Biurokratų atsakymas: įstatymas, straipsnis, papunktis
Rokiškio rajono savivaldybė jau pernai gruodžio 16 dieną kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl neskirtų lėšų Rokiškio specialiosios mokyklos-daugiafunkcio centro ūkio išlaidų finansavimo šiais metais. Gruodžio 27 dieną buvo gautas atsakymas, kuriame formaliai nurodoma:
„Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 768
„Dėl Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklių patvirtinimo“, 1 priedo 12.1.2 papunktyje nustatyta Švietimo įstatymo 43 straipsnio 13 dalyje nustatyto kriterijaus kiekybinė reikšmė – mokykloje, skirtoje mokiniams, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių,
yra ne mažiau kaip 10 proc. mokinių, kurių gyvenamoji vieta yra kitos savivaldybės teritorija, nei yra mokykla,
Mokinių registro rugsėjo 1 d. duomenimis.“
Vaikų su negalia „mainai“ prievarta
„Mano nuomone, ministerijos specialistų, ruošusių atsakymą bei kalbėjusių per LRT žinių laidas, požiūris į šią situaciją, vaikus su negalia yra beviltiškai biurokratiškas“, – rašė meras naujai Vyriausybei.
„Ar minimu Vyriausybės nutarimu ir ministerijos specialistų požiūriu savivaldybės yra verčiamos daryti vaikų su negalia „mainus“ tam, kad galėtų išlaikyti tokias švietimo įstaigas? Ar verčiamos uždarinėti tokias švietimo įstaigas, o vaikus su dideliais specialiaisiais poreikiais vežioti šimtus kilometrų?
Dar kartą pasikartosiu, jog Rokiškio specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre šiais mokslo metais mokosi 36 mokiniai, keletas mokinių atvežami iš toliau nei 30 km. Vežioti tokios sveikatos būklės vaikus į kitas savivaldybes būtų neįmanoma. Jiems fiziškai tai būtų nepakeliama našta. Be to, tai būtų akivaizdi nepagarba vaikams su negalia ir jų teisės į mokslą pažeidimas. Atkreiptinas dėmesys, jog šie vaikai ir jų artimieji negali ir nenori dalyvauti įtraukiojo ugdymo programoje. Tokia mokykla yra būtina. Ir tokios mokyklos negali būti išdėstytos ir išlaikomos regioniniu principu. Tokie vaikai negali būti vežiojami po kelias valandas į mokyklą ir atgal.
Pagal pateiktą ataskaitą mokykla atitinka visas kriterijų kokybines ir kiekybines reikšmes, tačiau kiekybinė reikšmė – „Mokykloje, skirtoje mokiniams, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, yra ne mažiau kaip 10 proc. mokinių, kurių gyvenamoji vieta yra kita savivaldybės teritorija, nei yra mokykla, Mokinių registro rugsėjo 1 d. duomenimis“ – yra neteisinga ir nelogiška, nes mokykla gali priimti mokinius iš kitų savivaldybių ir užtikrinti jų pavėžėjimą ir/ar apgyvendinimą, tik šiuo metu nėra mokinių iš kitų savivaldybių, nors priėmimas vyksta visus mokslo metus“, – rašė R. Godeliauskas.
Jis laiške taip pat vardijo mokyklai jau dabar sukeltas neigiamas teisines pasekmes.
„Mokyklos finansavimo nutraukimas taip pat yra nepakeliama našta Rokiškio rajono savivaldybės biudžetui ir ypatingai neigiamai paveiks vaikus, turinčius didelius ir labai didelius specialiuosius ugdymosi poreikius. Finansavimas reikalingas siekiant užtikrinti ugdytinių specialiųjų ugdymosi poreikių tenkinimą, tokia apimtimi ir intensyvumu, kuri vaikams reikalinga, taip pat užtikrinti galimybę tėvams rinktis ugdymo įstaigą. Mokykla teikia reikalingą kokybišką specialų ugdymą ir pagalbą ugdytiniams, kokios negali užtikrinti kitos rajono bendrojo ugdymo mokyklos. Nutraukus valstybės finansavimą, nebus galimybės teikti (bus sunku užtikrinti) mokinių pavėžėjimo, maitinimo, aprūpinimo priemonėmis, užimtumo organizavimo ir kitų paslaugų teikimo didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams iš Rokiškio ir aplinkinių rajonų“, – rašė Rokiškio rajono meras.
Akivaizdi diskriminacija
„Minėto Vyriausybės nutarimo nuostata, reikalaujanti atvežti ne mažiau kaip 10 procentų mokinių iš kitos savivaldybės, mano nuomone,
yra akivaizdžiai diskriminacinio pobūdžio ir ją būtina skubiai panaikinti“, – rašė meras, prašydamas skubos tvarka pakeisti ir panaikinti neįgalius vaikus diskriminuojančius nutarimus bei kviesdama
atvykti į Rokiškį ir patiems įsitikinti, kaip atrodo Rokiškio specialioji mokykla-daugiafunkcis centras, kokie vaikai ten mokosi, pabendrauti su mokyklos bendruomene“.
Teisinio pagrindo nėra
Į R. Godeliausko prašymą atsakė naujoji švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė, kuri Rokiškyje dėl minėtos problemos žada lankytis vasario 20 dieną.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija išnagrinėjo savivaldybės prašymą įtraukti Rokiškio specialiąją mokyklą į sąrašą, pagal kurį šiais metais bus skiriama ūkio lėšų iš valstybės biudžeto.
„Rokiškio mokykloje-daugiafunkciame centre nėra nė vieno mokinio, kurio gyvenamoji vieta yra kitos savivaldybės teritorija, nei yra mokykla, todėl nėra teisinio pagrindo mokyklą įrašyti į įsakymo priedą, kuriuo vadovaujantis būtų skiriamos ūkio lėšos 2025 metams iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto“, – be kita ko, atsakė ministrė.
Nuo pernai metų valdžios „dovanėlė“ trims savivaldybėms
R. Godeliauskas, kalbėdamas su „Gimtuoju…“, neslėpė, kad pikčiausia yra todėl, jog kriterijaus dėl vaikų iš kitos savivaldybės (jų turėtų būti ne mažiau nei dešimt procentų) Švietimo, mokslo ir sporto ministerija iki praėjusių metų netaikė. „O pernai padarė „dovanėlę“ trims Lietuvos savivaldybėms (tarp jų ir Rokiškio)“, – sakė meras. Ar dar įmanoma kažką pakeisti tokioje situacijoje? „Taip, ministerija gali inicijuoti išbraukti tą kriterijų iš nutarimo“, – sakė R. Godeliauskas.
Rajono vicemeras Antanas Taparauskas praėjusią savaitę dalyvavo nuotoliniame posėdyje su įvairių institucijų atstovais dėl Rokiškio pagrindinės mokyklos finansavimo. „Mišraus susitikimo su Seimo Neįgaliųjų teisių komisija metu neturėjome daug laiko, tačiau esmę pavyko išsakyti. Atstovai iš visų trijų savivaldybių, kurioms aktualus šis klausimas, papasakojo esminius dalykus, kodėl esama finansavimo tvarka ydinga, ką reikėtų keisti ir į ką, mūsų manymu, turėtų būti atkreiptas dėmesys. Komisijos narių dauguma palaikė mūsų išsakytus argumentus ir nutarė kreiptis į Vyriausybę, prašydama skirti finansavimą, kurio trūksta ugdymo įstaigoms. Taip pat iš švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjo gavome patikinimą, kad susipažinti su situacija į Rokiškį vasario mėnesio antroje pusėje atvyks ministrė. Taigi, viliuosi, kad mūsų išsakytų argumentų ir pamatytos realios situacijos pakaks, kad finansavimas būtų užtikrintas“, – „Gimtajam…“ sakė A. Taparauskas.
GR archyvo ir Eltos nuotr.