Praėjusią savaitę savivaldybei paskelbus, kad Kamajų Antano Strazdo gimnazija iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų gavo penkis simbolinius „puodelius“ kaip aukščiausią įvertinimą už maisto kokybę ir higienos normų atitikimą valgykloje, pasipylė komentarai, kad tokius „puodelius“ turi ar yra gavę ir Juodupės, Obelių gimnazijos bei kitos rajono švietimo įstaigos. „Gimtasis…“ pasidomėjo, už ką tais „puodeliais“, kurie jau perkrikštyti „michelinais“, apdovanoja rajono mokyklų valgyklas? Ar dar veikia sveikuoliško maisto „Verygos įstatymai“? Ir, žinoma, už kiek galima pavalgyti mokyklos valgykloje, visur ir už viską kylant kainoms?
Vertinti pradėjo pernai
„Galimybės išfiltruoti tik Rokiškio rajono įstaigas sistemoje neturime, tačiau iš praktikos dauguma ugdymo įstaigų vertinamos penkiais „puodeliais“, nors ir fiksuojama nežymių neatitikčių. Mokyklų/darželių vertinimas pradėtas tik nuo 2023 metų. Vertinimas atliekamas kontrolės metu, kontrolė vyksta neįspėjus. Pildomas klausimynas, o kito patikrinimo metu duomenys gali pasikeisti priklausomai nuo įvertintos situacijos“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus specialistai.
Turi penkias „michelin“
„Mus tikrina vieną ar du kartus per metus. Ir mes taip pat turime penkias „michelin“ žvaigždes. Nors tų „puodelių“ šiaip, už nieką vertintojai nedalina“, – šypsojosi Juozo Tūbelio progimnazijos direktorius Zenonas Pošiūnas. Jis teigė net nežinantis, iš kur atvažiuoja tikrintojai – Utenos, Panevėžio, Rokiškio. „Mūsų iš anksto niekas neįspėja. Bet tikrai neišsigąstam, nes dirbam pagal reikalavimus, ir meniu kasdien kitas, ir maistas tausojantis, skanus, visuomet šviežias“, – sakė direktorius.
Lėšas virėjų atlyginimams skiria savivaldybė
„Penkių puodelių ženklas simbolizuoja aukščiausią viešojo maitinimo įstaigos įvertinimą – puikiai, jį mums įteikė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorės. Jos tikrino visą gimnazijos valgyklos veiklą: kaip laikomasi higienos ir technologinių maisto ruošimo reikalavimų, dokumentaciją ir viską, kas susiję su maisto ruošimu“, – sakė Kamajų Antano Strazdo gimnazijos direktorė Loreta Grochauskienė.
VMVT inspektorės atvyko netikėtai, todėl šis aukščiausias 5 puodelių įvertinimas labai nudžiugino švietimo įstaigos bendruomenę. „Gimnazijos valgyklą jos tikrino apie keturias valandas, pačios papietavo ir puikiai įvertino maisto kokybę. Taip pat sakė, kad penkių puodelių įvertinimas viešojo maitinimo įstaigoms įteikiamas ypač retai. Pas mus dirba atsakingų ir profesionalių virėjų komanda. Maistą jos gamina atsižvelgdamos į tai, ką mėgsta valgyti mokiniai. Virėjos teigia, kad vaikai labai mėgsta lietinius blynus su įvairiais įdarais, produktus iš varškės, nors taip pat mielai valgo mėsos bei paukštienos patiekalus. Mūsų valgykloje valgo beveik visi mokiniai, mokytojai, kiti darbuotojai. Turime dvi pietums skirtas ilgąsias pertraukas, nes per vieną niekaip nespėtume. Maistas pas mus ne tik kokybiškas ir skanus, bet ir sveikas. Produktus perkame tik puikios kokybės. Jų sveikam gaminimui turime naują virtuvės įrangą. Kai paprašome, savivaldybė visada skiria lėšų naujai, šiuolaikiškas technologijas atitinkančiai įrangai įsigyti. Pietūs mūsų valgykloje kainuoja vidutiniškai apie du eurus, nes virėjų atlyginimams lėšas taip pat skiria savivaldybė“, – sakė gimnazijos direktorė.
KRITERIJAI
Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pateikė vertinimo kriterijus, pagal kuriuos vertina maitinimo įstaigas
Įmonių vertinimo kriterijai:
- Bendra higienos būklė;
- Savikontrolės sistemos įgyvendinimas;
- Technologijos, įranga;
- Produktai;
- Personalas;
- Atsekamumo užtikrinimas;
- Pagrįstų skundų skaičius;
- Veiklos sustabdymo atvejų skaičius.
„Viešojo maitinimo įmonės tikrinamos pagal tuos pačius valstybinės maisto kontrolės kriterijus: iš anksto neįspėjus, pagal patvirtintus klausimynus. Be to, kiekvieno planinio patikrinimo metu atliekamas atitikties higienos reikalavimams vertinimas, todėl vertinimo rezultatai gali kisti, atsižvelgiant į kiekvieno partikrinimo rezultatus“, – rašo higienistai.
Įmonės higienos būklės vertinimas balais:
1 balas – nepatenkinama higienos būklė;
2 balai – patenkinama higienos būklė;
3 balai – vidutinė higienos būklė;
4 balai – gera higienos būklė;
5 balai – puiki higienos būklė.
„Atitikties higienos reikalavimams vertinimas yra vykdomas siekiant suteikti vartotojui kuo daugiau naudingos informacijos apie maisto tvarkymo subjektą, būti tikram, kad renkasi atsakingą maisto tiekėją. Tai ir paskatinimas įmonėms, tiekiančioms maistą, stengtis, veikti atsakingai sąžiningai ir siekti aukščiausių maisto saugos standartų“, – teigia specialistai.
Daugiau „Gimtajame…“