Salei klausimų beveik nekilo. Vilės Leščinskienės nuotr.

Galimybės sudarytos 

Užimtumo tarnybos Rokiškio skyriaus vedėja Dalia Starkuvienė: „Turi būti abipusis – tiek darbdavio, tiek darbuotojo – požiūris ir suinteresuotumas. Tie darbdaviai, kurie yra socialiai atsakingi, komunikuojantys, jiems ir darbuotojų rasti paprasčiau.“ Vilės Leščinskienės nuotr.

Kaip teigė D. Starkuvienė, susirinkimo tikslas – padėti spręsti nedarbo Juodupės seniūnijoje problemą. „Norėtume išgirsti Jūsų pastabas, pasiūlymus, mintis, ko trūksta, kad įsitrauktumėte į darbo rinką“, – kvietė gyventojus atvirai pasisakyti D. Starkuvienė, tačiau jokio atsakymo iš salės taip ir neišgirdo. 

Juodupės kraštas, anot jos, išskirtinis vietinių darbdavių gausa. Be to, kasdien kursuoja nemokami autobusai į Rokiškį – viešojo transporto grafikas pritaikytas prie dirbančiųjų. 

„Labai dažnai susiduriame su tuo, kad žmogus norėtų įsidarbinti, bet neturi kvalifikacijos, įgūdžių. Mūsų tarnyba tikrai turi daug galių, galime padėti norintiems mokytis, o sąlygos labai geros. Mokama stipendija, mokama mokymo įstaigai už pačius mokymus, yra sudaryta galimybė mokytis toliau nuo gyvenamosios vietos, vadinasi, dengiamos kelionės ir apgyvendinimo išlaidos. Dar galima mokytis pagal pameistrystės programą – mokytis dirbant konkrečioje darbo vietoje. Sudaroma galimybė mokytis turintiems kvalifikaciją, įgūdžių, bet juos praradus, kad būtų galima konkuruoti darbo rinkoje. Labai daug kursų, programų ir galimybių tobulėti. Vis tik matome tendenciją, kad nekvalifikuoto darbo mažėja ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Gal ir banaliai pasakysiu, bet mokytis niekada nevėlu. Yra gražių pavyzdžių, kai ir vyresnio amžiaus žmonės sėkmingai įsilieja į darbo rinką. Nuvykimas, parvykimas į darbą šiais laikais taip pat nėra kliūtis, darbdaviai į tai žiūri lanksčiai ir geranoriškai, kad tik dirbtumėt. Svarbiausias dalykas – jūsų pačių nusiteikimas“, – sakė D. Starkuvienė. 

 

Nelegalios pajamos prie gero nenuveda 

UT atstovė D. Starkuvienė ragino nesusivilioti nelegaliu darbu. Pasak jos, užkibęs ant „vokeliuose“ uždarbį siūlančio darbdavio kabliuko, darbuotojas gali likti ir be pinigų – tiesiog apgautas, be to, šešėlinės pajamos neįskaičiuojamos į darbo stažą, tai reiškia itin mažas pensijas senatvėje, nes mokėdamas „juodais“ pinigais, darbdavys nemoka mokesčių. Deja, nelegalaus darbo atvejus užčiuopti sunku, nes visuomenė tokį reiškinį gan kantriai toleruoja ir nutyli, o jeigu žino, tai neatskleidžia. „Vienintelė išeitis – tarkitės su darbdaviu, kad jus legaliai įformintų. Gal galime jam pasiūlyti subsidiją? Visąlaik stengiamės tokiais atvejais tarpininkauti, nes nelegalus darbas nenuveda prie gero“, – kalbėjo D. Starkuvienė. 

Laikinai Juodupės seniūnijai vadovaujanti Justina Kazanavičienė kreipėsi į gyventojus: „Jeigu yra kažkokių prašymų, sakykite, kaip seniūnija, savivalda būtų naudingi padedant susirasti darbą.“ Vilės Leščinskienės nuotr.

Laikinai Juodupės seniūnijai vadovaujanti Justina Kazanavičienė vicemerės Audronės Kaupienės vardu kreipėsi į gyventojus: „Jeigu yra kažkokių prašymų, sakykite, kaip seniūnija, savivalda būtų naudingi padedant susirasti darbą.“ Deja, ir po tokių seniūnės žodžių niekas iš salės pasisakyti nedrįso. 

 

 

 

„Reikia dirbti, reikia eiti dirbti“, – ragino ir Juodupės bendruomenės pirmininkas, rajono tarybos narys Zenonas Viduolis. Vilės Leščinskienės nuotr.

 

„Reikia dirbti, reikia eiti dirbti“, – ragino ir Juodupės bendruomenės pirmininkas, tarybos narys Zenonas Viduolis. 

 

 

 

 

 

 

Ieško ir tvarkytojų, ir kepėjų… 

Juodupiečiams laisvas darbo vietas pristatė ir Ilzenbergo dvaro vadovė Diana Jokimčienė.

Ilzenbergo dvaro vadovė Diana Jokimčienė kvietė į kolektyvą dvaro tvarkytoją. „Pagrindinė užduotis – prižiūrėti tvarką. Darbas sezoninis, nuo gegužės 1 iki spalio 31 dienos, nuo 8 iki 17 valandos, pasikeičiant vienas savaitgalis laisvas. Į darbą jūs galėsite važiuoti mūsų mašina, kuras apmokėtas, savo mašina važinėti nereikia. Taip pat ieškome pardavėjo (-os). Čia jau reiktų mokėti elgtis su kasos aparatu. Laiko dar yra spėti išmokti. Darbo sąlygos iš esmės tos pačios. Atsižvelgiant į tai, kiek mes turime pastovių, nesikeičiančių darbuotojų, Ilzenbergo dvaras yra ta vieta, kur darbuotojas tampa kaip šeimos nariu. Tas požiūris, kad „sėdžiu namuose, gaunu pašalpą ir viskas gerai“… Sėdėti namuose tikrai nėra išeitis. Siūlau apie tai pagalvoti“, – sakė ji. 

Juodupiečiams laisvas darbo vietas pristatė ir bičių ūkio šeimininkė Diana Rušėnaitė.

MB „Lakštena“ vadovė Diana Rušėnaitė ieško darbininko bičių ūkyje. Pagrindinis ir bene vienintelis reikalavimas – kad darbuotojas nebūtų alergiškas bičių įkandimams. Specialia apsaugine apranga darbuotojas bus aprūpintas. Ateityje bus ieškomas techninį inžinerinį išsilavinimą turintis specialistas. 

 

 

Juodupiečiams laisvas darbo vietas pristatė ir verslininkė Laimutė Sadauskienė.

Kepyklėlės šeimininkė Laimutė Sadauskienė teigė ieškanti darbuotojų vasaros sezonui, mat reikia pagalbos pavaduojant atostogų išeinančius darbuotojus. „Jeigu yra norinčių kepti tortus, šakočius, kviečiame prisijungti. Darbas pamaininis. Galbūt yra norinčių prekiauti produkcija mugėse? Galim suteikti transportą, galime bendradarbiauti, galite dirbti pagal verslo liudijimą“, – informavo L. Sadauskienė. 

„Bandykit pozicionuoti. Nepavyks, tai nepavyks, bet nors turėsite patirtį bendraujant su darbdaviu. Paaiškės, ko trūksta, kad darbdavys Jūsų nepriėmė, kur reiktų pasistengti, patobulėti. O gal ir būsite priimti į darbą. Bet jei nebandysit, tikrai nepavyks“, –  drąsino D. Starkuvienė. 

Vilės Leščinskienės nuotr.

Išklausę darbo pasiūlymų, dauguma juodupiečių salę paliko, o prie darbdavių priėjo ir susidomėjimą laisvomis darbo pozicijomis parodė tik vienas kitas gyventojas. 

Po renginio pakalbinta D. Starkuvienė tikino, kad ir tai yra didžiulis laimėjimas. „Kartais žmogui tereikia padrąsinimo. Turi būti abipusis – tiek darbdavio, tiek darbuotojo – požiūris ir suinteresuotumas. Tie darbdaviai, kurie yra socialiai atsakingi, komunikuojantys, jiems ir darbuotojų rasti paprasčiau“, – kalbėjo D. Starkuvienė. 

  

Nedarbas lenkia šalies vidurkį 

Paklausta, kokias pagrindines kliūtis, trukdančias įsidarbinti, dažniausiai įvardija darbo ieškantys asmenys, D. Starkuvienė atsakė, kad vieniems trūksta motyvacijos, kitiems – socialinių įgūdžių. Dalis klientų slaugo artimuosius, kiti turi įsisenėjusių skolų ar problemų dėl priklausomybių. Dar viena grupė klientų – gyvenantys kaimiškose vietovėse ir turintys susisiekimo sunkumų. „Visas šias kliūtis stengiamės šalinti kartu su savivalda užimtumo didinimo programų pagalba. Beveik 28 proc. bedarbio statusu registruotų skyriaus klientų nėra įgiję jokios kvalifikacijos. Tai labai apriboja darbinės veiklos pasirinkimą. Šiems rajono gyventojams siūlome paramos mokymuisi priemones“, – teigė D. Starkuvienė. 

UT Rokiškio skyriaus duomenimis, balandžio pradžioje registruotas nedarbas rajone siekė 10,9 proc. (Panevėžio apskrityje – 9,9 proc., šalyje – 9 proc.). Vyrų nedarbas mėnesio pradžioje buvo aukštesnis nei moterų, atitinkamai – 11,5 proc. ir 10,2 proc. UT Rokiškio skyriuje balandžio pradžioje buvo registruoti 1848 rajono gyventojai, kuriems suteiktas bedarbio statusas. Iš jų: moterys – 853, vyrai – 995, gyvenantys kaimo vietovėse – 1037, 16–29 m. jaunuoliai – 277, vyresni nei 50 m. rajono gyventojai – 885. Skyriuje registruoti 522 klientai, kuriems suteiktas darbo rinkai besirengiančio asmens statusas.  

Šiuo metu skyriuje daugiausia registruota Rokiškio miesto – 960, Rokiškio kaimiškosios – 371, Juodupės – 353, Obelių – 290 ir Pandėlio – 252 seniūnijų gyventojų. 

Balandžio 9 d. skyriuje registruotos 55 laisvos darbo vietos. Daugiausia darbo pasiūlymų pagalbiniams įvairių darbų darbininkams (7), mūrininkams (5), statybininkams montuotojams ir giminiškų profesijų darbininkams (5), pardavėjams (4), mėsininkams (4), valytojams (4). 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: