Pernai vasarą surengta pieno gamintojų protesto akcija
Pernai vasarą surengta pieno gamintojų protesto akcija

Žemdirbiai laukia gerų naujienų iš Europos Komisijos (EK), kurios sprendimas turėtų lemti, ar mūsų šalyje bus pradėta statyti nauja pieno perdirbimo bendrovė. Atsiradus pieno rinkoje naujam žaidėjui, neabejojama, jog bus sutramdyti pieno perdirbėjų apetitai. Tokia žinia kaitina šių nervus, nes kai kuriems rinkos dalyviams gali pakvipti žlugimu.

Ner­vus kai­ti­na įmonės sta­ty­ba

 

  Nau­jos įmonės sta­ty­ba ga­li būti pradėta jau at­ei­nantį pa­va­sarį. Ji kai­nuotų 100 mln. litų ir per­dirbtų trečdalį šaly­je pri­melžia­mo pie­no. Prie šio pro­jek­to žada pri­sidėti ir stambūs pie­no ga­min­to­jai. Ko­o­pe­ra­ty­vo “Pie­nas LT” pro­jek­te, kaip skelb­ta, pa­reiškė norą da­ly­vau­ti stambūs pie­no ga­min­to­jai, to­kie kaip UAB “Ag­ro­kon­cer­nas”, AB “Li­nas Ag­ro Group”. Jie žada sa­vo mi­li­jar­dinį užnu­garį, ga­ran­tuo­ja įmo­nei bankų pa­sko­las.

Nau­jajam ob­jek­tui dalį rei­kia­mos su­mos ke­ti­na­ma sko­lin­tis, o maždaug 60 proc. lėšų ti­ki­ma­si gau­ti iš ke­lių Eu­ro­pos Sąjun­gos (ES) pa­ra­mos pro­gramų. Pie­no ga­min­tojų ini­cia­tyvą ko­o­pe­ruo­tis ir steig­ti pie­no per­dir­bi­mo įmonę nuo pat pradžių pa­lai­kan­tis žemės ūkio mi­nist­ras Ka­zys Star­ke­vičius sakė, jog jau išsiųstas prašymas EK pa­tvir­tin­ti šį pro­jektą. Lau­kia­ma tei­gia­mo at­sa­ky­mo. Užsi­tik­ri­nus ES pa­ramą nau­jo­sios įmonės tech­ni­nis pro­jek­tas būtų pa­reng­tas dar šie­met.

Ke­ti­na­ma sta­ty­ti apie 1,2 tūkst. tonų pajėgu­mo pie­no per­dir­bi­mo ben­drovę, ku­ri ga­mintų pro­duk­ciją eks­por­tui, o ga­mi­nių par­da­vi­mu rūpintųsi stra­te­gi­nis in­ves­tuo­to­jas. Be to, prie jos būtų pri­jung­tos trys ke­tu­rios smul­kios Lie­tu­vos bei Lat­vi­jos ben­drovės, ga­mi­nančios pro­duk­ciją vie­tos rin­koms.

Būsi­mos įmonės val­dy­mas bus or­ga­ni­zuo­ja­mas pa­gal Ko­o­pe­ra­ci­jos įsta­tymą – tai bus ko­o­pe­ra­ci­nis val­dy­mas, ku­ris la­bai ski­ria­si nuo ak­ci­ninkų val­dy­mo. Vie­nas ko­o­pe­ra­ty­vo na­rys tu­ri vieną balsą ir tai ne­pri­klau­so nuo jo ka­pi­ta­lo dydžio, tur­to ir pan. Tai yra didžiau­sias skir­tu­mas nuo ak­ci­nių ben­dro­vių.

Rinką jau įsi­sa­vinę per­dirbėjai sa­ko, kad šaly­je sta­ty­ti dar vieną per­dir­bi­mo ben­drovę eko­no­miškai ne­lo­giška. Kai ku­rie per­dirbėjai tei­gia ne­si­bai­mi­nan­tys ko­o­pe­ra­tinės ben­drovės kon­ku­ren­ci­jos. Mat abe­jo­ja, ar tu­rin­tiems sa­vo per­dir­bi­mo įmonę pa­vyks pa­kel­ti pie­no su­pir­ki­mo kainą. Kai ku­rių per­dirbėjų tei­gi­mu, pa­sau­ly­je smu­kus pie­no pro­duk­ci­jos pa­klau­sai sta­ty­ti dar vieną ben­drovę – be­vil­tiška.

 

 

 

Tik iliu­zi­ja

   

Stam­biau­sios šaly­je pie­no per­dir­bi­mo įmonės “Ro­kiškio sūris” val­dy­bos pir­mi­nin­kas Da­lius Trum­pa “Gim­ta­jam Ro­kiškiui” sakė ne­si­bai­mi­nan­tis nau­jo da­ly­vio atėji­mo į rinką. “Ke­lių dešimčių mi­li­jonų ES pa­ra­ma pa­si­nau­do­ti no­rinčių vi­suo­met at­si­ras. Mes dėl nau­jos įmonės nei pyks­ta­me, nei jos bi­jo­me. Tam ruošiamės, kaip ir prieš kiek­vieną naują kon­ku­rentą, at­si­ran­dantį ku­rio­je nors vals­tybėje. Tačiau no­ri­me, kad vi­soms šalies įmonėms būtų su­da­ry­tos vie­no­dos pa­ra­mos sąly­gos. Jei­gu nau­jos įmonės sta­ty­bos in­ves­ti­ci­jos bus fi­nan­suo­ja­mos 60 proc., to­kia pat pa­ra­mos da­lis turėtų būti skir­ta ir mums bei kitų pie­no per­dir­bi­mo įmo­nių in­ves­ti­ci­joms. Da­bar mūsų in­ves­ti­ci­jos tėra re­mia­mos 20 proc.”, – teigė D.Trum­pa. Jis pa­ti­ki­no, jog ne­da­ro ir ne­da­rys jo­kio spau­di­mo per po­li­ti­kus ar lo­bis­tus, kad nau­jos įmonės rin­ko­je ne­at­si­rastų.

Tai, kad į rinką atėjus nau­jai pie­no per­dir­bi­mo įmo­nei pie­no su­pir­ki­mo kai­nos pa­kils, o pro­duk­ci­jos kai­nos par­duo­tuvėse kris, D.Trum­pa va­di­na iliu­zi­ja. Anot jo, to­kių po­kyčių tikėtis ne­re­a­lu.

Žem­dir­bių pre­ten­zi­jos, jog da­bar vei­kiančio­se pie­no įmonėse pie­no ga­min­to­jai ne­tu­ri val­dy­mo tei­sių, nes nėra ak­ci­nin­kai, D.Trum­pos nuo­mo­ne, nesąžinin­gos. “Kai “Ro­kiškio sūrio” įmonė bu­vo pri­va­ti­zuo­ja­ma, 51 proc. ak­cijų bu­vo įsi­giję žem­dir­biai. Tačiau jie pir­mie­ji ak­ci­jas par­davė. Mūsų ben­drovės ak­cijų ga­li įsi­gy­ti bet ku­rie as­me­nys, nes jos par­duo­da­mos biržoje”, – ar­gu­men­ta­vo D.Trum­pa.

Pa­sak jo, tarp ES vals­ty­bių Lie­tu­va tik­rai ne vie­nin­telė šalis, ku­rio­je žem­dir­biai ne­tu­ri sa­vo per­dir­bi­mo įmo­nių. To­kia padėtis yra ir Es­ti­jo­je. Len­ki­jo­je (Su­val­kuo­se) šie­met ati­da­ry­ta nau­ja žem­dir­bių val­do­ma pie­no per­dir­bi­mo įmonė.

   

 

Ker­ta šaką, ant ku­rios sėdi

 

  Žem­dir­biai ma­no, jog iki ne­regėtų žemumų nu­kri­tus pie­no su­pir­ki­mo kai­noms per­dirbėjai ėmė sparčiai kirs­ti šaką, ant ku­rios pa­tys sėdi.

“Vi­sa esy­be esu už tai, kad žem­dir­bių val­do­ma įmonė kuo greičiau at­si­rastų”, – teigė pie­no ūkio sa­vi­ninkė Da­lia Lūžienė. Anot jos, nau­jo da­ly­vio atėji­mas skaudžiai sukrėstų rinką užka­ria­vu­sius per­dirbėjus, o žem­dir­biams tai būtų svar­bus žings­nis link aukštes­nių pie­no kainų.

“Juk pie­no ga­my­ba tik­rai ne­au­ga, žalia­vos var­gu ar grei­tai at­si­ras dau­giau. Va­di­na­si, tas kąsnis bus at­im­tas iš da­bar­ti­nių su­pirkėjų. Ma­nau, jau vien žinia, kad to­kia įmonė at­si­ras, sukrėtė kai ku­riuos per­dirbėjus, ir šie ėmė po ke­letą centų bran­gin­ti pie­no su­pir­kimą”, – svarstė ūki­ninkė. Anot jos, bal­tas pa­vy­das ky­la žinant, kaip dėl kainų kau­na­si Bel­gi­jos, Prancūzi­jos, Vo­kie­ti­jos ūki­nin­kai, šio­mis die­no­mis pi­lan­tys pieną į lau­kus ar pien­vežiais vežan­tys jį į Briu­selį, prie EK pa­sta­to įrengto ba­seino. D.Lūžienė sa­ko, jog mūsų šalies įsta­ty­mai ir požiūris į pi­ke­tus dažnai užker­ta ke­lią pa­našiems pro­tes­tams. Be to, jos ma­ny­mu, ūki­nin­kai ne­vie­nin­gi, ap­im­ti abe­jo­nių ir baimės, jog pro­tes­tais nie­ko ge­ro ne­pa­sieks, o tik pa­kenks sau. “Po pie­ni­ninkų pro­tes­to ak­cijų ne vieną jų or­ga­ni­za­to­rių teisėsau­ga il­gai tampė”, – dėstė pašne­kovė. Jos įsi­ti­ki­ni­mu, sen­bu­vių vals­ty­bių ūki­nin­kams ka­riau­ti dėl su­pir­ki­mo kainų leng­viau dar ir dėl to, kad tu­ri stip­rias sa­vi­val­dos or­ga­ni­za­ci­jas, išlai­ko­mas pačių žem­dir­bių, o ne iš biudžeto kišenės, kaip yra pas mus.

“Biržely­je bu­vau Liuk­sem­bur­ge vy­ku­sios žem­dir­bių pro­tes­to ak­ci­jos da­lyvė. Įsi­ti­ki­nau, kad mums, lie­tu­viams ūki­nin­kams, dar rei­kia daug mo­ky­tis, kol įveik­si­me baimę prieš per­dirbėjus ir su­gebėsi­me gin­ti sa­vo in­te­re­sus”, – svarstė D.Lūžienė. Tačiau, jos ma­ny­mu, pradžia galėtų būti pačių žem­dir­bių val­do­ma pie­no per­dir­bi­mo ben­drovė, nuo ku­rios pa­judėtų ki­ti pro­ce­sai.

 

   

Ko­voti bus sun­ku

 

Dėl pie­no su­pir­ki­mo kainų daug ko­vojęs ir už pro­tes­to ak­cijų ren­gimą nu­kentėjęs ūki­nin­kas Al­man­tas Šedys sakė, jog pie­no ga­min­to­jams išsi­ko­vo­ti teisę turėti sa­vo per­dir­bi­mo įmonę bus sun­ku. “Esu tik­ras: nau­ja­sis ko­o­pe­ra­ty­vas su­si­lauks di­de­lio per­dirbėjų bei jų įta­ko­jamų po­li­tikų pa­si­priešini­mo. Juk vi­si su­vo­kia, kad at­si­ra­dus nau­jam žaidėjui pa­ja­mos smuks, kad teks ko­vo­ti dėl pie­no su­pir­ki­mo ir pro­duk­ci­jos par­da­vi­mo rin­kos. To­kia si­tu­a­ci­ja kai ku­riems ga­li grėsti net žlu­gi­mu”, – sakė A.Šedys. Anot jo, šalies pie­no per­dirbėjai pa­darė klaidą: pri­va­ti­zuo­da­mi įmo­nių ak­ci­jas žem­dir­bius jie pa­li­ko be šei­mi­ninkų tei­sių.

“At­si­ra­dus ne­su­ta­ri­mams dėl pie­no kainų pa­si­trau­kiau iš “Ro­kiškio sūrio” ben­drovės ir perėjau į kitą įmonę, ku­ri už pieną pa­siūlė aukštesnę kainą. Tačiau ne­il­gam. Man at­vi­rai bu­vo pa­sa­ky­ta, jog kai­na man nu­mušta per­so­na­liai, ir pa­siūlyta pa­si­tei­rau­ti Ro­kišky­je, kodėl taip pa­si­elg­ta.

Anot A.Šedžio, šis ir dau­gybė kitų pa­vyzdžių liu­di­ja, jog pie­no ga­min­to­jai kol kas neįgalūs kau­tis prieš kumštin su­si­vie­ni­ju­sias stam­biau­sias šalies pie­no per­dir­bi­mo įmo­nes.

“ES vals­tybėse žalia­vos ga­min­to­jai val­do pie­ni­nes, o Lie­tu­va to­kių ne­tu­ri. Todėl esu už tai, kad to­kia įmonė at­si­rastų. Pa­si­domėki­te, ko­kio dydžio at­ly­gi­ni­mus gau­na stam­biau­sių pie­no per­dir­bi­mo įmo­nių va­do­vybė, kiek išplėsta tų įmo­nių val­dy­mo struktūra, ir bus aišku, ar jos tu­ri re­zervų pa­kel­ti pie­no su­pir­ki­mo kai­nas”, – skep­tiškai ver­ti­no pie­no per­dir­bi­mo įmo­nių vir­ka­vi­mus apie sudėtingą si­tu­a­ciją pie­no rin­ko­je ir vi­sa­me pa­sau­ly­je kren­tančias su­pir­ki­mo kai­nas A.Šedys.

 

   

Ryžtą ge­si­na įsi­pa­rei­go­ji­mai

 

Vie­no mo­der­niau­sių šaly­je pie­no ūkių sa­vi­nin­ko Sau­liaus Ja­si­ne­vičiaus nuo­mo­ne, su­si­ko­o­pe­ra­vu­sių žem­dir­bių val­do­mos žalia­vos per­dir­bi­mo įmonės at­si­ra­di­mas tei­gia­mai pa­veiktų ne tik pie­no su­pir­ki­mo kai­nas: pie­no pro­duk­tai, ko ge­ro, at­pigtų ir par­duo­tuvėse.

“Da­bar­tinės įmonės būtų pri­vers­tos kel­ti su­pir­ki­mo kainą, kad ne­pra­rastų ga­min­tojų, ir peržiūrėti pro­duktų kai­nas, kad nebūtų išstum­tos iš rin­kos”, – teigė ūki­nin­kas. Anot jo, šaly­je dau­giau­sia smul­kių pie­no ūkių, ku­riuos su­vie­ny­ti ko­vai su per­dirbėjais dėl kainų – mažai vilčių. Tačiau ir stam­bie­ji pie­no ūkiai pri­vers­ti kentėti žemų kainų lažą, nes tu­ri di­de­lių įsi­pa­rei­go­ji­mų už pa­ramą. “Da­lis pie­no ūkių, jei­gu nebūtų įsi­pa­rei­go­jimų, šiuo me­tu tik­rai mažintų kar­vių ban­das ir au­gintų mėsi­nius gal­vi­jus. Bet to da­ry­ti ne­ga­li, nes da­ly­vau­ja pro­jek­tuo­se ir pri­va­lo vyk­dy­ti įsi­pa­rei­go­ji­mus. Tai­gi ES vie­na ran­ka pa­ramą duo­da, o ki­ta – pri­riša ūki­ninką prie kuo­lo tar­si melžiamą karvę”, – svarstė S.Ja­si­ne­vičius. Jo pie­no ūkio ver­slo pradžia su­ta­po su pie­no kainų nuo­puo­liu. Be to, jo gal­va, da­lies ūki­ninkų pa­ja­mos iš pie­no – vie­nin­te­lis pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nis. Todėl pil­ti pieną į lau­kus, kaip tą darė ir da­bar da­ro kitų vals­ty­bių ūki­nin­kai, jie greičiau­sia nie­kuo­met ne­si­ryš.

   

 

Nu­si­pel­no ge­resnės kai­nos

 

  Pre­zi­dentė Da­lia Gry­baus­kaitė pri­pažino, jog pie­no sek­to­rius šiuo me­tu yra vie­na svar­biau­sių šalies pro­blemų. Anot jos, nors ob­jek­ty­vių priežasčių pie­no su­pir­ki­mo kainoms kristi nėra, tačiau su­pir­ki­mo kai­nos kri­tu­sios iki 2004-ųjų ly­gio. Šalies va­dovės tei­gi­mu, mūsų ūki­nin­kai tik­rai nu­si­pel­no aukštesnės pie­no kai­nos.

Lie­tu­vos ūki­nin­kai už pieną gau­na mažiau­siai ES šaly­se, vos 17 proc. už 1 kg. Tai prieš ke­lias die­nas kon­sta­tuo­ta Briu­se­ly­je ap­ta­riant pie­no sek­to­riaus pro­ble­mas. Pa­sak eks­pertų, vie­na priežasčių – žem­dir­biai nėra per­dir­bi­mo įmo­nių ak­ci­nin­kai.

Pla­nuo­ja­ma, kad nau­jo­ji mo­der­ni per­dir­bi­mo įmonė galės ga­min­ti pro­duk­ciją mažes­ne sa­vi­kai­na nei dau­ge­lis jau vei­kiančių šalies ir užsie­nio kom­pa­nijų. Užsi­tik­ri­nus ES pa­ramą, įmonės tech­ninį pro­jektą ke­ti­na­ma pa­reng­ti iki šių metų pa­bai­gos, o sta­ty­bas pradėti pa­va­sarį.

Žemės ūkio mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, pa­ly­gi­nti su lie­pos mėne­siu, vi­du­tinė natūra­laus pie­no su­pir­ki­mo kai­na per rugpjūtį šaly­je išau­go 1,7 proc., tačiau, pa­ly­gi­nti su per­nykščiu rugpjūčiu, pi­go 31,4 proc. – iki 53,7 ct už 1 kg. To­kia kai­na mo­ka­ma tik stam­biems pie­no ūkiams, o smul­kie­ji už tą patį kiekį gau­na iki 30 ct.

Rugpjūtį šaly­je su­pirk­ta 140,9 tūkst. t natūra­laus pie­no, ar­ba 4,7 proc. mažiau ne­gu 2008-ųjų rugpjūčio mėnesį. Per aštuo­nis šių metų mėne­sius pie­no su­pirk­ta 861,58 tūkst. t, ar­ba 6,8 proc. mažiau nei per­nai per tą patį laiką.

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: