R. Šiaulienės ir V . Bičiūnaitės nuotr.

Kas lemia oro drėgnumą?

Veiksnių gali būti labai daug. Tam įtaką daro maisto ruoša, drabužių skalbimas ir džiovinimas, prausimasis po dušu, indų ir grindų plovimas, net kambarinių augalų auginimas ar tiesiog žmonių bei gyvūnų buvimas namuose. Statistiškai paskaičiuota, jog kasdien keturių asmenų šeima į namų orą išskiria apie 60 litrų vandens garų. Kai namuose pernelyg drėgna, atvėsus orui drėgmė nusėda ant šalčiausių vietų – stiklo paketų arba langų kraštų. Santykinis oro drėgnumas patalpose neturi viršyti 40–60 proc., o ribinė mažiausia temperatūra turėtų būti 18° C. Efektyviausias būdas siekiant išvengti langų rasojimo – nuolatinis patalpų vėdinimas. Rasoti vienodai gali ir plastikiniai, ir mediniai langai.

Per didelė drėgmė – dažniausia būstų su plastikiniais langais problema

Bene geriausiai apie šią problemą žino plastikiniais langais prekiaujantys verslininkai. Rokiškyje individualia veikla užsiimantis Remigijus Vaštaka pastebėjo: „Kol žmonės turėjo senus medinius langus, drėgmė problemų nesukeldavo – patalpos vėdindavosi pro nesandarius langų rėmus. Susidėjus plastikinius, tapo šilčiau, bet pasipylė kitos problemos – namuose pernelyg daug drėgmės, o kur drėgna, ten plinta pelėsis.“ Situaciją jis komentavo pateikdamas pavyzdžių. „Tarkim, jei virtuvėje ilgai gaminamas maistas, vonioje prausiamasi, dar kurioje nors patalpoje džiovinami skalbiniai, tai kur dingsta ta drėgmė? Jeigu nevėdinama, ji lieka patalpoje“, – sakė pašnekovas.

Kita rasojimo priežastis – netinkamos palangės. Pasak jo, kartais klientai užsigeidžia plačių, į kambario vidų išsikišančių palangių, nes ant jų galima susidėti daiktus, telpa daug gėlių vazonėlių. Jei po palange primontuotas radiatorius, tokiu atveju iš viršaus jis pridengiamas, o sklindanti šiluma prastai pasiekia lango stiklą, ant stiklo kaupiasi iš gėlių vazonų garuojanti drėgmė ir langas nuolat rasoja.

„Ne veltui klientams įteikiame ir naudojimo instrukciją su priminimais apie gaminių priežiūrą ir valymą, tik ji dažniausiai kažkur numetama, pamirštama“, – akcentavo R. Vaštaka parodydamas vieną jų. Instrukcijoje aiškiai parašyta, kad būtina periodiškai vėdinti patalpas ir reguliuoti temperatūrą – tik taip sumažės drėgmė. Kasdien bent 5–10 min. reikėtų atidaryti langus ir sukelti skersvėjį. Vėdinimų nereikėtų bijoti, nes  vidaus sienos įšilusios, todėl kambario temperatūra greitai atsinaujina. Sienos vėsta tuomet, kai langas būna pravertas ilgą laiką.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Olia
Olia
2020 2 vasario 9:45

Kad,ir vedinimas geras,namas statytas baloje,o ,beje ir sildymas nevienodas,maziau sildo ir islenda dregme ir pelesis,ka tu bedarytm….

Rekomenduojami video: