Baimė ir jaudulys yra natūralūs kaip ir kitos emocijos, tik kartais atsakingu momentu, tarkim, per egzaminus, jos pridaro žalos. Ar įmanoma jų išvengti? Kaip? Apie tai kalbamės su abiturientais, kurie ne kartą dalyvavo įvairiuose konkursuose, renginiuose ir žino, ką reiškia viešai kalbėti ar dainuoti publikai, ir, regis, turėtų būti pripratę prie atsakomybės bei dėmesio.
Tinkamai pasiruošti ir pasitikėti
Nerijus Laužadis
Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio abiturientas, išrinktas gabiausiu šių metų rajono mokiniu
Jaudulys egzaminų metu yra natūralus dalykas. Tik galbūt vienus jis išmuša iš vėžių labiau negu kitus. Sutinku, kad jį suvaldyti yra labai sunku, ypač tada, kai žinai, jog šis tavo parašytas darbas lems labai daug. Kiekvienas, atėjęs laikyti egzamino ar dalyvaudamas kokiame nors renginyje, privalo pasitikėti savimi ir įtikinti save, kad jis moka ir viską padarys šauniai. Taip pat vaistas jauduliui numalšinti yra geras pasiruošimas. Kai esi gerai pasiruošęs ir matai, kad sugebi atsakyti į visus klausimus, nebejauti jaudulio. Tada atlieki savo darbą kaip galima geriau.
Miegas ir miela veikla
Oresta Lapienytė
Pandėlio gimnazijos abiturientė, šaulių būrelio narė
Abiturientai visada jaučia stresą prieš egzaminus. Tai gali rimtai pakenkti sveikatai ir egzaminų rezultatams, todėl labai svarbu yra nepasiduoti nerimui. Prieš egzaminus tenka ypač daug mokytis. Tai išvargina smegenis, todėl kokybiškas miegas yra būtinas. Gerai išsimiegoję žmonės mažiau veikiami streso. Tačiau dažnai dėl nerimo pradeda kankinti nemiga. Dalis jaunimo tokioje situacijoje ima gerti raminamuosius vaistus. Mano nuomone, geriau prieš nemigą kovoti kitais būdais – žolelių arbata. Nors vaistai padeda greičiau užmigti, tačiau jų poveikis lieka ilgiau, nei atrodo, – kitą dieną jautiesi nedarbingas.
Taip pat nerimą kelia dykinėjimas, todėl privalu užsiimti miela veikla. Sportas, skaitymas, susitikimas su draugais, netgi kompiuteriniai žaidimai padeda kovoti su stresu.
Abiturientai per daug galvoja apie egzaminus, dažniausiai save nuteikia pesimistiškai. Tai tik pablogina rezultatus. Jeigu visi suvoktų, kad egzaminai – tai ne visas gyvenimas, rezultatai būtų daug geresni.
Optimistinis požiūris ir tikslingas laiko skirstymas
Kornelijus Glemža
Pandėlio gimnazijos dvyliktokas, ateitininkų būrelio narys
Dvyliktokus kiekvieną dieną kankina mintis: „Egzaminai…“ Mokymasis dieną, paskui naktį labai vargina. Poilsio lieka vis mažiau. Tačiau nereikia leisti, kad stresas užvaldytų mus. Svarbiausia – gerai išsimiegoti. Tuomet atsiranda daug energijos, noras mokytis bei noras užsiimti įvairiomis veiklomis.
Ruošiantis egzaminams būtina rasti laiko savo pomėgiams, draugams dėl to, kad prasiblaškytum, praplėstum akiratį. Rasdamas laiko sau žmogus pailsi nuo rutinos, nuo įtampos. Bet pagrindinis streso malšintojas yra optimistinis požiūris bei tikslingas laiko paskirstymas. Optimizmas padeda siekti tikslų, įveikti viską, kas atrodo neįveikiama, net padeda daugiau išmokti. O protingai paskirstyti laiką reikia tam, kad galėtum plėsti žinias ruošdamasis egzaminams bei rastum laiko savo pomėgiams. Tad linkiu visiems optimizmo ir stiprybės, kad įveiktume egzaminus be streso.
Daugiau ketvirtadienio „Gimtajame…“