Netramdomi gamtos teršėjai netrukus gali sulaukti didelių nemalonumų. Kovoje su jais aplinkosaugininkai imsis naujų priemonių: dažniausiai teršiamose zonose rengs vaizdo kameras, fiksuosiančias pažeidėjus. Jų filmavimas ir viešinimas, tikimasi, taps efektyvia drausminimo priemone, kurią jau praktikuoja AB „Rokiškio komunalininkas“.
Pro akis teršėjas nepraslysta
Kovoti su piktybiniais aplinkos teršėjais gamtos sergėtojams padeda pilietiški gyventojai. Balandį Bendrasis pagalbos centras ir aplinkosaugos dispečerinė sulaukė 1 tūkst. 343 gyventojų pranešimų. Tai 35 proc. daugiau nei kovo mėnesį.
„Aktyviai talkina ir mūsų rajono žmonės. Palyginti su ankstesniais metais, gyventojų nepakantumas gamtos teršėjams labai išaugo“, – už pilietiškumą dėkojo Danutė Baronienė, Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Rokiškio agentūros vedėja.
Neseniai gautas pranešimas dėl netinkamo nuotekų tvarkymo J. Tumo–Vaižganto gatvėje. Prieš keletą dienų gyventojai pranešė apie Dirvonų kaime (Juodupės sen.) deginamas atliekas. Nuvykę aplinkosaugininkai rado žmonių sukurtą laužą, kuriame degė sugrėbtos šiukšlės, tarp jų – plastiko buteliai, kitos orą teršiančios atliekos. Degintojams buvo surašytas pažeidimų protokolas, teks mokėti 14 eurų baudą. Neseniai gautas pranešimas iš Pandėlio seniūnijos dėl netvarkingo nuotekų tvarkymo. Kiemo ir kelio nepasidalijantys dviejų sodybų šeimininkai akylai stebi vienas kitą ir apie galimus pažeidimus informuoja gamtos sargus. Vienas pilietiškas gyventojas pareigūnams atsiuntė nuotrauką, kurioje užfiksuotos pakelėje išpiltos atliekos Obelių seniūnijoje. Nustatyti šiukšlintoją bus sunku, nes šis adreso nepaliko… Pastaruoju metu gaunama pranešimų apie nelegaliai ardomas senas mašinas. Vieni jas ardo pasislėpę, kiti – atvirai. Pastarieji, anot D. Baronienės, niršta, ko aplinkosaugininkai prie jų, nieko blogo nedarančių, kabinėjasi…
Kraupsta nuo piktavalių
„Važinėdami kraupstame: aplinkoje daugėja šiukšlių, net ir tose vietose, kurios tik ką sutvarkytos per talką „Darom“. Ir seniūnai skundžiasi, kad apšiukšlintų vietų daugėja. Net prie Rokiškio miesto kapinių (Kalneliškių kaime) konteinerių nesibodima suvežti išardytų mašinų laužo: skardų, plastiko, padangų“, – baisėjosi gamtos teršėjų įžūlumu pareigūnė.
Pasak jos, nevalyvi gyventojai be sąžinės graužaties atsikrato nebereikalingo turto: prie konteinerių, pamiškėse, pakelėse, prie apgriuvusių ūkinių statinių suveža išardytą buities įrangą, senus baldus, atsikrato sukauptais plastiko, stiklo buteliais, drabužiais.
Kovos viešumu
Gamtos teršėjų savivalę aplinkosaugininkai rengiasi netrukus „prikirpti“: pačiose jautriausiose ir dažniausiai šiukšlinamose zonose rengs vaizdo kameras. Jų užfiksuoti vaizdai padės teršėjus tramdyti baudomis, o šių „herojų“ vaizdai bus viešinami.
Šią savaitę aplinkosaugos pareigūnai suplanavo reidų, kurių metu bus tikrinami „taškai“, kuriuose galimai nelegaliai ardomi automobiliai.
Visuomenė aktyvėja
Prieš gamtos teršėjus aktyviai kyla šalies gyventojai, vis dažniau pranešantys apie galimus pažeidimus. Balandyje, kaip ir kove, aktyviausi buvo didmiesčių gyventojai: vilniečiai paskambino 410 kartų, kauniečiai – 223, klaipėdiečiai – 168.
Daugiausia pranešimų (663) gauta apie sužeistus, automobilių užmuštus ar sužalotus laukinius gyvūnus, dažniausiai stirnas, taip pat apie atklydusius į gyvenamąsias vietoves laukinius gyvūnus. Nemažai skambučių sulaukta dėl sužeistų paukščių, gulbių, suopių, gandrų ir net varnų.
Vis nepakantesni žmonės tampa brakonieriams. Balandį apie žvejybos taisyklių pažeidimus jie pranešė 159 kartus. Trečioje vietoje pagal skambučių skaičių – pranešimai apie atliekų deginimą (122). Žmonės skundėsi, kad kaimynai degina atliekas, miestuose kūrena laužus sodo atliekoms sunaikinti. Dalis tokių pranešimų nepasitvirtino. Oro taršos pažeidimai dažniausiai nustatomi garažų bendrijose, automobilių servisuose arba tuomet, kai piliečiai kūrena krosnis baldų gamybos atliekomis.
Galimybė greitai ir paprastai pranešti apie pažeidimus bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis skatina žmones neužmerkti akių pastebėjus nusikaltimą aplinkai. Tereikia surinkti bendrojo pagalbos telefono numerį 112 arba tiesioginį (8–5) 273 2995.