Reikia milijonų
Didingi Onuškio dvaro likučiai daro įspūdį tiek svečiams, tiek rajono gyventojams. Tačiau jie kasmet nyksta, ardomi gamtos stichijų ir griuvėsių viduje želiančių krūmų. Nuo irimo neapsaugos nei aplinkui apjuosta „stop“ juosta, nei Juodupės seniūnijos pastangomis šalinami pastato viduje išdygstantys krūmai, nei teritorijos šienavimas. Gyvybės jiems įpūsti gali tik milijonai eurų.
Kultūros paveldo departamento (KPD) Panevėžio–Utenos teritorinis skyrius susirūpino dėl Onuškio dvaro sodybos rūmų liekanų likimo. Rajono savivaldybės administracijos direktoriui Andriui Burnickui atsiųstame skyriaus vedėjo Arūno Giraičio pasirašytame reikalavime nurodyta per metus, t. y. iki 2022 m. liepos 1 d., „stabilizuoti rūmų liekanų būklę, apsaugoti nuo tolesnio griuvimo ir irimo“, konservuoti sienas, galbūt uždengiant jas stogeliais ar įrengiant gaubtą. Pastarajam reikalavimui siūlymus reikia pateikti iki šių metų spalio pradžios. Kaip tinkamas tokių pastatų priežiūros pavyzdys nurodomos Tantallon ir Caerlaverock pilys bei kiti objektai Škotijoje.
Rajono meras Ramūnas Godeliauskas liūdnai juokavo, kad, matyt, Rokiškio rajonas pirmasis Lietuvoje pasiekė Škotijos išsivystymo lygį, jeigu KPD kaip pavyzdžius pateikia tos šalies, o ne Lietuvos, objektus.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“
Puikus pavyzdys yra ir Lietuvoje, kaip sutvarkomi ir turizmui pritaikomi griuvėsiai – Merkinės dvaras (dar žinomas kaip Paulavos Respublika) Šalčininkų r. Taip pat daug pavyzdžių yra ir kaimyninėje Latvijoje. Kažkaip keistai tas KPD specialistų pasiūlymas atrodo.
Neįsivaizduoju, kad kas nors pirktų tuos griuvėsius. Čia atstatymui reikėtų keliolikos milijonų eurų, o ką po to jame daryti sumerkus tiek pinigų? Paprasčiau leisti baigti griuvesiams griūti ir sumalti į skalda. Būtų realiausias ir mažiausiai nuostolingas variantas.