„Būk taupus – iškeisk centus!“ Tokią akciją rengė Lietuvos bankas. Deja, tik Kaune. Gyventojai buvo raginami išsikeisti smulkiąsias – 1 bei 2 euro centų – monetas ir taip jas grąžinti į apyvartą, nes „monetos atsiskaitant dažniausiai panaudojamos tik vieną kartą. Gavus grąžą jos pametamos ar nugula gyventojų taupyklėse, automobilių salonuose, fontanuose“. Lietuvos banko skaičiavimu, nuo euro įvedimo šalyje Lietuvos gyventojai yra pametę daugiau kaip 2 mln. eurų vertės 1 ir 2 euro centų monetų. Visgi apyvartoje sukasi tiek smulkiųjų monetų, kiek jų tilptų vienuolikoje traukinio vagonų, o jos sveria 770 tonų. Kasmet šių monetų kiekis apyvartoje padidėja 80 tonų, arba 1 traukinio vagonu. Pasibaigus akcijai, bankas suskaičiavo: iš viso iškeitėme beveik pusantro tūkstančio eurų. Iš jų – 1 ir 2 ct sudarė beveik 32 tūkst. monetų. Ir džiūgauja – kiekvienas atneštas ir į apyvartą grąžintas centas reiškia, kad jų Lietuvos bankui teks kaldinti mažiau, todėl bus tausojama aplinka (joms kaldinti, transportuoti, tvarkyti naudojami ištekliai, išskiriama tarša ir atliekos).
Lietuvos banko teigimu, visuomenės apklausa rodo, kad net du trečdaliai Lietuvos gyventojų pritartų 1 ir 2 euro centų monetų atsisakymui bei galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui. Žodžiu, jokios naudos iš tų centukų, tik brūžina piniginių pamušalus, pasimeta kišenėse, nurieda po prekystaliu, nugula kiaulėse taupyklėse ir teršia. Kaip kiaulės.
Bet vargu ar su tokiu centų apibūdinimu sutiktų „Caritas“, maltiečiai ar kiti, besirūpinantys stokojančiųjų gerove. Gegužės 2 d. baigiasi pajamų deklaravimas už praėjusius metus. Kam pervedėte 1,2 proc.? Stokojantiesiems brangus kiekvienas centas. Kitaip sakant, kažkam jie virsta pertekliniais, kažkam – auksiniais.
Keista, bet pertekliniais virto žodžiai „Lietuvos Respublika“. Ne bet kur, o penkių savivaldybių – Mažeikių, Palangos, Plungės, Kazlų Rūdos, Trakų – tarybų narių ir merų priesaikose. Jie perskaitė bei pasirašė po tokiu priesaikos tekstu: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių savivaldybės gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas!“ (prisiekiant paskutinis sakinys neprivalomas, matyt, jo nepasakius, padeda „opozicinės jėgos“?). Tose savivaldybėse priesaikos procedūrą (ir visą posėdį) teko pakartoti, nes Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) konstatavo, kad buvo perskaitytas „ne tas“ tekstas. „Teisingas“ priesaikos tekstas, be žodžių „Lietuvos Respublikos“, įrašytas naujojoje Vietos savivaldos įstatymo redakcijoje, įsigaliojusioje nuo šių metų labai simbolinės datos – Melagių dienos. O tas, kas prisiekia ne pagal priesaikos tekstą, neįgyja įgaliojimų teisėtumo.
Aršiausiai perskaitytos priesaikos tikrumą įrodinėjo palangiškiai – rinkimų komisijos pirmininkas, meras ir taryba. „Kaip matyti iš oficialiai publikuojamų teisės aktų, yra rašomi du pavadinimai, t. y. Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Konstitucija. Šie pavadinimai savo logine ir semantine prasme reiškia tą patį, t. y. Lietuvos Respublikos Konstituciją. Išsakėme savo poziciją, jog tai, kad išrinkti tarybos nariai ir meras prisiekė gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją, o ne Konstituciją, priesaikos esmės nekeičia“, – respublikinei žiniasklaidai sakė Palangos miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Virgilijus Beržanskis. Deja, anot VRK, vis tiek prisiekti reikėjo ne mūsų valstybės Konstitucijai, o tiesiog Konstitucijai. Pusiau juokais, pusiau rimtai, kyla klausimas – kokiai, kieno Konstitucijai priversti prisiekti išrinktieji? Gal ruošiamės stoti į dar vieną sąjungą ir, kad nereikėtų kartoti rinkimų bei priesaikos, automatiškai užsitikrinam ateitį? Neatsimenu absurdiškesnio atvejo dėl žodžių „Lietuvos Respublika“.
Ši savaitė ypač džiugi dviem bendruomenėms: Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijai ir Jūžintų seniūnijai. Mokyklos atstovai susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidentu Valdu Adamkumi, o jūžintiškiams įteikti „Lietuvos bendruomenių apdovanojimai 2022 m.“ Laimė, iš šio titulo dar niekas neišbraukė žodžių „Lietuvos Respublikos“, o iš nominacijos pavadinimo – šalies vardo.
nėra ko stebėtis..dar ne tokių “keistenybių” išgirstame ir perskaitome..