Kalbant su viena komunikacijos eksperte, ji prasitarė, kad tyrimai rodo, jog mūsų tautiečiai kitų pergales linkę prisiskirti ir sau, sakydami „mes laimėjome“, o nesėkmių ar skandalų atveju visuomet atsiribos ir žūtbūt stengsis surasti kaltų. Aišku, kitų.
Kad tai tiesa, akivaizdu iš netylančių skandalų dėl tarybos narių išmokų ir piktnaudžiavimo savivaldybių biudžeto lėšomis. Šią savaitę intensyviai ieškoma kaltininkų, bet atsakomybės, kaip karštos bulvės, kratosi visi galimi kontrolės mechanizmai – Vyriausybės atstovai, savivaldybių kontrolieriai, vidaus auditas.
O štai „Gimtojo…“ skaitytojas kaltininkų surado dar daugiau – atsiųstame redakcijai laiške, kurį kaip tik šiandien spausdiname, atsakomybę priskiria ir merui, ir rinkėjams, kurie neva nenori išsirinkti sąžiningų ir aukštos moralės tarybos narių. Ir, be abejo, žiniasklaidai. t. y. „Gimtajam Rokiškiui“, kuris neva bando apkaltinti tarybos narius dėl jiems išmokėtų nemažų sumų ir neatlieka tyrimo, nesigilina, tik vadovaujasi paskalomis.
Skaitytojas svarsto, kad gal kandidatams į tarybos narius vertėtų pravesti elgesio instruktažą? Tyliai sau svarstau, kad jeigu jau sąžiningumo priesaiką davusiems politikams reikia pravesti moralės instruktažą, tai ar gali jie būti mūsų lyderiais? Nes visame šitame kaltų paieškos kontekste kažkaip stebuklingai ištirpo pačių tarybos narių atsakomybė.
Juokinga, bet į merą nukrypo kai kurių tarybos narių akys ir per šios savaitės Rokiškio tarybos posėdį. Būtent jam buvo skirtas retorinis klausimas – ar tarybos nariai, kurie ėmė išmokas, turėtų atsistatydinti? Žinoma, meras atsakė, kad tą turėtų nuspręsti patys tarybos nariai, įsivertinę savo elgesį. Graudu, kai politikai vaikiškai bando nusikratyti atsakomybės ir kažkam ją permesti, geriausiai – merui arba žiniasklaidai, kuri neva tendencingai išsirenka taikinius.
Taigi, apie tuos taikinius. „Gimtajame Rokiškyje“ prieš kurį laiką buvo išspausdintas straipsnis apie išmokas Rokiškio savivaldybės tarybos nariams. Straipsnis nebuvo pristatytas kaip tyrimas, laukiame išsamios analizės iš Andriaus Tapino komandos. Šiuo atveju buvo tik pasidomėta, kaipgi Rokiškio savivaldybės tarybos narių išmokos ir atlyginimai atrodo kitų savivaldybių kontekste. Nieko nekaltinome ir nedarėme išvadų, tik pateikėme faktus: paaiškėjo, kad išmokų dydis kitų savivaldybių kontekste – maždaug vidurkis, tarybos nariai nustatyto reglamento nepažeidė, buhalterinė apskaita, bent jau peržiūrėjus paskutiniuosius metus, – tvarkinga, o dominuojanti išlaidų rūšis – kuras. Ir kėlėme klausimą: ką iš tiesų atspindi tarybos narių nuvažiuoti tūkstančiai kilometrų?
Taikinius pasirinkome tikrai netendencingai, kaip bandė apkaltinti juo tapęs tarybos narys Irmantas Tarvydis. Šis politikas pasirinktas todėl, kad yra išmokų įsisavinimo lyderis – per 2022 metus būtent jam iš savivaldybės biudžeto buvo atseikėta daugiausia lėšų. Pirmajame trejetuke, gavę daugiau kaip 4000 eurų per praėjusius metus, taip pat atsidūrė Vytautas Vilys ir Egidijus Vilimas. Pastarojo atvejis atkreipė dėmesį dėl to, kad šis tarybos narys iš išmokų pernai nuolat remontavo automobilį ir pristatydavo čekius tiek už dyzeliną, tiek už automobilines dujas.
Tuo tarpu mažiausiai išmokų, kurių dydis nesiekė 2000 eurų per praėjusius metus, gavo Robertas Baltrūnas, Audronė Kaupienė ir Algis Kazulėnas.
O mero buvusios kadencijos politinės komandos išmokų neskelbėme todėl, kad nebuvo ką viešinti – išmokomis turėję galimybę pasinaudoti meras Ramūnas Godeliauskas, buvęs vicemeras Tadas Barauskas, buvęs mero patarėjas Vytautas Saulis nepasiėmė nė cento.
Tai štai kokie faktai. Išvadas kiekvienas gali pasidaryti pats, o „Gimtasis…“ tikrai spausdins specialių tarnybų atliktus išsamius tyrimus. Jeigu tik, kaip tarybos posėdyje žadėjo naujasis Kontrolės komiteto pirmininkas, tikrai imsis tą nešališkai atlikti.