Danguolė Kondratenkienė: „Džiaugiuosi GMP padalinio darbuotojų veikla“
– Ką kaip įstaigos vadovė galėtumėte pasakyti apie GMP padalinio veiklą?
– Įstaigai svarbu, kad rajono gyventojai laiku gautų kokybiškas greitosios medicinos pagalbos paslaugas, todėl šiuo metu GMP padalinyje dirba 24 darbuotojai, kasdien formuojamos dvi, o esant poreikiui ir trys budinčios brigados.
Džiugu, kad pastaraisiais metais labai pagerėjo GMP operatyvumo rodiklis. Vadinasi, brigados į skubaus iškvietimo vietą nuvyksta per sveikatos apsaugos ministro nustatytą laiką: iki 15 min. mieste ir iki 25 min. kaimo vietovėje. Pavyzdžiui, šių metų pirmąjį pusmetį į 90,2 proc. skubių iškvietimų buvo nuvažiuota laiku. Tai labai geras rodiklis, palyginti su šalies rodikliu, ir už tai įstaiga gauna papildomą finansavimą už gerus darbo rezultatus.
– Kas, jūsų nuomone, lemia tokius rodiklius?
– Manau, rodiklio gerėjimą lėmė 2017–2018 m. atnaujintas GMP automobilių parkas, 2019 m. įsigyta moderni mobilioji GMP iškvietimo kortelė ir, žinoma, žmogiškasis faktorius – padalinio darbuotojai labai atsakingai žiūri į savo darbą.
– Kaip GMP darbuotojai susitvarkė su COVID-19 mestais išbandymais?
– Iš tiesų šie metai nebuvo patys lengviausi medikams. Vienas esminių iššūkių – dirbti COVID-19 infekcijos metu. Teko prisiminti, kaip taisyklingai užsidėti ar nusiimti apsaugos priemones, saugančias nuo pavojingos infekcijos, kaip saugoti save, pacientus ar savo artimuosius. Tačiau karantino metu GMP padalinys puikiai susitvarkė su pasikeitusiomis darbo sąlygomis. Džiugina tai, kad darbuotojai iki šiol labai atsakingai vykdo savo pareigą COVID-19 infekcijos rizikos sąlygomis.
Jolanta Tumonienė: „Esame pasiruošę bet kurią minutę išvažiuoti į nelaimės vietą“
– Kokia Jūsų darbo kasdienybė ir kas GMP padaliniui buvo sunkiausia karantino metu?
– Vienodų dienų nebūna, nes iškvietimai – skirtingi. Kartais pacientai išsikviečia pagalbą, netiksliai nurodydami sveikatos sutrikimą, todėl nuvažiavę randame ne tai, ko tikėjomis. Taip nutinka, kai žmonės supanikuoja ir išsigąsta. Kasdieniška tik tai, kad, atvykęs į darbą, iškart pasiruoši bet kurią minutę išvažiuoti į iškvietimą.
Karantino pradžioje buvo daug nežinomybės ir naujovių. Šiandieną niekas nepasikeitė, į iškvietimus, susijusius COVID-19 infekcijos galima rizika, turime vykti su specialia apranga, po kiekvieno iškvietimo kruopščiai dezinfekuoti paviršius automobilyje. Taigi pasiruošimas iškvietimui užtrunka kiek ilgiau nei įprastai. Karantino metu padaugėjo GMP iškvietimų. Tuo metu pacientai turėjo ne tik gydymo, bet ir psichologinės pagalbos poreikį. Dažniausia to priežastis – ribota galimybė patekti pas sveikatos priežiūros specialistus ar nežinomybė dėl pavojingos infekcijos. Ypač vyresnio amžiaus pacientus tekdavo paguosti, su jais pašnekėti. Taigi darbas GMP padalinyje reikalauja ne tik medicininių, bet ir daug psichologinių žinių. Mūsų darbe turi būti ne tik profesionalas, bet ir mylėti žmogų, būti empatiškas.
– Ar tenka susidurti su trukdžiais, skubant į iškvietimus?
– Kartais pastebime, kad vairuotojai nesupratingi. Jie nepasitraukia ir nesustoja šalikelėje net ir matydami greitąją, skubančią įjungtais švyturėliais ir garsiniu signalu. Tai trukdo mums operatyviai nuvykti į nelaimės vietą. Kartais žmonės, pamatę švyturėlius, galbūt pasimeta ir sustoja vidury kelio arba, kaip tyčia, išsuka iš šalutinio kelio ar prie perėjos stovintis asmuo ima kirsti gatvę. Tokie žmonių poelgiai gali sukelti avarinių situacijų. Todėl kreipiuosi į eismo dalyvius prašydama būti atidesniems kelyje ir, pamačius GMP automobilį su švyturėliais, pasitraukti į dešinę kelio pusę, atlaisvinti kelią medikams pravažiuoti. Nuo Jūsų atsakingo elgesio kelyje priklauso kviečiančio GMP pagalbą paciento gyvybė. Kiekvienas puikiai žinome, kad pagalbos prašančio paciento kiekviena laukimo minutė – aukso vertės.
Jolita Skersienė: „Kviesdamiesi pagalbą pirmiausia sakykite ADRESĄ“
– Dažnai žmonės stresinėje situacijoje pasimeta ir elgiasi spontaniškai. Gal galite akcentuoti pagrindinius principus – ką besišaukiantis pagalbos žmogus privalo sakyti?
– Paskambinę Bendrojo pagalbos centro tel. 112 pirmiausia nurodykite nelaimės adresą ir pagrindinius sveikatos nusiskundimus. Tai svarbu, nes, esant skubiai situacijai, dar Jums šnekantis su operatoriumi, jau aktyvuojama GMP brigada, kuri skuba į iškvietimo vietą. Be to, jei pagalbos kviečiatės Jūs pats, gali būti taip, kad po akimirkos neteksite sąmonės ir tuomet negalėsime atvykti į pagalbą, nes adresas bus nežinomas. Svarbu padiktuoti ir savo telefono numerį, kad nutrūkus ryšiui operatorius ar GMP brigados darbuotojai galėtų su Jumis susisiekti. Vardas, pavardė svarbu, tačiau tai jau antraeiliai dalykai ištikus nelaimei.
Dar vienas svarbus akcentas – nenutraukite pokalbio su operatoriumi, kol atvyksta greitoji pagalba. Operatorius pokalbio metu Jums patars, ką daryti, kaip elgtis, kokių veiksmų imtis.
– Dėl kokių sveikatos sutrikimų dažniausiai kviečiama greitoji pagalba ir kokių pagrindinių problemų įžvelgiate savo darbe?
– GMP darbuotojai dažniausiai skuba į iškvietimus ištikus insultui ar infarktui, sutrikus širdies veiklai, paūmėjus psichikos ligai ar sutrikus psichikai gausiai ir ilgai vartojant alkoholį. Nemažai iškvietimų gauname dėl autoavarijų ar traumų.
Viena aktualiausių problemų, su kuria susiduriame savo darbe, – nesaikingas kai kurių gyventojų alkoholio vartojimas. Per parą gauname vidutiniškai 10–30 iškvietimų. Kone pusė pacientų, besikreipusiųjų į greitąją pagalbą, būna neblaivūs. Tokių ypač padaugėja gavus socialines išmokas ar pašalpas. Buvo ir toks budėjimas, kai iš 20-ies iškvietimų, gautų per parą, tik vienas pacientas buvo blaivus. Taigi nesaikingas alkoholio vartojimas yra skaudi gyventojų problema, kuri apsunkina ir mūsų darbą.
Kita problema – melagingi iškvietimai. Karantino metu tokių kažkodėl padaugėjo. Kodėl taip atsitiko: ar todėl, kad turėjome daugiau laisvo laiko, ar tai lėmė noras tyčiotis iš spec. tarnybų?.. Man sunku suprasti. Tokių iškvietimų metu eikvojamos asmeninės apsaugos priemonės, gaištamas darbuotojų laikas, tačiau blogiausia tai, kad galbūt kažkam kitam reikia rimtos pagalbos. Toks lengvabūdiškas ir neatsakingas elgesys kai kam gali kainuoti gyvybę.
Su specialybe susipažįsta savanoriai
2019 m. gruodžio mėnesį įstaiga akreditavosi kaip jaunimo savanorius priimanti organizacija. Iki šiol GMP padalinyje savanoriavo trys jaunimo atstovai, panorę susipažinti su šia specialybe iš arčiau. Įstaigos vadovės D. Kondratenkienės nuomone, savanoriška veikla GMP darbuotojams nėra naujiena. Iš pradžių kiek gąsdintasi, tačiau greitai adaptuotasi prie jaunų žmonių ir jų noro daug sužinoti.
„Savanoriai paskatino kolektyvo norą tobulėti, perduoti žinias jaunimui. Jauni savanoriai ne tik padėjo GMP padalinio darbuotojams jų kasdienėje veikloje, bet ir gelbėjo mus kitose situacijose. Esu labai dėkinga savanoriui Kristupui Skuturnai, kuris COVID-19 piko metu padėjo reguliuoti transporto, vykstančio į mobiliosios brigados darbo vietą, srautus; GMP padalinio bei klinikinės laboratorijos darbuotojams; savanoriui Dovydui Kundrotui įstaigai dalyvaujant Laibgalių bendruomenės organizuotame renginyje „Gandrinės“, – puikius pavyzdžius minėjo D. Kondratenkienė. Ji akcentavo, kad PASPC laukia visų, norinčiųjų savanoriauti jos vadovaujamoje įstaigoje.
Dovydas Kundrotas: „Džiaugiuosi turėjęs galimybę savanoriauti GMP“
Dovydas Kundrotas – 19-metis kraštietis, savanoriaujantis Rokiškio GMP. Šiemet baigęs mokyklą vaikinas teigia visuomet norėjęs išbandyti save medicinos srityje.
– Kokie jausmai užplūsta gavus iškvietimą žmogaus, kuriam sutriko sveikata? Kokius darbus tenka atlikti?
– Viskas buvo įdomu, niekada nežinai, į kokį iškvietimą vyksi ir ką nuvykęs rasi. Gavus skubų iškvietimą atsiranda ypatingas jaudulys – nežinai, kokios pagalbos gali paprašyti skubios medicininės pagalbos slaugos specialistės, ir ar žinosi, kaip jų prašymą įvykdyti. Mano, savanorio, konkretus darbas – įvykio vietoje suvesti asmens duomenis į informacinę sistemą, medikui paduoti darbo įrankius ir padėti nešti pacientus, nes dviejų specialistų ekipažui nėra lengva transportuoti žmogų siauromis laiptinėmis ar ankštais namų koridoriais.
– Ar tai vertinga patirtis?
– Savanoriška veikla suteikė man galimybę susipažinti su skubių medicinos paslaugų specifika Rokiškio rajone. Tobulinau darbo komandoje ir bendravimo įgūdžius, pasikartojau pirmosios pagalbos principus. Savanoriaudamas supratau, kaip ir kada kviestis pagalbą ištikus nelaimei, kad gautum ją tokią, kokios reikia.
– Ar skatintum ir kitus išbandyti savanorišką veiklą GMP?
– Įstaigoje susipažinau su gerais ir maloniais žmonėmis, todėl esu dėkingas jiems už galimybę įsigilinti į darbą, kurį dirba greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Žmogus, norintis dirbti medicinos srityje, turi būti tam atsidavęs. Jei jauną žmogų domina mediko darbas, jeigu jis nori sieti su medicina savo gyvenimą, būtina savanoriauti. Tai suteiks galimybę teisingai pasirinkti savo gyvenimo kelią.
Užs. 911