Pralenkė didmiesčius
Po studijų I. Kilienė į Rokiškį grįžo su trenksmu ir didelėmis ambicijomis – įkurti pirmąją privačią mokyklą. Ši mintis kažkam atrodė nereali, tačiau Ieva į šalis nesižvalgė, o STEAM įkurtuvės parodė, jog svajonės pamažu pildosi.
Anot Ievos, Lietuvoje nuo 2015 m. žadama įsteigti 10 STEAM centrų, tačiau informacija, kiek ir kokių jų bus, kur jie veiks ir kiek tai kainuos, nuolat keičiasi. „Šalies savivaldybės nekantriai laukia ir planuoja prisidėti, tačiau dešimties centrų sąraše Rokiškio nebuvo. Laimei, VšĮ Rokiškio šiuolaikinės mokyklos steigėjų iniciatyva STEAM centrą savo mieste turime. Jis įkurtas netgi anksčiau, nei tai padarė Vilnius, Kaunas ar Klaipėda“, – teigė pašnekovė.
Pernai spalio 1 d. Rokiškyje pradėjo veikti neformaliojo ugdymo STEAM būrelis BŪSIU. Anot Ievos, spalį būrelio auklėtiniai gilinosi į architektų temą. Mokiniai statė miestus, tiltus, kūrė inžinerinius projektus, susipažino su garso bangomis, akustika. Būrelyje svečiavosi japonų kalbos mokytoja. Nepamiršti ir suaugusieji, jiems surengta praktinė paskaita apie minimalistinį gyvenimą.
Nepaisant sunkumų, mokyklos komanda džiaugiasi rajono tėvų ir vaikų aktyvumu bei noru gilintis į STEAM sritis. „Jei rajonas, o kartu ir visa jo bendruomenė sukurs palankią terpę jaunimui dirbti ir gyventi Rokiškyje, įmanoma, kad tai paskatins ne tik ekonominį, bet ir socialinį jo atsigavimą. Tai vienas iš pagrindinių Rokiškio šiuolaikinės mokyklos tikslų, kurio link žingsnis po žingsnio juda visa komanda“, – dėstė pašnekovė.
Verslo pagalba
Pasak Ievos, vos veiklą pradėjęs STEAM centras pasirūpino išmaniosiomis priemonėmis – keturių rūšių robotais, įvairiais konstruktoriais, stalo žaidimais, planšetiniais kompiuteriais, skirtingų tautų muzikos instrumentais, įvairiausiomis meninėmis priemonėmis. Tai įsigyti padėjo Rokiškio verslo klubas (RVK). „Džiaugiamės, kad rajono verslininkai ne tik domisi, bet ir investuoja į savo krašto vaikų ir jaunimo ugdymą, švietimo srities inovacijas“, – pasakojo Ieva Kilienė.
RVK nariai su saldžiomis dovanomis pasirodė ir STEAM centro įkurtuvėse praėjusį ketvirtadienį. Verslininkai pasidžiaugė: „Nors privačios mokyklos idėja nebuvo įgyvendinta, ji nemirė, o šis centras – puikus naujos pradžios startas.“
Naujienos
Birželį sostinėje buvo apdovanotos devynių bendruomenių iniciatyvos, nugalėjusios prekybos tinklo „Maxima“ programoje „Mes – bendruomenė“. Tarp jų – rokiškėnių Joanos Jazdauskaitės ir I. Kilienės projektas „STEAM centras – erdvė tobulėti“. Jam skirta 9 tūkst. eurų.
Ši piniginė injekcija centrą padarė šiuolaikiškesnį. „Įsigijome „Sphero BOLT“ robotus, šviesos stalus, muzikinius žiedus, kurie groja liečiant įvairių spalvų daiktus, bosinę gitarą, ukulėles, bongus, du klavišinius instrumentus, elektroninės muzikos kūrimo įrangą, konstruktorius, baldus, kompiuterius“, – pasakojo Ieva.
Anot jos, „Sphero“ robotai Lietuvoje retai kur yra naudojami, juose įmontuoti ir mikrokompiuteriai, ir įvairūs jutikliai, mini ekranas, kurį vaikai gali užprogramuoti, šie robotai rieda ne tik žeme, bet ir vandeniu. Muzikiniai žiedai – kai kam nematyta priemonė, sukurta tik pernai, jais galima ne tik groti, bet ir mokytis programavimo pagrindų. „Elektroninė muzikos kūrimo įranga, tikimės, pritrauks paauglius, vyresnius mokinius. Iš esmės priemonės parinktos konkretiems mokytojams, kad jie dirbdami galėtų duoti mokiniams geriausia ką gali. Viena priemonė yra visiškai bevertė. Mūsų centras – tai visai kita erdvė vaikams, kitokia nei įprasta, su daug laisvės, spalvų ir kiekvieną kartą kuo nors nustebinanti“, – dėstė Ieva.
Laukia ne tik mažųjų
Centro atidarymo dieną I. Kilienė iš rankų nepaleido lapo, kuriame į užsiėmimus mamos registravo savo mažuosius. Beje, ši erdvė skirta ne tik vaikams – čia laukiami ir tėveliai. „Centre bus ugdoma ne mažiau kaip šimtas vaikų. Priimami mažyliai nuo vienerių, o toliau – amžius neribojamas. Gali lavintis net senjorai. Muzikos užsiėmimai, įvairių instrumentų pažintinės pamokos, programavimo būrelis…“, – šypsosi Ieva.
Anot pašnekovės, mažyliai užsiėmimuose dalyvauja kartu su tėveliais, taigi mažieji jaučiasi lyg namuose.
Centre dirba keturi mokytojai. „Toma Pikūnienė ves STEAM užsiėmimus (gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, menai, matematika), Margarita Moisejeva – muzikos ir kūrybos pamokėles suaugusiesiems bei 1–4 metų vaikams, Rita Minkevičienė – matematikos ir šachmatų, o Airidas Kačiušis – „Code acdemy“ programavimo užsiėmimus“, – pristatė komandą I. Kilienė.
„Norisi kiek įmanoma daugiau duoti Rokiškio mokiniui žinių, suteikti jam visas galimybes tobulėti. Galbūt kada nors tai bus mokykla, gal sukursim ką nors bendra su vietos mokyklomis, gal surasime kokią naują formą įgyvendinti savo idėjas“, – apie ateities planus kalbėjo Ieva.
Projektą iš dalies remia