Nuo balandžio Rokiškio rajono policijos komisariato areštinės durys paremtos šluota. Pagal senąjį lietuvių paprotį tai reiškia, jog žmonių čia nėra…
Prieš du dešimtmečius buvusi viena moderniausių šalyje įstatymui nusižengusiųjų sulaikymo vieta tuščia, o jos sienos mena nusikalstamo pasaulio autoritetus, Bangladešo, Afganistano ir kitų šalių pabėgėlius. Didžiulį pastatą planuojama perduoti Turto fondui. Tačiau pasigirsta siūlymų jame rengti ekskursijas turistams, trokštantiems neįprastų pramogų.
Tik iš pasakojimų…
Rokiškio rajono policijos komisariato areštinės uždarymą lėmė naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas. Jame nebeliko nuobaudos – arešto, o alternatyva pasirinkti viešieji darbai. Juos privalės dirbti žmonės, nusižengę visuomenei ir negalintys sumokėti piniginių baudų. Nors naujojo kodekso įsigaliojimo laikas iš balandžio nukeltas į kitų metų sausį, tačiau Rokiškio areštinė jau nebeveikia.
Joje buvo įrengtos 49 vietos, metų paros vidurkis – 27 areštantai. Bausmę čia dažniausiai atlikdavo asmenys, kurie už nusižengimus nesumokėdavo piniginių baudų, jų nesugebėdavo išieškoti ir antstoliai. Už 1 tūkst. 448 eurų ir didesnes baudas piliečiui būdavo skiriama 30 parų arešto. Tai – ilgiausia galima bausmė.
Nuo 1993 m. Rokiškyje veikusi laikinoji laisvės atėmimo vieta buvo uždara įstaiga, o apie sulaikytųjų gyvenimo sąlygas buvo galima sužinoti nebent iš jų pačių pasakojimų. Ir dabar, nors areštinė tuščia, norint į ją patekti reikalingas Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato viršininko leidimas.
Kaip manote, ar ištuštėjusioje areštinėje būtų galima įrengti muziejų, siūlyti turistams susipažinti su tamsiojo pasaulio gyvenimu?
Daugiau antradienio “Gimtajame…”
Dalia ZIBOLIENĖ