„Kol gyvename, tol stresas yra neišvengiamas. Galime pasirinkti, kaip su juo tvarkytis, galime pasirinkti nedaryti nieko. Abiem atvejais skiriasi pasekmės mūsų sveikatai, gyvenimo kokybei, pajamoms ir kt. Streso valdymas yra labai svarbus, siekiant išlaikyti gerą fizinę ir psichinę sveikatą“, – įsitikinęs Rokiškio psichiatrijos ligoninėje dirbantis gydytojas.
Pasak jo, nors nėra vienintelio visiems tinkamo metodo, sveikiausiais laikomi šie būdai:
1. Fizinis aktyvumas
Sportas ir mankšta. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda mažinti stresą ir pagerina nuotaiką, nes skatina endorfinų išsiskyrimą. Šis būdas yra idealus Rokiškio gyventojams, kur galima ir lengvai pasivaikščioti, ir nueiti, kur reikia. Beje, jis nieko nekainuoja, prieinamas visiems.
Atsipalaidavimo pratimai: jogos, pilateso ar tempimo pratimai padeda atsipalaiduoti ir sumažinti raumenų įtampą. Šie būdai reikalauja minimalių specialių žinių, informacijos galima rasti internete.
2. Meditacija ir sąmoningumas (mindfulness, mokymasis būti „čia ir dabar“):
Meditacija. Reguliari meditacija gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti emocinę būseną.
Sąmoningumo praktikos. Sąmoningumo, kvėpavimo pratimai padeda išlaikyti dėmesį dabartyje ir mažina nerimą.
3. Sveika mityba
Subalansuota mityba. Tinkama mityba, turtinga daug vaisių, daržovių ir pilnagrūdžių produktų, padeda išlaikyti stabilų energijos lygį ir gerą nuotaiką. Lietuvos klimatas ir sveiko, kokybiško, vietinio maisto įvairovė prieinama visiems. Maža lysvė gali džiuginti bent keletą mėnesių ir beveik nieko nekainuoja.
Vengti perdirbtų maisto produktų ir cukraus. Šie produktai gali didinti stresą ir nuovargį. Jeigu galite, venkite cukraus, ypač saugokite savo vaikus, kurių mityba tik formuojasi.
4. Miego kokybė
Pakankamai miego. 7–9 valandų kokybiškas miegas per naktį yra būtinas gerai sveikatai.
Miego higiena. Reguliarus miego režimas, tinkama miegamojo aplinka ir elektronikos įrenginių vengimas prieš miegą padeda geriau pailsėti.
Daugiau „Gimtajame…“