Reikia mokėti atsirinkti
Pastaruoju metu didelio dėmesio sulaukė rokiškėnų maudynės lediniame vandenyje. Kalbinome vieną šios veiklos entuziastų Mindaugą Nabagą, sveikos gyvensenos propaguotoją, sportuojantį ir sveikai besimaitinantį. Tinkamas požiūris į savo sveikatą vyrui leidžia išvengti ligų. Nepaisant to, Mindaugas internete ieško informacijos, susijusios su sveikata.
– Papasakokite apie save.
– Priklausau socialinio tinklalapio „Facebook“ grupei „Eketė Rokiškyje“. Ją administruoju. Maždaug aštuonerius metus maudausi visais metų laikais. Pirmaisiais metais pratinau organizmą prie šalto vandens ir sezoną užbaigdavau lapkričio mėnesį. Dabar kartu su vienminčiais – Sergejumi ir Večeslavu Snetkovais, Viktoru Malciumi, Edmundu Šakaliu ir Rasa Šiauliene – į vandenį neriame kasdien.
– Kokią naudą tai teikia?
– Maudynės lediniame vandenyje naudingos sveikatai – nuo imuninės sistemos stiprinimo iki atsipalaidavimo ir sveiko miego.
– Ar priskirtumėte save prie sveikuolių?
– Sportuoju intensyviai, tačiau dėl pandemijos visi sporto klubai uždaryti. Nesu aukšto meistriškumo sportininkas, todėl išimtys man netaikomos. Tenka sportuoti namuose ir lauke. To neužtenka. Nekantriai laukiu, kai sporto salės atvers duris. Noriu susigrąžinti fizinę formą, prarastą per karantiną. Mano mityba sveika, subalansuota. Šiais laikais turbūt niekas nesiginčys, kad mityba – sveikatos pagrindas. Vis dėlto savęs nevadinu sveikuoliu.
– Ar kartais sergate?
– Sveikatos problemų neturiu, nesergu. Kiekvienas iš mūsų nori būti sveikas ir gražus. Norėdami tokie tapti, privalome skirti laiko sveikai, būtiaktyvūs.
– Nemažai žmonių informacijos apie sveikatą ieško internete. Kokia jūsų nuomonė?
– Domėtis sveikata ir ieškoti informacijos reikia. Aš stengiuosi gilintis ir išsiaiškinti visus man kilusius klausimus sveikatos tema. Informacijos yra labai daug ir jos vis daugėja. Reikia mokėti atsirinkti. Kas tinka vienam, kitam gali netikti, todėl reikia įsiklausyti į savo organizmą ir jo poreikius. Vis daugiau žmonių gyvena aktyviai, renkasi natūralesnius produktus, jie nenori iškart griebti cheminio vaisto.
– Ar patartumėte ir kitiems maudytis lediniame vandenyje?
– Tokios maudynės reikalauja valios pastangų, laiko ir kitų išteklių, todėl žmonės turėtų tai daryti natūraliai, patys apsisprendę. Norintiems išbandyti patarčiau pradėti grūdintis dar vasarą ir tai daryti ištisus metus. Grūdinimasis yra sveiko gyvenimo būdo dalis, tačiau šalčio procedūros dar ne viskas – būtina tvarkyti savo mintis, emocijas, mankštintis, būti gryname ore, sportuoti ir dirbti.
Pasikliauja specialistais
Lengvaatletei Paulinai Stuglytei traumos nėra svetimos. Kaip atskleidė kraštietė, ji internete yra ieškojusi įvairios informacijos ir yra atradusi gerų patarimų, kokius pratimus atlikti, kaip maitintis, stiprinti imunitetą. Vis dėlto tiek dėl rimtų traumų, tiek dėl minimalių negalavimų mergina kreipiasi į specialistus, kuriais pasitiki labiau nei internete rasta informacija.
– Sportininkui traumos neišvengiamos. Kaip gydotės?
– Neseniai buvau pasitempusi čiurnos raiščius, jau pusantrų metų gydausi kankinantį peties skausmą. Tokios traumos stabdo tempą, negalima treniruotis visu pajėgumu, tenka mažinti fizinį krūvį. Mankštinu, masažuoju petį, vaikštau pas kineziterapeutę – gydymą skyrė specialistai.
– Kur pirmiausia kreipiatės sunegalavusi?
– Mokausi Vilniaus Ozo gimnazijoje kartu su sportininkais iš visos šalies, šalia yra gydymo įstaiga, skirta specialiai mums. Taigi net minimaliai sunegalavusi kreipiuosi į specialistus ir gaunu visą reikiamą informaciją.
– Ar tenka ieškoti sveikatos patarimų internete?
– Internete stengiuosi neieškoti atsakymų į klausimus apie sveikatą. Anksčiau teko tai daryti, visi simptomai liudydavo onkologines ligas, todėl geriau pasikliauti gydytojais.
– Galbūt internete esate radusi ir naudingos informacijos?
– Tikrai esu radusi naudingų patarimų dėl sveikos mitybos, sporto pratimų, imuniteto stiprinimo, skaičiusi, kokius vaisių kokteilius rinktis prieš treniruotes ir po jų.
Būtini patikimi šaltiniai
Šia tema kalbinome Gintarę Baronienę – VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro Obelių ambulatorijos šeimos gydytoją. Jos teigimu, ieškoti informacijos apie sveikatą patartina tik oficialiuose tinklalapiuose, remtis patikimais šaltiniais, tačiau tiksliausiai nustatyti diagnozę ir skirti gydymą gali tik gydytojas.
– Kur patartumėte ieškoti informacijos apie ligas, jų simptomus? Kur kreiptis?
– Jei sunegalavote, pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Jeigu žmonės nori patys paieškoti informacijos, tai geriausia daryti oficialiuose sveikatos tinklalapiuose. Internete gausu įvairių draugijų, vienijančių tam tikrų ligų pacientus, netgi gydytojai turi asmenines paskyras, kuriose teikia pacientams informaciją, dalijasi naudingais straipsniais, naujienomis ir patarimais. Nėra uždrausta ieškoti informacijos, domėtis ligomis ir jų simptomais, tačiau būtini patikimi šaltiniai.
– Ar besinaudojantieji netinkama informacija gali pakenkti sveikatai?
– Visokie antpilų receptai ar kiti liaudiški patarimai neatstoja gydytojo konsultacijos. Internetiniai patarimai įprastai tebūna rekomenduojamojo pobūdžio. Vaistažoles reikėtų vartoti atsakingai, nes jų veikliosios medžiagos gali pakenkti, jei netiks turimai diagnozei. Tik gydytojas gali nustatyti, kokio gydymo reikia pacientui, tačiau šie laisvi ieškoti informacijos internete, tik turi prisiimti atsakomybę už galimas pasekmes.
– Ar teko susidurti pacientu, nukentėjusiu dėl savigydos?
– Pastebiu, kad žmonės vis mažiau naudojasi liaudies medicinos patarimais, dažniau vartoja įvairius papildus, įsigytus vaistinėse. Papildai yra išbandyti, juos rekomenduoja gydytojas, dažnai ir vaistininkas. Mano praktikoje dar nepasitaikė, kad pacientui dėl savigydos pablogėtų sveikata. Tačiau yra buvę, kad žmonės tepė žaizdas kažkokiu tepalu, o žaizdos negijo, galiausiai atėjo prašyti vaistų, pleistrų ir patarimų.
– Ar jūs pati profesinės informacijos ieškote internete?
– To nedarau, remiuosi savo moksline išsilavinimo patirtimi, oficialiomis gydymo gairėmis, diagnostika.
Projektą iš dalies remia: