Panevėžio apskrities policijos komisariatų vadovybė balandžio 28 d. popietę darbavosi iš peties. Tik ne įprastose darbo vietose, o su kastuvais, kibirais ir be tarnybinių uniformų. Keturios dešimtys aukšto rango pareigūnų „reidas“ Rokiškio miškų urėdijos Pandėlio girioje (Pandėlio girininkija) – tradicinė miškasodžio talka, kasmet organizuojama vis kitame apskrities rajone.
Gamta išpildė, ką pažadėjo
Prieš pradėdami darbą talkininkai panevėžiečiai šmaikštavo: gal rokiškėnai miškininkai labai jų, neįpratusių rankose laikyti kastuvus, nenuvargins. Iš kabinetų ištrūkę pareigūnai, kaip sodinti eglaites pamokyti Pandėlio girininko Aido Rinkevičiaus ir Rokiškio miškų urėdo Benjamino Sakalausko bei urėdijos miško apsaugos inžinieriaus Kastyčio Kuodžio, kibo į darbą iš širdies.
Per pora valandų jie eglaitėmis apsodino apie 1,5 ha kirtavietę. Ilgiau darbuotis būtų neleidusi ir gamta, nes iš dangaus pasipylė sinoptikų žadėtas lietus. Bet poros valandų užteko, kad talkininkai užbaigtų urėdijos šių metų pavasario miškasodį. Jų apsodinta kirtavietė – paskutinė pagal numatytą miškasodžio planą.
Per balas, šakas ir kelmus
Gausiai pažliugusi ir pilna baigiančių trešti šakų valkšnomis kirtavietė komisariatų pareigūnams buvo ne tik gebėjimų išbandymas, bet ir geras atsipalaidavimas: talkininkai klegėjo istorijomis, anekdotais, vieni kitus linksmai „kontroliavo“, derėjosi dėl vagų ir sodinukų, pozavo, kad po talkos šeimynoms ir kolegoms pasigirtų, jog jie – ne iš kelmo spirti. Vieni pareigūnai sakė turį 3- 4 metų medelių sodinimo praktikos, kiti – dar didesnį statžą, o tie, kurie pirmą kartą tradicinėje talkoje dalyvavo, tyliai mokėsi iš profesionalų…
Urėdijos miškininkai gyrė talkininkus ir po darbų jiems atsidėkojo šilta ir jaukia vakariene gamtoje bei talkos atminimo suvenyrais.
Prie miškasodžio finišo – pareigūnai
Panevėžio apskrities VPK, Panevėžio miesto ir rajono, Biržų, Pasvalio, Kupiškio ir Rokiškio policijos komisariatų vadovybės talka Pandėlio girioje – finalinis urėdijos miškasodžio akcentas.
Apsodinta per 85 ha arba 70 proc. šiais metais numatytų atkurti kirtaviečių ir miškui įveisti skirtų plotų. Šiais metais urėdijos miškų atkūrimo ir įveisimo fondas sudarytas iš 242 ha miškui atkurti ir įveisti želdaviečių ir želviečių. Iš jų miškų įveisimo plotas – 19,1 ha, miškų atkūrimo – 223 ha. Daugiausia miškų šiais metais bus įveista Obelių – 7,4 ha, Juodupės – 6,0 ha, Sėlynės – 4,2 ha girininkijose.
Daugiausia miškų bus atkurta Juodupės girininkijoje – 47,6 ha, Obelių – 44,7 ha ploto. Iš viso atkuriant ir įveisiant mišką bus pasodinta 0,5 mln. miško sodmenų, daugiausia – eglės (200 000 vnt.), juodalksnio (140 000 vnt.), ąžuolo (40 000 vnt.), pušies (25 000 vnt.). Per 60 000 vnt. miško sodmenų bus panaudota ankstesnių metų miško želdinių ir žėlinių atsodinimui vietoj neprigijusių, žuvusių ar netolygiai atžėlusių medelių.
Pavasario miškasodyje – po medelį kiekvienam rajono gyventojui
Rokiškio miškų urėdijos miškasodžio darbuose šiemet talkino ypatingai gausus būrys talkininkų. Talkų maratonas prasidėjo balandžio 8 d. Nacionaline miško sodinimo švente Sėlynės girininkijos Raisto miške. Čia talkininkai ąžuoliukais apsodino 3,3 ha ploto želdavietę. Ilgametę miško sodinimo patirtį turintiems Rokiškio policijos komisariato darbuotojams Obelių girininkijos Degsnės miške taip pat buvo patikėta ąžuolais apželdinti 2,7 ha plotą, partijos ”Tvarka ir teisingumas“ Rokiškio skyrius tradiciškai sodino eglaites prie Miliūnų tvenkinio esančioje kirtavietėje. Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Spygliukai“ nariai Sėlynės girininkijoje J.Tūbelio vardo giraitėje, sodino medelius, taisė anksčiau pasodintų ąžuoliukų apsaugas, pildė neprigijusius ir žvėrių suniokotus medelius.
Iš viso šiemet pavasarį talkų metu pasodinta 9,5 ha miško (per 30 000 vnt. medelių arba – po vieną medelį kiekvienam rajono gyventojui).
(A.Minkevičienės nuotraukos iš talkos ir kirtavietės gamtos)