Šeimos gydytojas rezidentas Kasparas Trukšnys: „Silpnesnės ar stipresnės odos alerginės reakcijos yra būdingos didžiajai daliai populiacijos.“ Asmeninio archyvo nuotr.

– Ar dažnos alerginės reakcijos į vabzdžių įgėlimus?

– Silpnesnės ar stipresnės odos alerginės reakcijos yra būdingos didžiajai daliai populiacijos. Sisteminės alerginės reakcijos (atsiranda simptomai odoje, kvėpavimo, širdies bei kraujotakos sistemoje) į vabzdžių įkandimus pasitaiko apie 2 proc. populiacijos.

– Kokiems vabzdžiams žmonės labiausiai alergiški?

– Bitėms, vapsvoms, širšėms ir skruzdėlėms.

– Ką daryti tuomet, kai matomi pirmieji alergijos požymiai, įgėlus vabzdžiui? Kokios priemonės labiausiai tokiu atveju padeda? 

– Jei įgėlė ar įkando vabzdys, kuriam asmuo alergiškas, atsirado odos reakcijos, paprastai pirmiausia nutraukiamas kontaktas su alergiją sukėlusiu veiksniu (pvz., ištraukiamas bitės geluonis) ir išgeriama antihistamininių vaistų. Jeigu odos reakcija yra stipri, gali būti naudojamas ir steroidinis vaistas. Atsiradus rimtesnių simptomų, tokių kaip kvėpavimo sutrikimai, pykinimas, kraujotakos problemos ar patinimas burnoje ir gerklėje, kuo greičiau turi būti sušvirkštas adrenalinas ir kviečiama greitoji medicinos pagalba. Išliekant anafilaksijos simptomams (sutrikusi kraujotaka, apsunkintas kvėpavimas, sąmonės praradimas), asmuo toliau stebimas ir po 5–10 minučių adrenalinas dar kartą suleidžiamas į raumenis.

– Ar pavojinga, kai tik parausta, patinsta įgėlimo vieta?

– Odos reakcijos dažniausiai nėra pavojingos, tačiau reikėtų pacientą stebėti dėl sisteminių (kelių organizmo sistemų) reakcijų atsiradimo. Taip pat reikėtų nedelsiant išgerti antihistamininių (priešalerginių) vaistų, jeigu yra įgelta netoli kvėpavimo takų, kadangi atsirandantis patinimas gali užspausti kvėpavimo takus.

Daugiau „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: