Eltos nuotr.

Iki 267 metrų aukščio

Pirmoji apie kitais metais Panemunėlio ir Kamajų seniūnijose UAB „Elektrum Lietuva“ planuojamas statyti penkias vėjo elektrines pranešė pati Rokiškio rajono savivaldybė. Elektrinių aukštis – iki 267 metrų, atstumas nuo elektrinių iki artimiausių gyvenviečių (iki Salų 3,2 km, iki Skapiškių 8 km, iki Kamajų 9,5 km, iki Panemunėlio apie 10 km). Teigiama, jog vėjo energijos gamyba nesusijusi su oro ir vandens tarša bei kvapais, o pagrindinis jų poveikis aplinkai triukšmas taip pat neviršys ribinės vertės.

Pirmieji sušneko ūkininkai

Tiesa, gyventojai apie planuojamas statyti vėjo jėgaines kalbėjo jau anksčiau, nes jos turėtų būti statomos žemės ūkio paskirties sklypuose, priklausančiuose fiziniams asmenims. Tai yra, žemę elektrinėms statyti įmonė nuomosis iš ūkininkų. Tai pastarieji, kalbinami išnuomoti sklypus, pirmieji ir sušneko apie būsimas statybas. Vienas iš tokių ūkininkų – Jonas Venslovas iš Kalvių kaimo. Tiesa, jis yra vėjo jėgainių skeptikas ir sakosi atsisakęs išnuomoti žemę bei turįs daug klausimų jų statytojams.

Jis teigia, kad reikalaujamas atstumas nuo gyvenamųjų namų (3 km) tik įrodo, jog elektrinės nėra tokios nekenksmingos, kaip apie jas kalbama. Pasak Jono, „Elektrum Lietuva“ atstovai lankėsi pas jį pernai ir prašė leisti statyti vėjo jėgainę jo valdomoje žemėje, nesilaikyti reikalingo atstumo iki namų. „Aš paklausiau jų, kodėl nestato aplink Vilnių. Sako, neleidžia savivaldybė. Jeigu Vilnius neleidžia, kažkas čia ne taip“, – pasakojo Jonas.

Jis džiaugėsi rajono mero R. Godeliausko sprendimu kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą neleisti vėjo elektrinių statyti ir sakė labai palaikantis šį sprendimą.

Visų pirma, sako ūkininkas, šie statiniai darko kraštovaizdį. Antra, yra nemažai publikacijų, kur rašoma, jog vėjo jėgainės kenkia paukščiams, gyvūnams (karvėms, elniams), jėgainių veikla kelia sausrą. Tiesa, publikacijų, paneigiančių tokius gandus, irgi nemažai, bet J. Venslovas teigia jomis netikintis ir mano, jog jos yra statytojų propaganda.

Nuo Jono namų iki Duokiškio vėjo jėgainių parko yra truputį daugiau negu 3 kilometrai, bet tyliais vasaros rytais girdisi besisukančių sparnų sukeliami garsai. „Tie, kurie stato elektrines, žiūri į jų sparnus ir mato eurą, o aš, žiūrėdamas į juos, matau pabaisą“, – sako ūkininkas.

Paklausus, o kaip kitaip apsirūpinti elektra, J. Venslovas sako, kad, jo nuomone, gaminamos elektros visai užtenka. Prisiminė ponas Jonas ir rajone pastatytus saulės elektrinių parkus, kurie, pasak jo, atsirado nedirbamoje žemėje, o ne geriausiuose sklypuose.

Jau minėtas mero R. Godeliausko kreipimasis į Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos departamentą atsirado praėjus savaitei nuo žinios apie UAB „Elektrum Lietuva“ planus. Matyt, buvo išgirsti vėjo jėgainių priešininkų balsai. Tačiau iš objektų, kuriems vizualinis elektrinių poveikis pakenks, minimas tik Salų dvaras. Šis yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorija ir jį pastaruoju metu valdo Rokiškio tautodailininkų asociacija, vadovaujama Birutės Dapkienės.

Dar tik svarstymai ir priminiai įsivertinimai

UAB „Elektrum Lietuva“ teiravomės, ar turės įtakos planuojamoms statyboms mero kreipimasis į aplinkosaugininkus.

Įmonės atstovė žiniasklaidai Neringa Kolkaitė-Bielinė atsiuntė atsakymą, kuris, bent kuriam laikui, turėtų nuraminti aistras:

„Suprantame gyventojų rūpestį ir nerimą dėl vėjo jėgainių parko, tačiau nuogąstauti dar gerokai per anksti, nes kol kas nėra aišku, ar hibridinis vėjo parkas išvis bus statomas.
Rokiškio rajone, Panemunėlio seniūnijoje, bendrovė stato 24 MW saulės parką. Dėl jo buvo ne kartą susitikta su vietos bendruomene ir valdžia, pristatyti planai, gauti visi sutikimai – džiaugiamės gražia partneryste su vietos gyventojais.
Kadangi vieta tam atrodo tinkama, o žalios elektros Lietuva vis dar trūksta, įmonė svarsto galimybę išplėsti gamybinius pajėgumus pridedant prie saulės elektrinių projekto ir keletą vėjo jėgainių. Tačiau tai dar tik svarstymas, ir šiuo metu vyksta pirminis visų sąlygų įsivertinimas.
Esame pasitelkę ekspertus, kurie parengė poveikio aplinkai atrankos dokumentą. Jo tikslas – įsivertinti planuojamo įgyvendinti projekto poveikį gamtai, aplinkai ir žmogui. Jame paprastai įvertinami tokie aspektai, kaip triukšmas, tarša, šešėliavimas ir kiti, kurie gali turėti įtakos vietos gyventojams. Esame šį dokumentą pateikę Aplinkos apsaugos agentūrai, laukiame jų reakcijos. Taip pat lygiagrečiai laukiame ir atsakymo iš Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ dėl reikalingos galios suteikimo. Ir tai yra pirmieji būtini žingsniai, vystant vėjo energetiką bet kuriame šalies rajone.
Tik sulaukus institucijų teigiamų išvadų, spręsime dėl vėjo jėgainių parko statybų. Kadangi Lietuvoje vystome ne vieną atsinaujinančios energetikos projektą, jau turime gerąją praktiką įtraukiant bendruomenes į joms svarbius projektus. Tad ir šįkart, kai jau turėsime aiškius atsakymus dėl tolimesnio projekto įgyvendinimo, būtinai pakviesime bei išklausysime vietos gyventojus, Rokiškio rajono administraciją ir kartu ieškosime sprendimų. Esame atsakingas verslas, mums svarbu kurti ilgalaikį ryšį su vietos bendruomene, išgirsti ir atliepti gyventojų lūkesčius, išsklaidyti baimes.

Taip pat primename, kad vystydami projektus kviečiame bendruomenes teikti paraiškas ir gauti paramą iš „Elektrum Lietuva“ bendruomenių paramos fondo. Panemunėlio bendruomenei šią vasarą buvo suteikta 10 tūkst. eurų parama projektui „Mes ir dirbame, ir ilsimės kartu“ įgyvendinti. Už gautas lėšas bendruomenė pasistatė medinę pavėsinę, kurios taip trūko įvairioms bendruomenės veikloms.
Kuomet parkas jau bus įrengtas ir veiks, šiuo konkrečiu atveju, gamybos mokestis siektų 72 tūkst. eurų per metus. Bet visa tai – gerokai vėliau, jeigu jau turėsime institucijų palankias išvadas, kad šioje vietoje galėtų būti statomas vėjo jėgainių parkas. Iki tol norime nuraminti vietos bendruomenę ir valdžią, kad nieko nedarysime be jų žinios.“

Subscribe
Informuoti apie
guest
4 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rimantas
Rimantas
2024 11 gruodžio 20:48

Laikraštis dar pasidomėkite antenomis. Jas stato gyventojų niekas neklausia.

Traukinys
Traukinys
2024 11 gruodžio 13:54

O kas ištrynė iš žemėlapio Panemunėlio geležinkelio stoties gyvenvietę? Ten gyvena daugiau nei Panemunėlyje ir elektrinė nuo šios gyvenvietės būtų už 4 kk po tiesuma.

Panemunėlietė
Panemunėlietė
2024 12 gruodžio 10:25
Atsakinėti į  Traukinys

Ir prašom nežemyt mano gimtojo Panemunėlio miestelio jis tikrai turi daugiau gyventojų negu į pražūtį gyventojų prasme stoties gyvenvietė

Panemunėlietė
Panemunėlietė
2024 11 gruodžio 13:12

Nieks neleis statyt tų jėgainių Jurkupiuose žmonės jau yra sukilę prieš šitą planuojamą nesamonę ir mes priešysimės iki paskutinio bet šitų nesamonių taip pat nebus

Rekomenduojami video: