvių būta: ar nepamirš rokiškėnai jų iškelti? Seniūnas jaudinosi ne veltui: kelios žinomos rajono įmonės vėliavų neiškėlė… Kaip ketinama drausminti tokius užuomaršas? “Bausti”, – griežtas rajono mero Almanto Blažio verdiktas.Pasak miesto seniūno, neiškėlę trispalvių namų savininkai, įstaigų ir įmonių vadovai neturės kuo pasiteisinti. Mat visose rajono seniūnijose prieš valstybinę šventę buvo galima įsigyti valstybinę vėliavą vos už 20 Lt ir dar gauti kotą dovanų. Trispalvių panoro tiek rokiškėnų, kad šventės išvakarėse seniūnija pritrūko ir vėliavų, ir jų kotų. “Pas mus trispalves įsigijo daugiau nei pusšimtis gyventojų. Norinčiųjų būta daugiau, bet vėliavų pritrūko… Nieko baisaus, po švenčių užsakysime naują jų siuntą”, – kalbėjo seniūnas V.Gruodys. Vėliavų pritrūko ir rajono politinės partijos. Kovo 11-osios minėjimo scenarijuje buvo numatyta, kad prieš iškilmingas šv. Mišias į Rokiškio šv. Mato bažnyčią įžengs iškilminga rajono politinių partijų vėliavų eisena. Tačiau dalyvauti joje išsirikiavo tik bažnytinių organizacijų – Gyvojo Rožinio draugijos, Maltos ordino bei Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos – vėliavnešiai.
Apie trispalvę, laisvę ir… lygintuvą
Prisiminti, kokie buvome ir kaip gyvenome paskutiniaisiais sovietmečio metais, kokias viltis ir lūkesčius siejome su atgimstančia Lietuvos valstybe, kaip laisvės dešimtmečiai keitė miesto veidą bei žmonių likimus, pakvietė muziejininkų Valiaus Kazlausko ir Dariaus Baltakio filmo premjera bei “Gimtojo Rokiškio” fotoparoda “Laisvės 20-metis: ar Rokiškis jau kitoks?” (autorė Dalia Zibolienė). Parodos archyviniuose kadruose – tūkstantiniai Sąjūdžio mitingai, iškilmingos stojimo į NATO, Europos Sąjungą akimirkos, Rokiškyje viešėję šalies vadovai, paprasti rokiškėnai, savo darbais kuriantys krašto istoriją. Muziejininkų sukurtame pusvalandžio trukmės filme – rajono Sąjūdžio kūrėjų, pirmųjų politikų atsiminimai ir niekur iki tol neskelbti Atgimimo istorijos rajone faktai ir veidai. Viena gražiausių filmo akimirkų – pasakojimas apie 1988 m. vasario 16-ąją Jūžintuose ant kolūkio vandens bokšto suplevėsavusią trispalvę. Ją paslapčiomis pasiuvo ir iškėlė jaunas jūžintiškis Gintaras Katinauskas. Virš miestelio vėliava plazdėjo gerą pusdienį, kol sovietinės valdžios atstovai sugalvojo būdą, kaip įsikabaroti į vandens bokštą ir ją nukabinti. Sovietinio saugumo agentai kelias savaites krėtė Jūžintus, tačiau išsiaiškinti, kas iškėlė uždraustąją trispalvę, jiems nepavyko.Po filmo peržiūros vienas jo autorių, muziejininkas V.Kazlauskas pakvietė susirinkusiuosius pasidalinti prisiminimais. Aktyvus Sąjūdžio narys Leonas Jankauskas pasakojo apie pirmuosius laisvus rinkimus į tuometinę Lietuvos TSR Aukščiausiąją tarybą. “Atsimenu, klausinėjome rajono žmonių, ko jie tikisi iš tų rinkimų, iš būsimos nepriklausomos mūsų valstybės. Tarp apklaustųjų buvo ir tokių, kurie tikėjosi pagaliau nusipirkti… lygintuvą”, – kalbėjo p. Jankauskas. Šviesūs laisvės lūkesčiai ir vienybė netruko virsti kova dėl valdžios ir politiniais nesutarimais. Tačiau laikas sutaiko net pikčiausius politinius oponentus: po 20 metų L.Jankauskas ir jo nesutaikomas priešininkas Vytautas Šlikas viešai paspaudė vienas kitam ranką.
Mero padėkos
Iškilmingame rajono tarybos posėdyje pagerbti nusipelnę žmonės. Rokiškio krašto garbės piliečio vardas suteiktas istorikui, muziejininkui obeliečiui Andriejui Dručkui, rajonui dovanojusiam gausią ir vertingą, visą gyvenimą kauptą istorinių eksponatų kolekciją.Mero padėkos raštais ir specialiais Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo 20-mečio ženklais apdovanoti 23 rajono žmonės: Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos skyrininkas Regimantas Dumbrys, mokytojos Julija Danutė Gaškaitė ir Birutė Vėtienė, sąjūdietis L.Jankauskas, kraštietis boksininkas, Barselonos olimpiadoje gynęs Lietuvos garbę Gitas Juškevičius, ūkininkai Kazimieras Krisiūnas ir Petras Markevičius, verslininkai Rolandas Kriaučiūnas ir Irmantas Tarvydis, teisėsaugos atstovai Stasys Meliūnas ir Modestas Pečiūra, urėdas Rimantas Kapušinskas, laisvės kovų dalyvis Feliksas Mažeikis, Rokiškio kultūros centro darbuotoja Alvyra Krasauskienė, moksleivė Vaiga Kešytė, savanorių karių kapų paieška ir priežiūra besirūpinanti rokiškėnė Rimantė Irena Norvaišienė, sąjūdietis, policijos rėmėjas Ignas Vaitoška, savanoris Algis Veikšys, šaulių kuopos vadas Sigitas Titas Zokas, sąjūdietis poetas Antanas Žilinskas, Kamajų seniūnas Vytautas Vilys, “Gimtojo Rokiškio” korespondentė D.Zibolienė bei jūžintiškis G.Katinauskas.Kartu su rokiškėnais pasidžiaugti Lietuvos nepriklausomybės 20-mečiu atvyko ir artimiausių kaimynų, Latvijos miestų: Jėkabpilio, Lūdzos, Viesitės bei Daugpilio krašto delegacijos. Ilgametė mūsų rajono draugystė su Jėkabpiliu iškilmingai įteisinta draugystės ir bendradarbiavimo sutartimi. Ją pasirašė rajono meras A.Blažys ir Jėkabpilio miesto savivaldybės tarybos pirmininkas Leonidas Salcevičius.
Išsaugojo tradicijas
Lietuvos Nepriklausomybės jubiliejų rokiškėnai minėjo ir sporto aikštelėje. Finišavo 18-asis Nepriklausomybės taurės salės futbolo turnyras, vienas ilgaamžiškiausių sporto renginių rajone. Šiemetiniame turnyre varžėsi 6 komandos, netrūko sportinės kovos, įspūdingų įvarčių. Finalinėse rungtynėse susitiko pernykščiai nugalėtojai “Pipirini” futbolininkai bei jauna ir stipri “Vienybės” komanda. “Pipirini” pavyko apginti titulą: jie varžovus įveikė 5:1. “Vienybės” futbolininkams teliko guostis tuo, kad Elvino Malciaus įvartis buvo pripažintas gražiausiu. Rungtynes dėl trečios vietos laimėjo “Romuvos” kompanija”. Ji 10:7 įveikė “Senjorus”. Rezultatyviausiu turnyro žaidėju tapo Žilvinas Drėgva (“Senjorai”), mažiausia įvarčių praleido Vitalijus Karpovas (“Pipirini”), geriausiu turnyro žaidėju pripažintas Andrius Prunskus (“Romuvos” kompanija”). Ilgamečio turnyro istorija, įdomiausi faktai įamžinti specialiai jam išleistame lankstinuke.
Lina Dūdaitė