Patiekalo kilmė
Patiekalo kilmę savinasi bent kelios tautos: kinai, graikai, kaukaziečiai, Vakarų Azijos ir kai kurios Rytų Europos šalys. Įdaro sudėtis priklauso nuo šalies geografinės padėties. Pavyzdžiui, Skandinavijoje balandėlius įdaro kiauliena, virtomis bulvėmis ir bruknių uogiene. Egipte suka su ryžių, pomidorų, žalumynų ir prieskonių mišiniu, o mėsos visai nededa. Kaukazo šalyse faršą įsuka ne tik į kopūstų, bet ir į vynuogių lapus. Įdarui naudoja jautienos, kiaulienos arba avienos faršą ir įvairias žoleles.
Kokią gūžę rinktis?
Balandėliams labiau tinka plokščios kopūstų galvos, nes jų lapai plonesni. Taip pat pirmenybė teikiama žalesnės spalvos kopūstams, nes jų lapai lankstesni. Baltagūžiai kopūstai kietesni, juose daugiau skaidulų. Savojos garbanotieji kopūstai turi daugiau baltymų ir vitaminų, pasižymi geresniu nei baltagūžiai kopūstai skoniu, o ir balandėliai gražiau atrodo.
Kaip paruošti kopūstą?
Pirmiausiai išpjaukite kotą, tada kopūsto galvą panardinkite į verdantį vandenį ir palikite kelias minutes, kol lapai lengvai atsiskirs. Įpylus truputį acto, lapai labiau suminkštės ir nesutrūkinės. Išgriebkite kopūstą, atskirkite atšokusius lapus ir kopūstą vėl panardinkite į vandenį. Procedūrą kartokite, kol nulupsite visus lapus. Šviežią gūžę užtenka panardinti vieną kartą. Kai kurios šeimininkės iškart atskiria lapus ir juos verda. Taip pat kopūstą galima pašildyti mikrobangų krosnelėje arba susukti į foliją ir pakaitinti orkaitėje. Galima daryti atvirkščiai – kopūstą porą dienų laikyti šaldiklyje, po to jį atitirpinti šaldytuve.
Įdarai
Klasikinis įdaras gaminamas iš jautienos, kiaulienos arba avienos faršo ir ryžių. Idealus derinys – jautiena ir kiauliena, kiauliena ir paukštiena. Ryžius apvirkite ir sumaišykite su faršu santykiu 1:2, smulkiai supjaustytais svogūnais, druska, pipirais. Ryžius galima keisti grikiais arba kitomis kruopomis, o į faršą dėti grybų. Jei mėsos nevalgote, įdarą gaminkite iš grybų, su svogūnais pakepintų morkų ir kruopų įdaro.
Troškinimas
Balandėliai troškinami giliame puode, įpylus šiek tiek vandens, sultinio arba pomidorų sulčių. Likus 15-20 min. iki gaminimo pabaigos, užpilami padažu ir dar patroškinami. Kai kurios šeimininkės puodo dugną iškloja kopūstlapiais arba vynuogių lapais, ant jų deda pakepintų morkų, svogūnų, paprikų ir pan. Po to – sluoksnį balandėlių, užpila padažu ir troškina 1 val. ant mažos ugnies. Kitas gaminimo būdas yra toks: pirmiausiai balandėliai apkepami, po to 1–2 val. troškinami su vandeniu ir grietine. Kai kam jie skaniausi iškepti orkaitėje su sviesto padažu.
Danguolė Volodkienė, Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos bendrabučio valgyklos virėja
„Balandėliams gaminti parenkami jaunesni, minkštesni kopūsto lapai. Tačiau jei kopūsto galva kieta, pastovėjusi, o lapai gysloti, juos galima labai paprastai suminkštinti – apvirkite galvą, nulupkite lapus ir juos pamuškite mėsos mušikliu. Tada iš jų lengvai suformuosite „vokelį“. Tiek cepelinai, tiek balandėliai „mėgsta“ riebesnį įdarą, kadangi tuomet tampa sultingesni. Daugeliui žmonių balandėliai skanesni ne ką tik išvirti, o pastovėję vieną dieną ir pašildyti, nes tuomet jie būna perėmę visų ingredientų skonį. Juos patiekdami, nepagailėkite užberti smulkintų žalių krapų arba salierų (kas ką mėgsta). Man balandėliai skanesni, kai suformuotą „vokelį“ pavolioju miltuose ir iki rusvumo pakepinu orkaitėje, paskui troškinu. Troškindama įdedu porą rūkytų lašinukų odos juostelių, tada patiekalas įgyja pikantišką skonį.“
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“