Kamajų Antano Strazdo gimnazijos moksleivių matematikos pasiekimai šiemet – ypač geri. Anot direktoriaus pavaduotojos Olivijos Saranienės, pirmą kartą istorijoje gimnazija turi rekordinį skaičių – net šešis rajoninės matematikos olimpiados prizininkus. Be to, kamajiškiams puikiai sekasi matematinėse „Kengūros“ varžytuvėse ir, žinoma, „Matmintinyje“. Todėl šįkart kalbamės su Kamajų gimnazijos matematikos mokytoju Arvydu ULDINSKU ir Panevėžio krašto matematikų 21-ojoje olimpiadoje puikiai pasirodžiusiu aštuntoku Tautvydu JASIŪNU.
Sekėsi puikiai
Balandžio 30 d. Panevėžio „Žemynos“ progimnazijoje vyko Panevėžio krašto 5-9 klasių jaunųjų matematikų 21-oji olimpiada. Joje dalyvavo Biržų, Kupiškio, Panevėžio, Pasvalio, Rokiškio, Pakruojo rajonų savivaldybių ir Panevėžio miesto savivaldybės komandos. Jos varžėsi dviejose grupėse: savivaldybių centrų ir miestelių. Komandas sudarė po 10 mokinių.
Miestelių grupėje Rokiškio rajono savivaldybės komandą sudarė Juodupės, Kamajų Antano Strazdo, Obelių ir Pandėlio gimnazijų bei Panemunėlio pagrindinės mokyklos mokiniai, sėkmingiausiai pasirodę rajoninėje matematikos olimpiadoje. Ši komanda Panevėžio krašto olimpiadoje iškovojo pirmąją vietą, aplenkusi Pakruojo ir Panevėžio rajono savivaldybių komandas. Savivaldybių centrų grupėje Rokiškio komandą sudarė Rokiškio Juozo Tūbelio ir Senamiesčio progimnazijų bei Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos mokiniai. Ši komanda iškovojo antrąją vietą, nusileidusi tik Panevėžio miesto komandai (treti liko pasvaliečiai).
Geriausiai iš rokiškėnų individualiojoje įskaitoje pasirodė Modestas Seibutis (1 v., Obelių gimnazija, 7 klasė, mokyt. Aldona Vasiliauskienė), Tautvydas Jasiūnas (1 v., Kamajų Antano Strazdo gimnazija, 8 klasė, mokyt. Arvydas Uldinskas), Bernardas Jencius (2 v., Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazija, 7 klasė, mokyt. Lina Liobikienė), Uršulė Tarvydytė (3 v., Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazija, 6 klasė, mokyt. Vida Stočkutė), Emilija Trumpaitė (4 v., Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazija, 6 klasė, mokyt. Vida Stočkutė), Kristupas Šinkūnas (4 v., Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazija, 8 klasė, mokyt. Janina Matijošienė), Ugnė Kolosovaitė (4 v., Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija, 1 gimnazijos (9) klasė, mokyt. Janina Matijošienė).
Tautvydui Jasiūnui sekasi ten, kur reikia logiškai mąstyti
Tautvydas Jasiūnas – Kamajų Antano Strazdo gimnazijos aštuntokas – vienas gabiausių rajono matematikų, kurio laimėjimams konkursuose ir olimpiadose suskaičiuoti neužtektų dviejų rankų pirštų. Su juo kalbėjomės apie matematiką, loginį mąstymą ir svajones…
– Kokie dalykai gimnazijoje Tau sekasi geriausiai?
– Man geriausiai sekasi tikslieji mokslai. Labiausiai matematika, fizika, kiek tolėliau yra chemija. Per šias pamokas reikia daugiausia loginio mąstymo. Juk kitose, pavyzdžiui, lietuvių kalbos, jei nežinai taisyklės, ją išmąstyti sunkoka.
– Kada susidomėjai matematika, dalyvavai pirmojoje olimpiadoje?
– Matematika sudomino dar pradinėse klasėse. Kai spręsdavome pratybų užduotis, dažnai jas atlikdavau pirmas. Be to, mano sesė Ieva – irgi matematikos olimpiadų prizininkė. Mačiau, kad ji važiuoja į matematikų „Kengūros“ stovyklas, olimpiadas, konkursus. Ji mane paskatino domėtis šiuo dalyku ir labai daug išmokė. Jau 3-4 klasėse pradėjau spręsti olimpiadinius uždavinukus. Aišku, ir tėvai labai skatino mokytis. Pirmą kartą rajono olimpiadoje dalyvavau būdamas ketvirtokas. Tiesa, rungiausi su penktokais. Uždaviniai man jau buvo matyti. Turbūt todėl tąkart ir laimėjau pirmąją vietą. Gana didelis postūmis dar labiau domėtis matematika buvo penktoje klasėje, kai mokytojas Arvydas Uldinskas ruošdavo mane rajono, krašto ar kitoms olimpiadoms.
– Išvardink savo pasiekimus – laimėjimus olimpiadose, konkursuose.
– Rajoninėse olimpiadose 4-8 klasėse užėmiau prizines vietas. Pirmas buvau, berods, tris kartus. Šiemet taip pat laimėjau pirmąją vietą. Panevėžio krašto olimpiadoje užėmiau trečiąją ir pirmąją vietas. Vilniuje jaunųjų matematikų olimpiadoje esu du kartus užėmęs antrąsias vietas, kartą gavau pagyrimo raštą ir kartą laimėjau trečiąją vietą.
Nacionalinės moksleivių akademijos (NMA) olimpiadoje 7 klasėje buvau pirmas, o aštuntoje patekau į dvidešimtuką. „Kengūroje“ (respublikinis matematikų konkursas – aut. past.) 5-7 klasėse buvau penkiasdešimtuke. Šiais metais esu maždaug 75-as. Tokio tipo uždaviniai man netinka. Galima sakyti, jie yra skirti žmonių masei, kai reikia patikrinti greitį ir susikaupimą.
Olimpiadoje akademiko V. Statulevičiaus taurei laimėti esu užėmęs pirmąją vietą. Kitą kartą taip aukštai užlipti nepavyko. Mat olimpiada buvo komandinė, turėjome krūvoje spręsti visų 4 klasių užduotis. Tarptautiniame konkurse „Unicum“ du kartus esu užėmęs pirmąją vietą. Gaila, šis konkursas nebevyksta. Tiesa, paskutiniame „Unicum“ konkurse prizo negavau. Turbūt pasikeitė šios įmonės vadovai.
– Gal mokaisi kokioje matematikų mokykloje?
– Šiuo metu nuotoliniu būdu mokausi NMA: man atsiunčia įvairius matematinius uždavinius, juos turiu išspręsti per tam tikrą laiką. NMA per metus keletą kartų rengia sesijas. Suvažiuoja daug matematikos mokytojų ir mokinių. Tiesa, šiais metais tikiuosi įstoti į Kauno technologijos universiteto gimnaziją. Pagal reitingus tai antroji geriausia Lietuvos mokykla. Ten labai stipriai moko tiksliųjų mokslų. Pavyzdžiui, yra 6 savaitinės matematikos pamokos.
– Jau turi tiek pasiekimų, tad ką veiki per matematikos pamokas – gal žiūri pro langą? Ar visos paprastos, kitiems bendraamžiams sunkiai įkandamos, matematinės užduotys – tau vieni juokai? O gal būna, kad neišsprendi elementaraus uždavinėlio?
– Mokytojas dažnai duoda kiek sunkesnių užduočių stipresnei klasės daliai. Taip pat ir olimpiadinių užduočių, kai tema, kurią moko, jau suprantama. Daugelį uždavinių suprantu. Tačiau kartais „nepagaunu kabliuko“…
– Sakei, jog dar nežinai, kur studijuosi, tačiau bent užsimink, kuo save įsivaizduoji po dešimties, penkiolikos metų? Kokia Tavo gyvenimo svajonė – kuo būti, kiek uždirbti, kur gyventi?
– Po keliolikos metų įsivaizduoju save dirbantį protinį darbą rimtoje įmonėje. Gal projektuosiu lėktuvus (šypsosi – aut. past.). Nežinau, turbūt ateitis siesis su tiksliaisiais mokslais. Uždirbti norėčiau bent tiek, kad užtektų pragyvenimui ir dar truputį liktų. Gyventi norėčiau kaime arba užmiestyje. Mieste man – per didelis tempas.
Arvydas Uldinskas: „Ir „sausame“ moksle galima rasti įdomumo…“
Be mokytojo Arvydo Uldinsko pastangų Kamajuose tikrai nebūtų tiek matematikos pasiekimų. Tą žino visi – ir gimnazijos mokytojai, ir mokiniai, ir jų tėvai. Su mokytoju A. Uldinsku kalbėjomės apie kamajiškių matematikos pasiekimus ir apie tai, kas skatina mokytis.
– Matematika, atrodo, toks neįdomus, „sausas“ mokslas. Kaip Jums pavyksta sudominti vaikus?
– Taip, šis mokslas pakankamai „sausas“, bet ir „sausame“ galima rasti įdomumo. O kaip man tai pavyksta? Sunku pasakyti. Gal vaikus uždegu, gal vienas laimėjimas paskatina daugiau dirbti tam, kad būtų kitas. Bet svarbiausia – pačių vaikų noras.
– Kamajų gimnazistai turi kuo girtis matematikos srityje. Gal galite išvardyti šių metų pasiekimus, laimėjimus šioje srityje?
– Šie metai kaip niekad labai sėkmingi. Rajoninėje olimpiadoje laimėjome dvi pirmąsias (Paulius Vaštakas, 3 g kl., Sandra Macijauskaitė, 8 kl.), dvi antrąsias (Vaidas Macijauskas, 5-9 kl. ir 9-12 kl.) ir dvi trečiąsias (Romas Stukas, 4 g kl., Tautvydas Jasiūnas, 8 kl.) vietas. Iš konkurso J. Kubiliaus taurei laimėti T. Jasiūnas parvežė pagyrimo raštą. „Kengūros“ varžytuvėse rajono dešimtukuose – net 12 mūsų gimnazijos mokinių, iš jų – šešios prizinės vietos: dvi pirmosios (Sandra Macijauskaitė, 8 kl., Domantas Adamonis, 3g kl.) ir keturios antrosios (Tautvydas Jasiūnas, 8 kl., Darius Meliūnas, 7 kl., Arnas Zoluba, 2 g kl., Martynas Tumas, 3 g kl.). Lietuvos „Matmintinio“ finale dalyvavo šeši mūsų gimnazijos mokiniai. Sandra Macijauskaitė laimėjo pirmąją, Vaidas Macijauskas – antrąją, Rimantė Mičelytė – trečiąją vietas. Panevėžio krašto olimpiadoje Tautvydas Jasiūnas laimėjo pirmąją vietą tarp aštuntokų. Gal ką ir praleidau, bet mano mokiniams šie metai labai sėkmingi. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi jais. Jie – tikri fanatikai.
– Ar daug Jūsų mokinių renkasi specialybes, susijusias su tiksliaisiais mokslais?
– Tikrai tokių yra. Visų neišvardinsiu, tik keletą: tai I. Jasiūnaitė, J. Jončytė, M. Davidavičius.
– Matematikos egzaminą žadama padaryti privalomu. Nemažai yra tam prieštaraujančiųjų. Kokia Jūsų nuomonė – ar kiekvienas turi mokėti matematiką, ar užtenka tik daugybos lentelės?
– Manau, neužtenka vien mokėti daugybos lentelę, reikia ir dar kažko prie jos. Svarbu mokėti laviruoti mus supančioje aplinkoje. O dėl egzamino: ar jis bus privalomas, ar ne, spręsim ne mes. Mano nuomone, jis neturėtų būti privalomas.
– Savaitgalį su mokiniais išvykstate į pasaulinį „Matmintinio“ čempionatą. Kur jis vyks, kas važiuoja ir kaip ten patekote?
– Gegužės 9 d. Latvijoje, Rygoje, vyks pasaulinis „Matmintinio“ čempionatas. Jame dalyvaus trys mūsų gimnazijos mokiniai, nes jie pateko tarp pirmųjų penkių savo grupėse Lietuvos finale. Tai Sandra ir Vaidas Macijauskai ir Rimantė Mičelytė. Praėjusių metų pasaulio čempionate Sandra buvo pirma, Vaidas – trečias. Linkiu jiems, kad ir šiais metais gerai pasisektų. Be jų, čempionate dalyvaus dar du rajono moksleiviai.
– „Jeigu mokytojas demonstruoja savo asmeninį pavyzdį, vidinę motyvaciją, tuomet ir vaikai dalyvauja olimpiadose, mokosi, daug pasiekia“, – taip sako jūsų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Olivija Saranienė. Ar sutinkate?
– Tikrai sutinku su pavaduotojos mintimis. Bet labai svarbus faktorius – patys vaikai ir jų noras. Vien gero pavyzdžio maža, bet jis duoda didelį postūmį.
Reda Milaknienė