Ieva: „Žiniasklaidą kontroliuoja valdžia“
„Kad vyks galimos derybos, aš sužinojau iš CNN. Čia apskritai vengiama neigiamų, šalies įvaizdžiui galinčių pakenkti temų. Nerasite kriminalinių naujienų, o jei nufotografuotumėte eismo įvykį ir paskelbtumėte socialiniuose tinkluose – atsidurtumėte kalėjime. Žiniasklaida kontroliuojama valdžios, todėl nerasite ir kritikos jai“, – sako Rijade – Saudo Arabijos sostinėje – su šeima gyvenanti kraštietė Ieva Galvelytė-Adomavičienė. Jos klausėme, ar sostinėje matomi, jaučiami kokie išskirtiniai pokyčiai JAV ir Rusijos derybų kontekste.
Nors darė karjerą Lietuvoje, buvo išrinkta į Vilniaus rajono tarybą, Ieva į Saudo Arabiją su šeima išvyko dėl jos vyrui pasiūlyto darbo.
Nebent galima rasti trumpą žinutę
„Kad šiomis dienomis vyks galimos derybos, a sužinojau iš CNN. Vietinė žiniasklaida beveik neliečia šios temos. Nebent galima rasti trumpą žinutę apie faktą. Nėra mums įprastų politinių laidų, kuriose žurnalistai ar politologai dalintųsi įžvalgomis ir interpretacijomis. Apskritai čia informacija yra itin cenzūruojama ir dozuojama“, – sakė Ieva.
Paklausta, kaip vietiniai reaguoja į šiandieninę pasaulio situaciją, ji sakė, kad kalbant apie pačius arabus visiškai niekas neaišku, nes bendraudami su užsieniečiais jie vengia politinių temų. „Drąsesni gali pasidomėti, koks požiūris Izraeilio–Palestinos klausimu, tačiau Ukrainos situacija jiems tolima“, – sakė kraštietė. Tik kai jos šeima bendrauja su Rijade gyvenančiais savo draugais iš Vokietijos, Australijos ar Ukrainos, tuomet gali pasidalinti savo požiūriu ir nerimu.
Temos čia neutralios arba pozityvios
Anot Ievos, apskritai Saudo Arabijoje vengiama neigiamų, šalies įvaizdžiui galinčių pakenkti temų. „Pavyzdžiui, čia nerasite kriminalinių naujienų, o jei nufotografuotumėte eismo įvykį ir paskelbtumėte savo socialiniuose tinkluose – atsidurtumėte kalėjime. Žiniasklaida čia kontroliuojama valdžios, todėl čia nerasite ir kritikos jai. Taip siekiama sukurti teigiamą naratyvą apie šalį ir valdžios stabilumą. Temos čia neutralios arba pozityvios“, – sakė pašnekovė.
Ar jai prieinamos visos pasaulio naujienos? „Taip taip, internetas leidžia pasiekti tiek Lietuvos, tiek pasaulio žinių transliuotojus, jie nėra specialiai blokuojami“, – sakė kraštietė.
Jaučiasi saugiai
„Naujienas apie vykstančius konfliktus sekame lietuviškoje ir tarptautinėje žiniasklaidoje. Vietinės spaudos neskaitome, o socialiniuose tinkluose daugiausia skelbiama apie Izraelio ir „Hamas“ karą. Tačiau informacija dozuota, dažnai tendencinga. Žinių apie karą Ukrainoje išvis neteko matyti. Saudo Arabijoje labai palaikoma Palestina. Princas Mohamedas bin Salmanas, man atrodo, viską apskaičiuojantis ir numatantis kelis žingsnius į priekį, neskubantis pasirinkti pusių ir dėlioti kategorijų.
Šalyje mes jaučiamės saugiai. Visoje Saudo Arabijos teritorijoje yra nemažai amerikiečių karinių bazių, jie taip pat apmokė vietinius karius. Šalis daug investuoja į savo karinės technikos bazę, turi priešraketinės gynybos sistemą“, – prieš metus ankstesniame interviu mūsų laikraščiui yra sakiusi Ieva.
Į Saudo Arabiją – „visai kitą pasaulį“ užpraėjusią vasarą su šeima ji išvyko po to, kai jos vyras gavo pasiūlymą padirbėti arabų kompanijoje technikos vadovu.
Lina: „Net paaugliai diskutuoja šia tema“
Niurnbergo (Vokietija) lietuvių bendruomenės pirmininkės, Švabache gyvenančios kraštietės Linos Kalvelytės-Mikeliūnienės „Gimtasis…“ klausė apie porinkimines nuotaikas Vokietijoje? Kokie požiūriai vyrauja diskusijose apie šios dienos įvykius pasaulyje?
„Po ką tik įvykusių rinkimų Bavarijoje pastebimos dviprasmės nuotaikos. Viena vertus, naujos valdžios perspektyvos suteikia tam tikrą mini optimizmą – Miunchene ir daugelyje kitų didžiųjų miestų diskutuojama apie galimą ekonomikos stabilizaciją bei naujų politinių sprendimų įgyvendinimą. Tačiau tuo pačiu metu tradicines vertybes puoselėjantys regionai, pavyzdžiui, Niurnberge, rodo atsargų, konservatyvų požiūrį, išreiškiant abejones dėl valdžios gebėjimo greitai reaguoti į ekonominius ir tarptautinius iššūkius“, – sakė kraštietė.
Kalbant apie JAV valdžią, jos žodžiais, vyrauja kritiškas ir atsargus požiūris. „Kai kurie vertina JAV kaip svarbų saugumo garantą ir esamą NATO skėtį, tačiau vis dažniau pasigirsta balsų, kritikuojančių Amerikos įsikišimą į regioninius reikalus bei retoriką, suvokiamą kaip pernelyg intervencinę. Toks požiūris skatina diskusijas apie Europos strateginę autonomiją. Politinės diskusijos šiuo metu ne ką mažiau populiarios nei futbolas. Netgi tarp paauglių girdėti pokalbiai šia tema – žinoma, tai atsinešama iš šeimos. Tačiau Bavarijoje, kur tradicijos ir konservatyvios vertybės turi svarbią reikšmę, diskusijos linkusios būti subalansuotos ir atsargios. Nors nuomonės skiriasi, vieši pokalbiai dažnai išlieka rimti ir racionalūs, o emocijos – kontroliuojamos”, – sakė L. Kalvelytė-Mikeliūnienė.
Lukas: „Nerimą kelia tai, kokią atvirą rolę saugumo politikoje šiandien turi ekonominiai interesai“
Pokyčių vadovo Jungtinės Karalystės Parlamente, kraštiečio Luko Audicko „Gimtasis…“ klausė, ar įvykiai pasaulyje jo aplinkoje – darbe, privačiuose pokalbiuose su draugais – yra tema numeris vienas? Kokie požiūriai į situaciją vyrauja Londone?
Viena pagrindinių temų
„Nepateisinamas Rusijos sukeltas karas Ukrainoje yra viena pagrindinių temų tiek tarp kolegų, tiek tarp draugų. Tikiuosi, kad dėmesys šiai temai išliks iki tol, kol galėsime diskutuoti apie mūsų visų laisvę apgynusios šalies atstatymą“, – komentavo L. Audickas.
Jo žodžiais, gyvename laikotarpiu, kai pasaulio lyderių veiksmai ir, vis dažniau, pasisakymai iš esmės keičia, ko Europos šalys gali tikėtis iš mūsų partnerių ir oponentų. „Sunku nediskutuoti, kai taip dažnai sulaukiame žinių, kurios prasilenkia su ilgus metus vystytais siekiais. Balsavimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje yra tik vienas iš to pavyzdžių“, – sakė kraštietis.
Žinios apie susitarimą džiugina ribotai
„Žinios apie pasiektą susitarimą tarp JAV ir Ukrainos džiugina ribotai. Daugiausia dėl to, kaip per pastarąsias savaites keitėsi santykiai su neteisėtą okupaciją tęsiančia Rusija. Nerimą kelia korporacijoms būdingas pragmatizmas ir tai, kokią atvirą rolę saugumo politikoje šiandien turi ekonominiai interesai.
Turime džiaugtis stiprėjančiu Europos partnerių ryžtu. Šią savaitę Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris paskelbė apie didžiausią nuo Šaltojo karo laikų gynybos biudžeto augimą, savo kalboje pabrėždamas mūsų vienybę su Ukraina. Be tiesioginės paramos, apie tai byloja namuose ir įstaigose plevėsuojančios Ukrainos vėliavos.
Manau, dar kiek anksti daryti išvadas. Nuoširdžiai tikiu, jog demokratinio pasaulio ir teisės viršenybės principai nugalės“, – laikraščiui sakė L. Audickas.