Gal ir teisūs buvo sakantieji, kad gyvenimas – tai lyg nesibaigianti šventė ir… kova. Pažiūrėjus į kalendorių paaiškėja, kad reikėtų (o gal kas ir švenčia) švęsti lėlių šventę, raudonosios nosies, kliento, miego, vandens ir dar daug įvairių kitų. Kovai taip pat skirta daug dienų: prieš badą, triukšmą, įvairias ligas.
Viskas būtų gal ir gerai, jeigu kartais, švelniai tariant, ne keistai pasirinktos kovos ir šventimo formos.
Štai, jeigu pamatysite vyrą, netikėtai užsiauginusį ūsus, galimas daiktas, jis pritaria naujam vyrų sveikatai skirtam judėjimui „Movember“, kuris skelbia, kad ūsai – ženklas, jog vyrai nesigėdija tikrintis prostatos. Kaip ši įvaizdžio dalis – ūsai – vyrus išgelbės nuo prostatos ligų, sunku suprasti.
Dar sunkiau suprasti, ką bendro turi valdininkas, į darbą atėjęs mūvėdamas skirtingomis kojinėmis, ir Dauno sindromas ar ledinio vandens, sustingusio manekeno iššūkis.
Ar tikrai tokie iššūkiai yra priimtini ir gali kuo nors prisidėti prie gerų darbų? Nebent atskleidžia mūsų pačių diagnozę. Iššūkis – darbas, pagarba kitam, sąžiningumas nelabai kam priimtini ir įdomūs.
O kiek daug šventai tikinčiųjų posakiu: jeigu tavęs nėra socialiniuose tinkluose – nėra gyvenime. Norėdami parodyti, kad esame, gyvename, talpiname ką valgome, kur ir su kuo miegame, kaip ir kada pirštą įsipjovėme ir dar bala žino ką. Po tokių asmeninio gyvenimo viešinimo akcijų juokingai atrodo, kai pradedame kitus mokyti ir auklėti, jog esame ne vieši asmenys ir tai yra privatūs duomenys.
Gal todėl vis dažniau darbdavys, prieš priimdamas naują darbuotoją, kandidato patikrinimą pradeda nuo socialinių tinklų, nes jie – geriausias gyvenimo ir veiklos atspindys. Kuo tikėti – kandidato žodžiais ar feisbuku, kai žmogus pokalbio metu sako, kad yra jautrus ir tolerantiškas, o jo paskyra mirga nuo smurto filmukų, lėkštų anekdotų ir pornografijos? Ar taip saugome savo gerą vardą, privatų gyvenimą, jaučiamės aktyvūs ir pilnateisiai visuomenės nariai?
Šiais laikais net anonimiškai parašytas komentaras gali atskleisti, kas yra tas savo srities „profas“ ir „specas“, nevengiantis žeminti kitus ir kelti save į aukštumas. Taip jau nutinka, kad sunku išsiversti be žodžių, kurie kartais netyčia tampa mūsų vizitine kortele… Žinoma, vienas kartas gali būti ir sutapimas, bet du trys – jau dėsningumas.
„Žmonės laimingesni buvo tuomet, kai nebuvo interneto, kai vakarais kartu kalbėdavosi, skaitydavo knygas, bendraudavo vienas su kitu, – visai neseniai išsakė savo pastebėjimą pažįstama psichologė. – Dabar kai kas su šeimos nariais iš kito kambario sms žinutėmis ar telefonu bendrauja, nebeliko bendros vakarienės, savaitgalio šeimos pietų. Manau, kad ne už kalnų toks laikas, kai ir Kalėdas švęsime nebe šeimos rate, o televaizdo pagalba. Robotais tampame net patys to nepajausdami.“
Ir kaip nesutiksi su tokiais pastebėjimais. Kada paskutinį kartą laišką ar sveikinimą draugui rašėte ranka? Tikriausiai sunkiai pamenate. Daug greičiau nusiųsti žinutę ar paskambinti. O tos šventinės žinutės dažniausiai keliauja principu „gavau – siunčiu toliau“. Jokio asmeniškumo, savo, tik tam žmogui skirto palinkėjimo. Tiesiog sėdi patogiai ir maigai telefoną.
Pamenu, kaip visus stebindavo tai, kad Vokietijoje, Danijoje, kituose kraštuose tėvai gyvena senelių namuose, o vaikai retai kada juos lanko. Stebėjomės, kaip taip galima. Pamažu, bet užtikrintai tai ateina ir pas mus, nes nebelieka artimo ryšio tarp vaikų ir tėvų, tarp namų ir laikinos gyvenimo vietos, nebelieka gimtinės. Gal greitai ateis laikas ir tas rogutes iš pasakos seniems tėvams vežti vėl prisiminsime ir panaudosime jau nieko blogo nebematydami?
Tai štai kaip mus veikia naujas ir globalus pasaulis, nauji iššūkiai. Nesakau, kad visi iššūkiai blogi, netikę, tačiau kol kas sunkiai atsirenkame, imame viską kas siūloma ir per daug negalvojame apie pasekmes.
Kai laikraštis ima skaičiuot kas ir po kiek komentarų parašo ir kokią nuomonę turi tai jau nieko gero. Kažką reikia nedelsiant apmąstyti. Gal jums atrodo, kad tik jūs turite nuomonę?
Nesupratau?